Arslan: Omuz omuza mücadele etmeye devam edeceğiz

TÜRASAŞ’ın özelleştirileceği iddialarını Meclis gündemine taşıyan CHP Eskişehir Milletvekili İbrahim Arslan, “Yabancı finansman uğruna milli servetimizi yok etmek isteyen AKP zihniyetine karşı, vatanseverlerle birlikte omuz omuza mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

Arslan: Omuz omuza mücadele etmeye devam edeceğiz
09 Ekim 2023 Pazartesi 11:30

Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı’nın Avrupa İmer ve Kalkınma Bankası ile yaptığı görüşmeler sonrasında TÜRASAŞ’ın serbestleştirileceği tartışmaları gündeme gelmişti. Konuyu Meclise taşıyan Arslan, TÜRASAŞ’ın şehir ve ülke ekonomisi açısından taşıdığı stratejik önemi işaret ederek, “maalesef son günlerde, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın yurt dışından sağlanan belirli finansmanlar karşılığında, "demiryolu sektöründe serbestleşme" kisvesi altında yaptığı mevzuat çalışmaları kapsamında, TÜRASAŞ'ın özelleştirme tehdidiyle karşı karşıya olduğu görülmektedir.

Bakanlığın Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ile yaptığı görüşmelerin tutanakları, hem demiryolu emekçileri hem de demiryollarını milli bir mesele olarak gören duyarlı vatandaşlarımız tarafından endişeyle karşılanmıştır.

Bilinmesini isterim ki; yabancı finansman uğruna milli servetimizi yok etmek isteyen AKP zihniyetine karşı, vatansever ve cumhuriyetçi duruşumuzdan taviz vermeden, milli bir mesele olarak ele aldığımız demiryolu endüstrisine sahip çıkacak; işçisiyle memuruyla demiryolu endüstrisinde emek sarf edenler başta olmak üzere tüm demiryolu sevdalıları ve vatanseverlerle birlikte omuz omuza mücadele etmeye devam edeceğiz.” dedi.

Arslan, kamuoyundaki endişeleri gidermesi adına: Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu'na şu soruları yöneltti:

1 EBRD Heyetiyle yaptığınız görüşme sonucunda Bakanlık olarak aldığınız kararlar nelerdir?

2 EBRD ile Bakanlığınız arasında demiryolu yatırımları konusunda bir kredi veya imtiyaz anlaşmasına benzer bir ilişki söz konusu mudur?

3 İlgili toplantı tutanağında yer alan “Demiryolu Kanunu’na yönelik mevzuat taslağı” hangi yöntemler kullanılarak ve hangi koşullar altında hazırlanmaktadır?

4 Demiryolu altyapı ve tren işletmecisi kuruluşların yeniden yapılandırılmasını içeren mevzuat çalışmalarının detayları nelerdir?

5 Demiryolu altyapı ve tren işletmecisi kuruluşlarının maliyet muhasebesinin ayrıştırılması ve çalışanların statülerinin değiştirilmesiyle ilgili nasıl bir çalışma yürütülmektedir?

6 TÜRASAŞ’ın tamamen veya bölge müdürlükleri bazında, serbestleştirilme programı çerçevesinde özelleştirilmesi planlanmakta mıdır?

7 Özelleştirme planı bulunuyorsa; özelleştirme yönteminden çalışanların statüsüne dek hazırlanan planın detayları nelerdir?

8 Demiryollarının “serbestleştirilmesi” ihtiyacının gerekçeleri nelerdir?

9 Demiryollarının serbestleştirilmesi ihtiyacını doğuran koşulları ortadan kaldırmak için farklı yöntemler denenmiş midir?

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.