2021 ASGARİ ÜCRETİ ADİL DEĞİL, HAKKANİYETLİ DEĞİL, İNSANİ DEĞİL!

Asgari ücret 2021 yılı için brüt 3 bin 577 lira 50 kuruş, net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak belirlenmesi ardından. DİSK Eskişehir Bölge temsilcisi Günay Ayaz, “Yıllardır tanık olduğumuz senaryo tekrar etti ve Asgari Ücret Tespit Komisyonundaki hükümet/işveren çoğunluğu bir kez daha -hem de pandemi koşullarında- işçileri açlığa, yoksulluğa mahkum etti” dedi.

2021 ASGARİ ÜCRETİ ADİL DEĞİL, HAKKANİYETLİ DEĞİL, İNSANİ DEĞİL!
30 Aralık 2020 Çarşamba 13:23

Ayaz yaptığı açıklamada “Öncelikle vurgulamak isteriz ki 2021 yılı net asgari ücreti 2825 lira 90 kuruş değil, 2557 lira 59 kuruştur. AGİ olarak ifade edilen 268 lira 31 kuruş ücretin bir parçası değildir, geçmişteki vergi iadesi uygulamasının bir devamıdır.

Yıllardır tanık olduğumuz senaryo tekrar etti ve Asgari Ücret Tespit Komisyonundaki hükümet/işveren çoğunluğu bir kez daha -hem de pandemi koşullarında- işçileri açlığa, yoksulluğa mahkum etti.

Asgari Ücret belirlenirken bir kez daha uluslararası standartlara uyulmayarak işçinin ailesi hesaba katılmadı. Daha bir hafta önce Türkiye İstatistik Kurumu sadece tek bir bekar işçinin asgari geçim tutarını 2792 lira olarak açıklamışken bir hafta sonra böyle bir rakam belirlemek, milyonlarca aileyi açlığa mahkum etmek anlamına gelmektedir.

Asgari ücretteki ayda 501,20 lira, günlük ise 16,70 liralık “artış”, özellikle ekonomik kriz ve pandemi koşullarında ağırlaşan yaşam maliyetlerini telafi etmekten oldukça uzaktır. Biz işçilerin çarşıda, pazarda, markette, faturalarda karşılaştığı zamların, günde 16 liralık artış ile giderildiğini, “işçilerin enflasyona ezdirilmediğini” söylemek işçilerin aklı ile alay etmektir.

2021 yılı asgari ücreti belirlenirken, vergideki ve diğer kesintilerdeki adaletsizlik de giderilmemiştir. Özellikle pandemi sürecinde devletin taşın altına elini koyması, asgari ücretin vergiden muaf olması ve SGK kesinti yükünün hazineden karşılanması talebi hükümet tarafından kabul edilmemiştir.

Önemli bir toplumsal destek gören bu talebin karşılık bulmaması iktidarın tercihleriyle ilgilidir. Büyük şirketlerin vergileri sıfırlanırken, sermaye sürekli olarak vergi aflarıyla ve imtiyazlarla donatılırken, asgari ücretliden vergi kesmek, politik bir tercihtir. Pandemi döneminde halkın yaşamını değil bir avuç patronun karlarını güvence altına almaya yönelik bu tercih işçi sınıfı tarafından unutulmayacaktır.

Sadece asgari ücret civarında ücret alan 10 milyon işçiyi ve ailesini değil, emeklisinden kamu çalışanlarına ve işsizlere kadar emeğiyle geçinen herkesin yaşam koşullarını belirleyen asgari ücret için iktidarın ve işverenin kurduğu “sefalet ittifakı” affedilmeyecektir.” dedi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.