DEVA URAYSİM TARTIŞMASINA KATILDI

DEVA Parti Eskişehir İl Başkanı İsmail Haşim Ateş son günlerde şehir gündeminde sık sık kendisine yer bulan Uraysim Projesi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Ateş, URAYSİM Projesinin hayata geçirilmesi gerektiğini belirtirken “ESO yönetiminin belirtmiş olduğu hafif raylı sistemler ihtisas sanayi alanının yapılması da zaruri bir durumdur, hatta sanayi alanının yanı sıra konaklama alanları ile kamusal hizmet alanları da oluşturulması gerekmektedir” dedi.

DEVA URAYSİM TARTIŞMASINA KATILDI
01 Mart 2021 Pazartesi 10:43

Ulusal Raylı Sistemler Test ve Araştırma Merkezi Projesi’nin (URAYSİM) ülkemiz adına raylı sistemler alanında önemli bir proje olduğunu belirten Ateş,  “Şehrimiz cumhuriyet öncesinden beri raylı sistemler konusunda ülkemize önderlik etmiş, URAYSİM ile de bu özelliğini pekiştirecektir. Partimiz dışa bağımlılığı azaltacak her türlü projeyi destekler. Bu proje sayesinde de yurtdışında yaptırmak zorunda olduğumuz raylı sistemlerin testlerini ülkemizde gerçekleştirilebilecek ayrıca yurtdışından bu testleri yaptırmak isteyenler olacağı için de ülkemize katma değer getirecektir. Bunun yanı sıra araştırma merkezinde yapılacak akademik çalışmalarda raylı sistemler alanında ülke olarak gelişme kaydetmemizi sağlayacaktır.” dedi.

Son günlerde şehirde yaşanan tartışmalar adına il başkanlığının bu proje ile ilgili görüşleri projenin hayata geçirilmesi yönünde olduğunu belirten Ateş,  “Büyükşehir belediyesinin bu projeye 2012 yılında tamam deyip gerekli planların meclisten geçirilmesinin ardından geçtiğimiz ay yürütmeyi durdurma kararı için mahkemeye başvurmasına anlam veremedik. Yürütmeyi durdurma için açılan dava ile tam olarak ne amaçlandığı kamuoyuna açıklanmalıdır.Projenin %70’e yakınının tamamlandığı kabulüyle, yürütmeyi durdurma ve alınabilecek iptal kararları ile bugüne kadar yapılan imalatların boşa gitme durumu söz konusu olup il başkanlığı olarak bu kararı olumlamadığımızı belirtmek isteriz. Değil böyle büyük bir proje, en ufak milli servetimizin bile boşa gitmesinin karşısında olduğumuzu beyan etmek her şeyden önce vatandaşlık görevimizdir” diye konuştu.

Ateş açıklamasını şu şekilde sürdürdü:  Tarım arazilerinin efektif değerlendirilmesi adına, bu araziler üzerinde tarım dışı yapılacak her türlü çalışma yine kaynaklarımızın boşa kullanılması anlamına gelmektedir.URAYSİM projesi için ESO yönetiminin belirtmiş olduğu hafif raylı sistemler ihtisas sanayi alanının yapılması da zaruri bir durumdur, hatta sanayi alanının yanı sıra konaklama alanları ile kamusal hizmet alanları da oluşturulması gerekmektedir. Ancak partimiz bu yapılaşma alanlarının ilçedeki tarım dışı alanlarda oluşturulması gerektiğini savunmaktadır. Bunun dışında tarım arazileri içerisine yapılacak her türlü planlı alanın karşısındayız.BEBKA’nın (Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı) 2012 yılında hazırlamış olduğu Alpu ilçesi raporuna göre; Alpu İlçesinin Yüzölçümü 1.059.130 dekar, 400.490 dekar tarım arazisi, 389.640 dekar orman arazisi, 220,700 dekar çayır-mera, 48.300 dekar tarım dışı arazidir.URAYSİM projesi için gerekli hizmet alanları hemen yanı başına yapılmak zorunda değildir. Yapılması zaruri hizmet alanları için ilçede bulunan 48.300 dekar tarım dışı alanın içinde yeterli alan bulunabileceğine inanıyoruz. Kentimize katma değer yaratacak böyle bir yatırımın teşvik edilmesi gerektiğini düşünüyor, ama aynı zamanda ekolojik faktörlerin gözetilmesi gerektiğini de vurguluyoruz.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.