BİRÇOK PROJEDE ÖNCÜYÜZ

Kamu Temsilcileri ve Sivil Toplum Kuruluşları güç ve işbirliği için Eskişehir’de bir araya geldiler.

BİRÇOK PROJEDE ÖNCÜYÜZ
16 Ocak 2019 Çarşamba 11:33

Kamu-STK İş Birliği Projesi kapsamında hayata geçirilen 20 pilot ilde düzenlenen Sivil Toplum Günleri 15-16 Ocak 2019 tarihinde Tasigo Otel’de düzenlenen toplantıyla devam etti.
Sivil Toplum Günlerinde kamu sektörü ve sivil toplum arasındaki iş birliğinin mevcut durumunun değerlendirileceği bir de panel düzenlendi. Panelde, söz konusu işbirliğinin önündeki engelleri belirlemek; bu engelleri aşmak için çözüm önerilerini sunmak ve iyi uygulama örnekleri paylaşmak üzere sivil toplum ve kamu sektörünün temsilcileri konuşmacı olarak yer aldı.
Kamu –STK işbirliği projesi Eskişehir Sivil Toplum Günlerine Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü. Eskişehir İŞKUR Müdürlüğü, Eksi 25 Derneği ve Eskişehir Uyuşturucuyla Mücadele Rehabilitasyon Derneği Başkanlarının katımıyla yapılan panele panelist olarak katılan Eskişehir İl Sağlık Müdürü Doç.Dr. Uğur Bilge; Birleşmiş Milletlerin ana temasının bu yıl, 2030 Sürdürülebilir kalkınma gündemi kapsamında kapsayıcı, adil ve sürdürülebilir bir kalkınma için engelli bireylerin güçlendirilmesine odaklandığını değinerek, Eskişehir Sağlık Müdürlüğü bugüne kadar toplumun sağlık yapısı ve genel sağlık sorunlarını da dikkate alarak sağlığın teşviki ve geliştirilmesi ile ilgili birçok projeyi Sivil Toplum Kuruluşlarının görüş ve önerileri doğrultusunda veya Sivil Toplum Kuruluşları ile düzenlenen protokollerle uygulamaya devam ettiklerini ve amaçlarının ‘‘Kimseyi Geride Bırakmamak’’olduğunu belirtti. MüdürBilge, Sağlık hizmetleri sunumunda proje öncülüğü yapan illerden birisi olduklarına, vermiş oldukları birçok sağlık hizmetinin yansıra dezavantajlı gruplara öncelik veren projeleri uygulamaya geçirerek, STK kuruluşlarıyla birlikte hayata geçirdikleri projelerinin yaşlılara, çocuklara ve engelli bireylere yönelik çalışmalar olduğuna değindi. Eskişehir Sağlık Müdürlüğünün uygulamakta olduğu ve uygulayacağı sosyal sorumluluk projelerinin; Muhtaçlara Sağlık Birimi, Sağlıkta Tüm Engelleri Kaldırıyoruz, Sağlıkta Sessizlerin Sesi Olduk, Hippoterapi ( fiziksel, zihinsel, duyusal rahatsızlıkları olan engelli hastalara atla terapi), Bir Ömre Sığmayan Özel Anneler, Küçük Adamlar Mutlu Oyunlar Projesi, Masal Bahçesi, Her Çocuğa Bir Masal Projesi, Sağlıklı Gençler Projesi, Sağlıklı Gençlik Danışma Merkezi, Gören Gözler Gülen Yüzler Projesi, Sağlıkta Aydınlık Günler ve Engelli Çocuklar Sağlıklı Bakımevi ve Çocuk Kulübü Projelerini uygulamaya geçirdiklerini, bunların bazılarının Ülkemizde ilk defa uygulandığını ve bir çok projelerin de STK larıyla ortaklaşa yaptıklarını belirterek, bir çok ve farklı amaç için hizmet veren STK kamu ve vatandaşlarımız yararına olacak her projeyi uygulamaya ve destek vermeye Sağlık Müdürlüğü olarak iş birliği ve güç birliği yapmaya hazır olduklarını vurguladı.
Panel sonunda sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin sorularınıda cevaplayan Müdür bilge, projeçalışmalarında mevzuat ve finansman düzenlemelere ihtiyaç duyulduğuna dasözlerine ekledi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.