MEGEM İŞ SAHİBİ YAPMAYA DEVAM EDİYOR

Mesleki Edindirme ve Geliştirme Merkezi’nde (MEGEM A.Ş.) sertifika töreninde konuşan Eskişehir OSB Başkanı Nadir Küpeli, eğitim gören 33 kursiyerden 26’sının mezun olmadan iş sahibi olduğunu söyledi.

MEGEM İŞ SAHİBİ YAPMAYA DEVAM EDİYOR
14 Mart 2021 Pazar 14:16

Büyüyen Eskişehir sanayisinin yüksek teknolojiye dayalı yetişmiş teknik ve kalifiye eleman ihtiyacını karşılamak amacıyla Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB) bünyesinde kurulan ve mesleki eğitimler veren Mesleki Edindirme ve Geliştirme Merkezi’nde (MEGEM A.Ş.) mezuniyet heyecanı yaşandı. 320 saat süren eğitimlerin sonunda “Kalite Kontrol ve Boyutsal Ölçüm Eğitimi”, “CNC Tezgâh Operatörlüğü Eğitimi” ve “Kaynak Eğitimi”ni başarıyla tamamlayan 33 kursiyere düzenlenen törenle sertifikaları verildi. Özel EOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde gerçekleşen törene; Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli, Başkan Vekili ve MEGEM A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Metin Saraç, Özel EOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Rahmi Özyiğit müdür yardımcıları ve MEGEM eğitmenlerikatıldı.

Sertifika töreninde konuşan Eskişehir OSB Başkanı Nadir Küpeli, “Bizler MEGEM’i 2009 yılında yüksek teknolojiye dayalı yetişmiş teknik ve kalifiye eleman ihtiyacını karşılamak, istihdama katkı sunmak amacıyla kurduk.Daha aktif çalışsın diye de 2017 yılında anonim şirkete dönüştürdük. Ve bu amaç doğrultusunda yıllardır sizin gibi gençleri eğittik ve iş hayatına ve sanayimize kazandırdık. 11 yılda 980 kişiyi kurslarımızda eğiterek iş yaşamına dahil ettik, sizler gibi diğer kursiyerlerimizi de meslek sahibi yaptık. Bu kursumuzu açtığımızda da il etapta 180 başvuru aldık ve içlerinden sizlerin olduğu 33 kişiyi seçerek kursumuza dahil ettik. Yıllardır bu merkezde çalışan kıymetli hocalarınızdan eğitimler aldınız. Bu dönem 2 ay ve 320 saat süren kursumuzdan, 13 kursiyerimizCNC bölümünden, 14 kursiyerimiz Kalite Kontrol Bölümünden ve 6 kursiyerimiz Kaynak Bölümünden olmak üzere toplam 33 kursiyerimizi, bugün itibariyle mezun ediyoruz. Hepinizi kutluyorum. Tebrik ediyorum. Artık elinizde altın bir bilezik var” diye konuştu.

26 kursiyer mezun olmadan iş sahibi oldu

MEGEM A.Ş.’den mezun olan tüm kursiyerlerin iş sahibi olduğunu söyleyen Başkan Nadir Küpeli, “Sanayimizin yetişmiş iş gücüne gerçekten çok ihtiyaç var. Kısa sürede hepinizin bir işe yerleşeceğine inanıyorum. 33 kursiyerimizden 26’sı daha mezun olmadan iş buldu. İnanıyorum ki diğer arkadaşlarımız da en kısa zaman da iş bulacaklardır” dedi. Kursiyerlere tavsiyelerde bulunan Başkan Küpeli, “Gittiğiniz yerde işinize dört elle sarılın, şunu unutmayın sanayide düzgün çalışan ve işine sahip çıkan bir kişi asla işsiz kalmaz. Nerede olsa iş bulur. Eskişehir sanayisi son yıllarda çok hızlı büyüyor ve burada herkese yetecek kadar iş imkânı var. Yeterki siz istekle çalışmak isteyin. Pandemi döneminde herkes gördü hizmet sektöründe çalışan birçok kişi ister istemez işsiz kaldı ama sanayi dimdik ayaktaydı ve tüm gücüyle üretmeye devam ediyordu.  O yüzden diyorum ki gelecek sanayide. Bunu asla unutmayın. Ben hepinizi tekrar kutluyorum. Yeni çalışma ve iş hayatınızda başarılar diliyorum” ifadelerinde bulundu.

Saraç: Çalışan kazanır

Eskişehir OSB Başkan Vekili ve MEGEM A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Metin Saraç ise, “Evde boş boş oturarak işin size gelmeyeceğinin farkına varıp,bunun için çaba sarf etmiş olmanız, bu sertifikayı almak için mücadele etmenizden dolayı sizleri tebrik ediyorum. Umarın bunun karşılığını sahada da görürsünüz” dedi. Saraç, çalışanın kazandığını aktararak, “Organize Sanayi Bölgesinin sosyal sorumluluk projesi kapsamında bu eğitimlerin tamamı bölge müdürlüğümüzün imkanlarından karşılanıp sizin eğitimleriniz yapılmakta. Bu eğitimler, sertifikalar OSB’nin size hediyesidir. Sahaya çıktığınız zaman MEGEM’i unutmayın. Buradan mezun olduktan sonra sahada iyi performans gösterdiğiniz zaman bundan sonra gelecek olan arkadaşlarınızın da önünü açmış olacaksınız. Bu sertifika değerli bir sertifika haline geldi. Şunu unutmayın; çalışan kazanır arkadaşlar, mücadele ederseniz kazanırsınız” diye konuştu. 

Konuşmaların ardından eğitimleri başarıyla tamamlayan 33 kursiyere EOSB Başkanı Nadir Küpeli ve Başkan Vekili Metin Saraç tarafından sertifikaları takdim edildi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.