banner536

Küpeli: Eskişehir’de teşvikli yatırımlar 2,1 milyar TL’ye ulaştı

Eskişehir OSB Başkanı Nadir Küpeli, 2023 yılının ilk üç ayında Eskişehir’in yeni yatırımlar yönünden çok hareketli bir dönem yaşadığını belirterek “Bu yıl ilk üç ayında teşvik belgeli yatırım sayısı 76’ya, toplam yatırım tutarı ise 2,1 milyar TL’ye ulaştı. Bu tempoda gidersek teşvikli yatırımlar bakımından yıl sonunda geçmiş tüm yılların üzerinde bir yatırım tutarına ulaşacağız” dedi.

Küpeli: Eskişehir’de teşvikli yatırımlar 2,1 milyar TL’ye ulaştı
10 Mayıs 2023 Çarşamba 15:33

Başta özel sektör olmak üzere tüm kesimlerin yeni yatırımlardaki gidişatın seyrini görmek açısından önemli bir veri kaynağı olan aylık yatırım teşvik istatistiklerine göre 2023 yılının ilk üç ayında Eskişehir’deki teşvik belgeli yatırımların sayısı ve yatırım tutarı önemli oranda artmış durumda. Eskişehir OSB Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli yaptığı açıklamada 2023 yılının ilk üç ayında teşvik belgeli yatırım sayısı 76’ya, toplam yatırım tutarı ise 2,1 Milyar TL’ye ulaştığını belirtti.

Eskişehir’de teşvik yatırımlarda büyük artış

Başkan Küpeli yatırım sayısında ciddi bir artışın söz konusu olduğunu aktararak, “Eskişehir başta sanayi sektörü olmak üzere tüm sektörlerde yatırımcılarımızın ilgisine mazhar oluyor. 2023 yılının ilk üç ayında teşvik belgeli yatırım sayısı 76’ya, toplam yatırım tutarı ise 2,1 milyar TL’ye ulaştı. Bu yatırımlar bini aşkın kişiye iş imkânı sağlayacak. Geçen yılın aynı döneminde teşvik belgeli yatırım sayısı 29 iken bu yıl 76’ya ulaşmış durumda. Geçen yıl aynı dönemde 1,6 milyar TL’lik yatırım öngörülmüşken bu yıl aynı dönemde 2,1 milyar TL’lik yatırım tutarı öngörülmüş durumda.  Hem yatırım sayısında hem de yatırım tutarında ciddi bir artış görülüyor. Geçen yılın tamamında 158 yeni yatırım için teşvik belgesi alınmıştı ve toplam yatırım tutarı 9,8 milyar TL’ydi. Bu yıl sonunda bu rakamların çok üzerine çıkacağımızı öngörüyoruz. Eskişehir sanayisi büyük bir yatırım atağı içinde, alınan belgelerin ve yatırımların büyük ağırlığı sanayi sektöründeki yatırımlardan oluşuyor. Hayata geçen her yatırım binlerce insanımıza ve gencimize yeni iş kapısı oluyor” dedi.

OSB’ye yatırımcı ilgisi artarak devam ediyor

Başkan Küpeli, OSB’deki yatırımlara da değindiği açıklamasında 19 yeni yatırımcımıza 230 bin metrekarelik yeni alan tahsis edildiğini söyleyerek, “Bu yılın ilk üç aylık döneminde Eskişehir OSB’den 19 yeni yatırımcımıza 230 bin metrekarelik yeni alan tahsis etmiş durumdayız. Yatırımcıların bölgemize büyük bir ilgisi var. Altyapının hazır ve eksiksiz olması, yatırım maliyetlerinin birçok bölgeye göre çok uygun şartlarda olması, yetişmiş insan gücü varlığı bölgemize gelen yatırımcı sayısının her geçen gün daha da artmasını sağlıyor. Bugün Eskişehir ekonomisinin an itici gücünü sanayimiz ve Eskişehir OSB’nin üretim ve istihdamdaki güçlü alt yapısı sağlıyor. Yatırım için ayırdığımız sahalar, bizim beklediğimizin üzerinde bir hızla yatırımcıların yoğun talebiyle hızla doluyor. Bizde şimdi yeni yatırım alanlarının kamulaştırmasını tamamlıyoruz. Yatırım için Eskişehir OSB’yi tercih eden herkese önümüzdeki dönemde de istedikleri büyüklüklerde arsalar sunmaya, sanayimizi hızla büyütmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Son 22 yılda Eskişehir OSB büyük gelişme gösterdi

Başkan Küpeli, Eskişehir OSB’nin 2000-2022 yılları arasındaki 22 yıllık dönemde kat ettiği büyümeyi rakamlarla ortaya koyduğu belirterek, “Geride kalan 22 yıllık dönem zarfında Eskişehir OSB’de çok ciddi bir büyüme ve gelişme kaydedildi. Eskişehir OSB’den yatırımcılara toplam 10 milyon metrekarenin üzerinde bir alan tahsis etmişiz. Bunun 3,5 milyon metrekaresini ise bizim yönetim de olduğumuz son 6 yıllık dönemde gerçekleşmiş. 2000 yılında OSB’de fabrikalardaki çalışan sayısı 14 bin kişiyken, şimdi 48 bin kişiye ulaştı. 22 yılda çalışan sayısına 34 bin kişi ilave olmuş. Şimdi bizim dönemimizde kurulmaya başlayan 230’u aşkın tesisin devreye girmesiyle çalışan sayımız 2025 yılı sonunda 55 bin kişiye, 2030 yılında ise 75 bin kişiye ulaşmış olacak” ifadelerinde bulundu.

Üretimdeki firma sayısı 633’e ulaştı

EOSB Başkanı Nadir Küpeli 2000 yılında Eskişehir OSB’deki toplam firma sayısının 256, faaliyette olan firma sayısının 193 olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Son yıllarda OSB’miz deki ciddi büyümenin bir yansıması olarak bölgemizdeki toplam tesis sayısı 883’e üretimdeki tesis sayısı ise 633’e ulaşmış durumda. Kalan 250 firmanın büyük bölümü inşaat halinde olup, önümüzdeki 1,5-2 yıllık dönemde üretime geçecekler. 2025 yılında kadar devreye alacağımız yeni rezerv alanlarımızın yatırımcılara tahsis edilmesiyle birlikte OSB’deki firma sayımız kısa sürede 1000’e ulaşmış olacaktır. Bölgemizdeki kuruluşların 22 yıllık dönemde doğalgaz ve elektrik tüketimlerinin de çok ciddi arttığına şahit oluyoruz. 2000 yılında OSB’deki tüm kuruluşlar 266 milyon kwh/yıl elektrik tüketirken 2022 yıl sonu itibariyle bu rakam 1,1 milyar kwh/yıla ulaştı, elektrik tüketimi yüzde 314 artış göstermiştir. Aynı dönemde doğalgaz tüketimi ise 107 milyon m3/yıl’dan 245 milyon m3/yıl’a ulaşmıştır. Doğalgaz tüketimindeki artış yüzde 129 olarak gerçekleşmiştir.”

İhracatta rekor artış

Eskişehir OSB’deki sanayi kuruluşlarının ihracatlarında da çok ciddi bir sıçrama yaşandığını belirten Küpeli, “2000 yılında OSB’deki kuruluşlarımızın toplam ihracatı 120 milyon dolarlar düzeyinde iken, bu rakam 2022 yılında 3 milyar dolara yaklaştı. 22 yıllık dönemde ihracatımız tam 25 kat yani yüzde 2400 mertebesinde bir artış gösterdi. Eskişehir sanayinin tamamen dışarıya yönelmiş bir şekilde ihracat yaptığını en önemli pazarlarının ise ABD ve AB ülkeleri olduğunu görüyoruz. Eskişehir OSB’nin yüksek teknoloji ve katma değerli üretime dayalı büyümesi önümüzdeki yıllarda daha da artarak sürecektir” dedi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.