banner480

Eskişehir Tasarım ve İnovasyon Merkezi açıldı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen Rekabetçi Sektörler Programı çerçevesinde Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) kurulan Eskişehir Tasarım ve İnovasyon Merkezi (ETİM), düzenlenen törenle açıldı.

Eskişehir Tasarım ve İnovasyon Merkezi açıldı
03 Ekim 2022 Pazartesi 13:08

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti mali iş birliği çerçevesinde finanse edilen, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen Rekabetçi Sektörler Programı çerçevesinde Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) kurulan Eskişehir Tasarım ve İnovasyon Merkezi (ETİM), Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katıldığı törenle açıldı. Kurulan merkez ile Eskişehir’de havacılık, raylı sistemler, makine imalat, otomotiv, beyaz eşya gibi öncü sektörlerde faaliyet gösteren KOBİ’lerin mühendislik, tasarım ve prototipleme ihtiyaçlarının giderilmesini amaçlanıyor. Eskişehir Teknoloji Geliştirme Bölgesi - Organize Sanayi Bölgesi Yerleşkesi’nde bin 100 metrekare bir alana kurulan ETİM’in paydaşları arasında Eskişehir OSB Müdürlüğü, Eskişehir Sanayi Odası, Osmangazi Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Raylı Sistemler ile Eskişehir Havacılık kümelenmeleri bulunuyor.

ETİM ile havacılık, raylı sistemler, makine imalat, otomotiv ve beyaz eşya sektörlerinde faaliyet gösteren KOBİ’lerin inovatif ürünlerle dünya piyasalarında rekabet gücünün arttırılması hedefleniyor. KOBİ’lerin mühendislik kabiliyetlerinin geliştirilmesine direkt katkı sağlaması amaçlanan ETİM’de Türkiye’nin dış ticaret açığının azaltılması ve bölgenin rekabetçilik seviyesinin arttırılması için çalışmalar yürütülecek.

“Bugünkü proje aşamasında olan firmaların da devreye girmesiyle çalışan sayımızın 47 binden 55 bine çıkmasını hedefliyoruz”

Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli, "Yıllardır teknolojiye gönül veren Eskişehir sanayisinin kamu iş birliğiyle ortaya çıkmış güzel bir eseri olan Eskişehir Tasarım ve İnovasyon Merkezi'nin açılış töreni için buradayız. Öncelikle hem şahsım hem de Eskişehirli sanayiciler adına size şükranlarımı belirtmek istiyorum. Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi bugün il sanayimizin yüzde seksenini bünyesinde barındıran, ülkemizin en önemli organize sanayi bölgelerinden biri konumunda, Halen bölgemizde 827 katılımcı var. Bunlardan beş yüz doksan altı tanesi de üretimde. İki yüz otuz bir firmamızın çok büyük bir kısmı inşaat halinde. Az bir kısmı da yeni tahsis yaptığımız için proje aşamasında. İki yıllık süreyle önümüzdeki iki yıllık süre içerisinde yani 2025 yılına kadar bölgemizdeki bugünkü proje aşamasında olan firmaların da devreye girmesiyle çalışan sayımızın 47 binden 55 bine çıkmasını hedefliyoruz. Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi yönetimi olarak bizler Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi'ne yeni büyük yatırımlar kazandırmak, üretimi, ihracatı ve istihdamımızı arttırmak için sürekli çalışıyoruz” dedi.

Bakan Varank: Desteği sonuna kadar hak ediyor

Eskişehir teknoloji ve inovasyon merkezini ülkeye ve şehre kazandırmanın heyecanı içinde olduğunu belirten Varank, bu projeye 70 milyonun üzerinde destek sağladıklarını söyledi.  İçerik ve sonuçları incelendiğinde projenin bu desteği sonuna kadar hak ettiğini belirten Varank, “raylı sistemler havacılık beyaz eşya ve otomotiv başta olmak üzere şehrimizdeki tüm üreticiler bu merkezden yaralanabilecek. Gelişmiş fiziki alt yapısın yanında burası aynı zamanda önemli bir teknoloji merkezi olarak faaliyet yürütecek. Akademisyenler birçok danışmanlık hizmetini buradan erecek. İşletmeler hiçbir ilave yatırım yapmadan tasarım, mühendislik, ARGE ve prototip üretme kabiliyetlerini buradan karşılayabilecekler. Elde edilen ilk sonuçlarda buradaki başarının bize sinyallerini veriyor. Şuana kadar geçen kısa süre zarfında hizmet verilen 20 firmanın projesi incelendiğinde özellikle kalıp yönetiminde çok önemli işlere imza atıldığını görebiliyoruz. Ben gerçekten emeği geçen herkesi tüm yüreğimle tebrik ediyorum. Eskişehir özelinde de bir parantez açmak istiyorum. Eskişehir artık sanayi teknoloji denildiğinde ilk sıralarda sayılan şehirlerimizden bir tanesi konumunda. Ülkemiz reel ekonomisin en önemli kalelerinden bir tanesi Bu projenin daha başlangıçta böyle önemli başarılara imza atıyor olması da Eskişehir sanayicisinin gücünü ve vizyonunu gösteriyor… Ben şahsen her ziyaretinde buradaki gelişmeler bizzat şahitlik edebiliyorum. Biz de bakanlık olarak cumhurbaşkanlığımın liderliğinde bu şehirdeki yatırımları hız kesmeden sürdürüyoruz.” dedi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.