Alpu Kömürlü Termik Santraliyle ilgili dikkat çeken rapor

Eskişehir'deki termik santral için Mart ayında "ÇED olumlu" kararı Greenpeace Akdeniz'in hazırladığı rapora göre hatalarla dolu. Karar verilirken yıkıcı etkilerin hesaba katılmadığını söyleyen çevre hakları savunucuları kararın iptalini istiyor.

Alpu Kömürlü Termik Santraliyle ilgili dikkat çeken rapor
13 Nisan 2018 Cuma 10:54

Eskişehir Tepebaşı ilçesi sınırlarında yapılması planlanan Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ) tarafından "Alpu Termik Santrali" Toprak Koruma Kurulu tarafından Ocak 2018'de "tarım alanı" statüsünden çıkarılmıştı.

Greenpeace Akdeniz'in "Kömürü ES Geç" kampanyası kapsamında hazırladığı rapora göre 6 Mart 2018'de verilen "ÇED Olumlu" kararı eksiklerle dolu.

Greenpeace tarafından hazırlanan hava modellemesi raporuna göre santralin kurulması halinde 3 bin 200 kişi erken ölüm riskiyle karşı karşıya kalacak.

Yeşil Barış Hukuk Derneği ve Eskişehirliler planlanan kömürlü termik santralin "ÇED Olumlu" kararının iptal edilmesi için dava açtı.
Açılan davada santral projesinin çevre, tarım arazileri ve kültür varlıklarının korunması hakkındaki düzenlemelere aykırı olduğu da vurgulandı.

GreenPeace'in analizine göre ÇED raporundaki eksiklikler ve hatalar şöyle:

 - Projenin hava kirliliğine katkısını ölçmek için yapılan modelleme çalışmasında yüzde 16 oranında eksik veri kullanıldı. Hava kalitesi modellemesi standartlarına göre, yüzde 10'un üzerinde eksik veri ile çalışılması halinde modelleme geçersiz kabul ediliyor.

 - Projenin, Eskişehir'deki yüksek verimli tarım arazilerine yıkıcı etkisi değerlendirilmemiş.

 - Alpu Ovası, Büyük Ova Koruma Alanı içinde yer alıyor. Bu nedenle tarım dışı amaçla kullanılamaz.

 - Projenin maden alanı 1. derece arkeolojik sit alan içinde yer alıyor. Bu alan içinde Yakakayı Höyük, Kızılcaören Höyük, Danişment Antik Yerleşimi ve Nekroplü mevcut.

 - Alpu Termik Santrali'nin üreteceği elektrik, EÜAŞ'ın verdiği alım garantisi nedeniyle piyasadaki elektrikten daha pahalıya satılacak.

 - Türkiye'nin daha fazla enerjiye ihtiyacı yok. Türkiye Elektrik A.Ş.'nin (TEİAŞ) 2017 yılı faaliyet raporuna göre, Türkiye'de yüksek nüfus büyüme tahminlerine göre bile, 2030 yılına kadar 4000MW-5000MW fazla elektrik kurulu gücü mevcut.

 - Porsuk Çayı'na deşarj edilecek atık su sorununa ÇED raporunda çözüm sunulmamış.

 - Santralin ihtiyacı olan soğutma suyunun Gökçekaya Hidroelektrik Santralinden karşılanacağı ifade edilmesine rağmen konuyla ilgili bir fizibilite çalışması yapılmamış.

 - Yeraltı sularının ve toprağın kirlenmesine neden olabilecek kül depolama alanındaki zemin sızdırmazlığına ilişkin yapılan hesaplamalarda yanlışlıklar mevcut.

Greenpeace Akdeniz'in hazırladığı "Eskişehir'de Kömürlü Termik Santral Tehlikesi" isimli hava modellemesi raporu da kurulması planlanan santralin Türkiye için çok büyük bir hava kirliliği kaynağı olacağına ve bölgedeki yerleşim yerleri ile ekosistemler üzerinde büyük sorunlar yaratacağına dikkat çekiyor.

Söz konusu kömürlü santral, artan solunum yolu enfeksiyonlarından kaynaklı bebek ölümleri de dahil olmak üzere PM2,5 ve NO2'ye maruz kalmada öngörülen artış nedeniyle yılda sırasıyla 54 ve 19 erken ölüme yol açacak. Santralin 35 yıl çalışması halinde toplamda 3200 erken ölüm yaşanabileceği belirtiliyor. 

Raporun tamamı için tıklayınız...

Kaynak: Bianet.org

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.