ALİKEV'in Düş Elçileri programıyla, gençlerin düşleri gerçeğe dönüşüyor

19 yaşında öldürülen Ali İsmail’in düşleri, diğer gençlere umut oluyor. ALİKEV, Ali İsmail’in yaratmak istediği dünyayı gençlere kazandırıyor. Vakıf, gençlere her alanda eğitim imkânı sağlayarak, onlara Ali İsmail’in düşlediği özgür dünyanın kapılarını aralıyor. İlk yardım eğitimlerinden toplumsal cinsiyet atölyelerine kadar birçok alanda çalışma yürüten ALİKEV, yüzlerce gönüllüyü Ali İsmail’in düşlerinde buluşturuyor.

ALİKEV'in Düş Elçileri programıyla, gençlerin düşleri gerçeğe dönüşüyor
01 Mart 2018 Perşembe 10:27

Odunpazarı Belediyesi Büyükdere Gençlik Merkezi’nde ALİKEV Programlar Sorumlusu Fırat Köse ve Odunpazarı Belediyesi Gençlik Merkezleri Sorumlusu Kenan Tuncay ile Düş Elçileri programını konuştuk. Tuncay, Odunpazarı Belediyesi Gençlik Merkezleri’nin Ali İsmail Korkmaz’ın düşlerini hayata geçirmek noktasında yola çıkan gençlere destek olmaya her zaman hazır olduğunu söyledi

Köse ise, Düş Elçileri’nin Ali İsmail Korkmaz’ın anısını yaşatmak ve ‘toplum için gençlik’ düşünü hayata geçirmek misyonuyla yola çıktığını anlattı.  


 

Düş Elçileri programı nedir?


 

Düş Elçileri, 15-25 yaş aralığındaki aktif gençlerden oluşan, topluma fayda sağlayacak ve kendi kişisel gelişimlerini destekleyecek sosyal sorumluluk projeleri geliştiren bir gönüllülük programıdır.

Düş Elçileri kendi sosyal sorumluluk projelerini üretmek için eğitimler alır, projelerini hayata geçirir ve projelerinde gönüllü olarak yer alır. Düş Elçileri; siyasi olarak tarafsız, her türlü ayrımcılığa karşı bir gençlik programı olarak gençliğin enerjisiyle topluma fayda sağlamak amacıyla çalışmalarını yürütür.

ALİKEV, gençlerin daha önyargısız, daha çatışmasız, daha eşitlikçi ve daha sosyal bireyler haline gelmesi için çalışır ve düşlerini gerçekleştirmek isteyen gençlerin hayata geçireceği projeler için eğitim ve finansman desteği sağlar.

Düş Elçileri nasıl doğdu?


 

Ali İsmail Korkmaz daha 17 yaşındayken düşlerinin peşinden koşmaya başlamıştı. Ali İsmail, başlattığı “Toplum İçin Gençlik” hareketiyle huzurevi ziyaretleri, engelliler için mavi kapak toplama, ilköğretim öğrencilerine okumayı sevdirme, imkanları kısıtlı olan köy okullarına kitap, kıyafet desteği gönderme gibi birçok etkinlik gerçekleştirdi.

Ali İsmail Korkmaz’ın ailesi, onun bu hayallerini bir vasiyet olarak görerek; Ali İsmail’in yarım kalan hayallerini gerçekleştirmek ve gençliği destelemek amacıyla Ali İsmail Korkmaz Vakfı’nı kurdu.

Düş Elçileri programı, Ekim 2016’da hayata geçirildi. Program ile gençlerin toplumsal fayda yaratan projeleri daha sistematik bir zemine oturdu. Düş Elçileri Eğitim Programı gençlerin kişisel gelişimlerini ve fikirlerini hayata geçirmek için ihtiyaç duydukları temel bilgi ve becerileri kazandırmayı amaçlamaktadır.

Nasıl Düş Elçisi olunur?

Düş Elçisi olabilmek için ALİKEV Vakıf Merkezi’ne gelerek şahsen başvuru yapabilir veya Vakfı arayarak başvuru yapabilirsiniz.

Eskişehir, Hatay ve Mersin illerinde Düş Elçileri ekiplerimiz bulunmaktadır. Başvurular şu an için sadece bu şehirler içindir.

Düş Elçisi kartlarını alabilmeleri için gençlerin program dahilinde verilen eğitimlere katılması gerekir. Program kapsamında verilecek destekler için eğitimlere katılma zorunluluğu yoktur. Hayata geçirilecek projelerin gerçek bir toplumsal sorunu ele alması gerekir. Proje desteği alan gençler, çalışmalarına devam etmek için eğitimlere katılabilir.

Düş Elçileri ne yapar?

Gençler, duygu ve düşüncelerini özgürce ifade edebildikleri, yaratıcılıklarını ortaya koyabildikleri ve aktif biçimde öğrendikleri bir ortamda sosyal sorumluluk fikirlerini hayata geçirir.

Düş Elçileri, kendi potansiyellerini ve yeteneklerini keşfetmek amacıyla eğitimler alır.

Odunpazarı Belediyesi Büyükdere Gençlik Merkezi’nde proje döngüsü eğitimi alan Düş Elçileri, Eskişehir’in sorunlarına dair fikirlerini paylaşıyor…

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.