CHP'li Vekiller Bakan Özhaseki'nin TOKİ mağdurları ile ilgili sözlerini sert eleştirdi

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Eskişehir’de yaptığı konuşmada "Ara ara, sağda solda 'TOKİ mağdurları' falan diye platform oluşturup bir şeyler söyleyenler oluyor. Bunların da çok zorlama, muhalefetin tahrikleriyle kendi yandaşlarını ortaya dökerek seçim öncesinde mide bulandırmak için ortalığı biraz da toz dumana karıştırmak için yaptıkları bir numara olduğunu biz çok iyi görüyoruz." demişti. Bakan Özhaseki’nin bu sözlerine CHP’li vekillerden tepki geldi. Jale Nur Süllü, “Eskişehir TOKİ mağdurları için ‘seçim öncesinde mide bulandırmak için ortalığı biraz daha tozu dumana karıştırmak için yaptıkları bir numara’ gibi bir ifade kullanmasını kınıyorum” derken, Çakırözer, “Sayın Bakan numara yapan birini arıyorsa, bir suçlu, sorumlu arıyorsa önce aynaya baksın!” dedi

CHP'li Vekiller Bakan Özhaseki'nin TOKİ mağdurları ile ilgili sözlerini sert eleştirdi
13 Mart 2024 Çarşamba 16:36

Eskişehir’de ‘TOKİ 100 bin Sosyal Konut’ projesi mağdurları kendilerine verilen sözlerin yerine getirilmesi için mücadelelerini sürdürürken, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’nin Eskişehir ziyaretinde yaptığı açıklamalar tepkilere neden oldu. Bakan Özhaseki, TOKİ mağdurları için “Mağduriyet yok, numara var” suçlamasında bulunurken, TOKİ’den hak sahibi olan vatandaşlara verilen sözleri hatırlatan CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, “Eskişehir’de, İstanbul’da ve Türkiye’nin dört bir yanında binlerce yurttaşımız mağduriyetler giderilsin diye seslerini duyurmaya çalışıyor. Hemşehrilerimize 5 yıl önce verilen sözler belli! Yüzde 0.49 sabit faiz, 240 ay vade ve yüz 1 KDV ile hemşehrilerimiz TOKİ’den ev sahibi olacaktı. Şimdi sabit faiz kaldırılmış, vade 180 ay düşürülmüş ve yüzde 10 KDV dayatması yapılıyor. Halkın yaşadığı sorunlardan bihaber, anca seçim zamanları vatandaşı hatırlayanlar gerçeklerle yüzleşince ‘mağduriyet yok, numara var’ diyorlar. Eskişehirlilere bu sözleri verip cayan kim? Sayın Bakan numara yapan birini arıyorsa, bir suçlu, sorumlu arıyorsa önce aynaya baksın!” dedi.

MUHALEFETTEN TEPKİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2019 yılında duyurduğu ‘TOKİ 100 bin Sosyal Konut’ projesinde 5 yıldır evleri teslim edilmeyen vatandaşlar kendilerine verilen sözlerin tutulması için mücadeleyi sürdürürken, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’nin Eskişehir ziyaretinde TOKİ mağdurlarını suçlayan açıklamaları tepkilere neden oldu.

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, hakkını arayan TOKİ mağdurlarını ‘seçim öncesinde mide bulandırmak için ortalığı biraz da toz dumana karıştırmak için yaptıkları bir numara olduğunu çok iyi görüyoruz’ sözleriyle suçlayan Bakan Özhaseki’ye “Oturduğunuz o koltuklar vatandaşa hakaret makamı değil. Sorunların çözüm makamı” dedi.

“HAKARET MAKAMI DEĞİL!”

Çakırözer açıklamasında şunları söyledi:

“Bu ülkenin Bakanı, oturduğu Bakanlık koltuğun sorumluluklarını yerine getirmek yerine çıkmış Eskişehir’de hakkını arayan hemşehrilerimizi suçluyor, ‘mide bulandırmakla’ itham ediyor. Sadece seçim zamanı Eskişehirlileri, vatandaşı hatırlayanların kimseye söz söyleme, iftira atma hakkı yok! O Bakanlık koltuğu vatandaşlarımızı suçlamak için değil, sorunlara çözüm üretmek için var! Eskişehirliler sorunlarına duyarsız kalan, kendilerine iftira atanlara sandıkta en doğru cevabı verecektir.”

“SUÇLU ARAYAN AYNAYA BAKSIN!”

Çakırözer, Bakan Özhaseki’nin Cumhuriyet Halk Partisi’ni provokasyon yapmakla suçlayan açıklamalarına da tepki gösterdi. 2019 yılında TOKİ’den hak sahibi olan Eskişehirlilere verilen sözleri hatırlatan Çakırözer, “TOKİ’den hak sahibi olan vatandaşlarımıza 5 yıl önce verilen sözler belli. Eskişehir’de emeklilerimizin, dar gelirli hemşehrilerimizin, şehit ailelerimiz ile gazilerimizin, engellilerimizin öncelikli olduğu gruplar yüzde 0.49 sabit faizle, 240 ay vade, yüzde 1 KDV ile TOKİ’den ev sahibi olacaktı. Şimdi sabit faiz kaldırılmış, 180 ay vade, yüzde 10 KDV dayatması yapılıyor! Hemşehrilerimiz kendilerine verilen sözlerin tutulmasını istiyor. Bunun mücadelesini veriyor. Eskişehirlilere söz verip, tutmayan biz değiliz! Sayın Bakan eğer bir sorumlu, suçlu arıyorsa önce aynaya bakacak!” dedi.

SÜLLÜ'DEN KINAMA

CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’nin Eskişehir TOKİ mağdurlarını “mide bulandırmak” ve “numara yapmakla” suçlamasına yaptığı yazılı basın açıklamasıyla sert tepki gösterdi. Seçimi kaybedeceklerini anlayınca AKP adayına oy toplama derdine düşen ve peş peşe şehre gelen Bakanların, sorumluluk alanlarıyla ilgili şehrin ve Eskişehirlilerin sorunlarına çözüm üretmeleri gerektiği yerde, tehdit ve hakaretlere varan sözlerle oy istemelerinin şehirdeki huzur ve güven ortamına zarar verdiğini belirten Süllü, “Son olarak, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Özhaseki, seslerini duyurmak isteyen Eskişehir TOKİ mağdurları için ‘seçim öncesinde mide bulandırmak için ortalığı biraz daha tozu dumana karıştırmak için yaptıkları bir numara’ gibi bir ifade kullanmasını kınıyorum” dedi.

HAKARET ETMEK YERİNE ÖNERGELERE YANIT VERSEYDİ

Yıllardır Eskişehir TOKİ mağdurlarının haklı taleplerinin dikkate alınması, seslerinin duyulması ve mağduriyetlerine çözüm üretilmesi için mücadelesinde yanlarında olduklarını, soru önergeleri verdiklerini, Araştırma Önergesini Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine getirdiklerini söyleyen Süllü, “2018 yılında yine bir seçim öncesinde gündeme getirdikleri ‘100 Bin Yeni Sosyal Konut Projesi’ kapsamında Eskişehir'de 2450 konutun yapılması planlandı. Ancak bugüne kadar tamamlanamadığı gibi, sabit ödeme ve yüzde 1 KDV sözlerine rağmen çok yüksek oranlarda zam yapıldı. Bu gelişmeler karşısında Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Özhaseki’nin yanıtlaması için Aralık 2023 ve Ocak 2024 tarihlerinde verdiğim soru önergelerine bugüne kadar yanıt verilmedi. KDV oranı yüzde 1 olarak belirlenmesine karşın, daha sonra yüzde 10’a çıkarılan KDV oranının yüzde 1’e düşürülmesi konusunda bir düzenleme planı olup olmadığı konusundaki soruma yanıt verilmedi. Dört yıl boyunca bekleyen 153 asil hak sahibinin yedeğe bırakılması konusunda Bakanlığın bir çözümü olup olmadığına cevap verilmedi. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Özhaseki, Eskişehirli hemşehrilerimize hakaret etmek ve neredeyse terörist olmakla suçlamak yerine keşke aylardır yanıt veremediği soru önergelerimi yanıtlayabilseydi. AKP Grubu Meclis gündemine getirdiğimiz Araştırma Önergesini reddetmek yerine kabul etseydi aylar öncesinde mağduriyetler giderilmiş olurdu” dedi.

SEÇİMİ KAYBEDECEKLERİNİ ANLAYINCA ŞİMDİ DE TOKİ MAĞDURLARINA EL ATTILAR

adayının aynı zamanda diğer iki AKP’li milletvekili gibi şehrin bir milletvekili olduğunu ifade eden Süllü, “AKP’li belediye başkan adayı aynı zamanda şehrin milletvekili değil mi? Madem milletvekili zaten doğal sorumluluğunda olan konuyla ilgili bugüne kadar neden somut bir adım atmamış? Şehirde TOKİ mağduru olduğu gerçeğini seçimler gelince ve seçimi de kaybedeceklerini anlayınca mı akıllarına geliyor? Belediye başkanı adayı olmadan da TOKİ mağdurlarının hakkını savunamaz mıydı? Bizler, aylardır seslerini duyurmaya çalışan TOKİ mağdurlarının yanında ve sesleri olduğumuz gibi, bundan sonra da hakları verilene kadar mücadelelerinin yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.

Başka şehirlerde montaj ve kumpaslarla seçim kazanmaya çalışan iktidar partisi temsilcilerinin Eskişehir’e geldiklerinde gerçek olmayan söylemler, vaatler, tehditler ve hakaretlerle seçim kazanmaya çalıştığına şahit olduklarını söyleyen Jale Nur Süllü, “Bakan Özhaseki, TOKİ mağdurlarını şehir şehir seçim gezisi yaparken gündemine almak zorunda kalmak yerine sorumluluğunun gereği olarak Bakanlık işini yapsın. Eskişehirli hemşerilerimiz, sorunların çözümünde kime güveneceklerini bilir ve gereken cevabı sandıkta verir” dedi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.