Farklı nesiller bir araya geldi, iş yapmayı konuştu

Eskişehir’in yeni kuşak genç sanayicileri, sektörlerinde en az 40 yıldır çalışan duayen sanayicilerle bir araya geldi. Eskişehir Sanayi Odası’nda (ESO) gerçekleşen buluşmada gençler ve duayen sanayicilerin değerlendirmeleri ve bakış açıları toplantıya katılanları tebessüm ettirdi. Toplantıda bazen birbirini eleştiren bazen de aynı noktada birleşen farklı kuşak sanayiciler karşılıklı beklentilerini, kuşaklar arasındaki iletişimi ve birlikte çalışmayı da konuştu.

Farklı nesiller bir araya geldi, iş yapmayı konuştu
03 Ekim 2019 Perşembe 17:16

ESO’nun daveti ile bir araya gelen ESO Yüksek İstişare Kurulu’nda yer alan birinci kuşak sanayiciler, Eskişehir Genç Girişimciler Kurulu’nda yer alan üçüncü ve dördüncü kuşak sanayicilerle istişare toplantısında bir araya geldi.    
İstişare toplantısının açılışında konuşan ESO Başkanı Celalettin Kesikbaş, ana gündem maddelerinin aile şirketlerinin kurumsallaşma ve kuşaklar arası iletişim olduğunu belirterek, “Ardında çok fazla başarı hikâyesi olan sektörlerin duayenleri ile belirli aralıklarla bir araya geliyoruz ve sorunlarımızı değerlendiriyoruz, yol haritaları çıkarıyoruz. ESO olarak yeni ve bir önceki nesil arasındaki işbirliğini, fikir alışverişini en iyi şekilde oluşturacağımız köprü görevini görevi görmeyi temel misyonlarımızdan biri olarak belirledik” dedi.
Sektörlerin önemli sorunların belirlediklerini açıklayan Kesikbaş, “Gerçekleştirdiğimiz son yüksek istişare toplantısında da en önemli sorunlardan biri olan kurumsallaşma, ortak çalışma kültürü ve aile şirketlerinin en iyi şekilde nasıl kurumsallaşabileceği, kuşaklar arası işbirliğinin doğru şekilde sağlanması gibi konuları konuştuk. Bu konuları kuşaklar arası değerlendirmeye açmadan ortak çalışma kültürünü sağlıklı bir şekilde başaramayız. Bu nedenle bu toplantıların eski kuşak başarılı sanayicilerimiz ile yeni nesil genç sanayicilerimiz arasında köprü olacağını düşünüyorum. Aile şirketlerinde kurumsallaşmayı sağlamayı, nesilden nesile aktarmayı gençler ile konuşmak gerektiğine inanıyorum” dedi.  
Yetki sınırları belirlenmeli
Karşılıklı görüşlerin bildirildiği, fikir alışverişlerinin yapıldığı toplantıda konuşan Eskişehir Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Bora Mehmet Osmalı, “Aile şirketlerindeki en büyük sorun, şirkette lider olarak görülen kişinin ölmeden önce şirket anayasa kitapçığının kesin meclisinin oluşturulmasından kaynaklanıyor. Halbuki oluşturulan o anayasa kitapçığına göre herkesin yetkilerinin belirlenmesi ve kurumsallaşmanın sağlanması gerekiyor” diye konuştu.
Yapılan açılış konuşmalarından sonra fikirlerini açıklayan farklı kuşak sanayiciler değerlendirmelerde bulundu. Duayen sanayiciler ise genç girişimcilere sanayi ve sektörleri hakkında tecrübelerini paylaştı.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.