BARODAN TERMİK SANTRAL AÇIKLAMASI 

Eskişehir Barosu Kent ve Çevre Komisyonu  Danıştay ve Mahkemeler tarafından verilen bekletme kararına karşın sondaj çalışmalarının başlatıldığını aktardı. 

BARODAN TERMİK SANTRAL AÇIKLAMASI 
23 Mayıs 2019 Perşembe 16:42

Komisyondan yapılan açıklamada alınan bekletme kararına dikkat çekilerek şunlar aktarıldı: “Alpu’da yapılması planlanan termik santral ile ilgili sondaj çalışmalarına başlanıldığını üzülerek öğrenmiş bulunmaktayız. Eskişehir ili, Tepebaşı ilçesi, Kozulubel, Beyazaltın, Kızılcaören, Ağapınar ve Gündüzler mevkilerinde Elektrik Üretim A.Ş. tarafından kurulması planlanan ‘Alpu Termik Santrali ve bu santrale kömür sağlayacak olan rezerv alanındaki yeraltı maden işletmesi ile Kül Düzenli Depolama Tesisi Projesi’ ile ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen 06.03.2018 tarihli ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu’kararının iptali istemiyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na karşı,  Baromuzun da davacı olduğu davanın dosyasında; mevzuat hükümleri ve Danıştay 14. Dairesi’nin kararı gereğince, gerek dava konusu projenin sınırları içerisinde yer alan tarım alanlarının tarım dışı amaçla kullanımına ilişkin alınan kararın iptali istemiyle İdare Mahkemesi esasına kayden açılan davalarda verilecek olan kararın, gerekse de projenin kapsadığı alanla ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca 26.09.2017 tarihinde onaylanan 1/100.000 ölçekli Eskişehir ili Çevre Düzeni Planı değişikliğinin iptali istemiyle İdare Mahkemesi esaslarına kayden açılan davalarda verilecek olan kararların bakılmakta olan davanın sonucunu etkileyebilecek nitelikte olduğu anlaşıldığı gerekçesi ile bekletme kararı verilmiştir. Danıştay ve Mahkemeler tarafından verilmiş bekletme kararlarına karşı sondaj çalışmalarına başlanmış olması ve bu hukuksuz tutumda ısrar edilecek olması Eskişehirlilerin affedebileceği, Baromuzun da hukuken kabul edebileceği bir tutum değildir.”
                    
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.