Alkan: Bir kuşağı kaybettik, ikinci kuşağı da  kaybetmeyelim

Okulların 6 Eylül’de açılması planlandığını belirten Eğitim Sen Eskişehir Şube Başkanı Faik Alkan, okulların mutlak suretle açılması gerektiğini belirterek gerekli olan tedbirlerin bir anca alınmasını istedi.

Alkan: Bir kuşağı kaybettik, ikinci kuşağı da  kaybetmeyelim
26 Temmuz 2021 Pazartesi 15:27

Milli Eğitim Bakanlığı ve YÖK'ü sorumluluk almaya davet eden Alkan açıklamasında şu ifadelere yer verdi: Bizler 1.5 yıldır okulları ve üniversiteleri açmak, açık tutabilmek için bir planlamanın maalesef ortaya koyulmadığını her seferinde Eskişehir kamuoyu ile paylaşmıştık. Sorumlu olarak da siyasal iktidarı, MEB'i ve YÖK' ü gösterdik ve tarihsel sorumluluklarını yerine getiremediklerine vurgu yaptık. Yine emekçi, yoksul ülke çocuklarına ve gençlerine karşı sorumluluğumuz gereği bilimsel açıdan sorunun ele alınması gerekliliği çağrısını yapıyoruz. Ve soruyoruz:

Bugünkü durum 1.5 yıl öncesinden ne kadar farklı ele alınmaktadır? Vaka artışları ve özellikle son bayram tatilindeki süreç 2 hafta sonra nasıl bir tablo ile karşılaşacağımızı az çok ortaya koymaktadır. MEB ve YÖK  hangi planlamalar  ile yüz yüze eğitime geçişi ve devamlılığını sağlayacaklardır? Kağıt üzerinde mi yoksa somut adımlar atacaklar mı ?

Eğitim Sen olarak salgının iyi yönetilemediğini gördük. Eğitim temel öncelik olmayınca da okulları güvenli olarak açabilecek ve ardından da açık tutabilecek bir politika ortaya konulamamaktadır.  Zaten iktidar uygulamalarıyla çocukların eğitimine önem vermediğini de bir şekilde itiraf etmiştir. Özel okullar ve kurslar açıkken kamu okulları kapalı tutulmuştur. Aynı şekilde  AVM' leri açık tutup okulları kapatan, sosyal ve ekonomik yardım yerine fabrikaları açık tutmak bu itirafını  en güzel göstergesi olmuştur. Okulları kapatmanın kısa dönemli ekonomik etkilerinin diğer sektörlerden düşük olduğunu hesaplayan hükümet, sırf bu nedenle çocuklarımızın eğitim haklarını ihlal etmiştir. Bunun neticesinde de eğitimin ve eğitimcinin değersizleşmesini doğurmuştur.

Buradan siyasal iktidara ve yeterince sorumluluk almayan ve okulların her fırsatta kapatılmasında iktidar ile uzlaşan muhalefete ve toplumun bütün kesimlerine çağrı yapıyoruz: Bir kuşağı kaybettik, ikinci kuşağı da  kaybetmeyelim. Bunun maliyeti ülke için ağır olur. Gün sorumluluk alma, elimizi taşın altına koyma günüdür. Türkiye dünyada okullarını en uzun süre kapalı tutan ülkelerden biri olmak gibi bir unvana sahip olmasın. Bunun için,

  •  Acilen düşük seyreden çift doz aşılama oranımızın toplumsal olarak yükseltilmelidir.
  • Üniversiteleri mutlaka açalım. Barınma ve ulaşım sorunları çözülmelidir.
  • 12 ile 17 yaş arasını acilen aşılanmalıdır. Okulların fiziki yapısını başta havalandırma, kalabalık sınıflar olmak üzere düzeltilmelidir. Okullara bütçe ve yardımcı personel alımı yapılmalıdır.
  • Okullara test kitleri dağıtılmalı, öğrencilerimize test yapmayı öğretmeliyiz.
  • Öğretmen atamalarını bütçeye göre değil açıkları kapatılacak şekilde gerçekleştirilmelidir.

Faik Alkan

Eğitim Sen Şube Başkanı

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.