ESBEM devlet teşviki ile ücretsiz olarak, sanayideki belli meslek dallarında belgelendirme çalışmalarına başladı

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB) bünyesinde 2019 yılında kurulan EOSB Sınav ve Belgelendirme Merkezi (ESBEM), Mesleki Yeterlilik Kurumu’ndan (MYK) belgelendirme yetkisini alarak tüm Türkiye’de personel belgelendirme hizmeti vermeye hak kazandı.Akreditasyon sürecini başarıyla tamamlayan ESBEM böylece devlet teşviki ile ücretsiz olarak, sanayideki belli meslek dallarında belgelendirme çalışmalarına başlamış oldu.

ESBEM devlet teşviki ile ücretsiz olarak, sanayideki belli meslek dallarında belgelendirme çalışmalarına başladı
05 Ocak 2021 Salı 14:30

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi tarafından 2019 yılı içerisinde lansmanı yapılan EOSB Sınav ve Belgelendirme Merkezi (ESBEM), ISO 17024 TÜRKAK akreditasyon sürecinin ardından, aralık ayı içinde Mesleki Yeterlilik Kurumu(MYK) yetkilendirme sürecini de başarıyla tamamlayarak, Eskişehir’deki tek yetkili kurum olarak belgelendirme faaliyetlerine başladı.  Merkez; metal, makine, lojistik ve plastik-kimya olmak üzere; 4 ana sektör, 12 meslek dalında ve 26 alt meslek biriminde işgücünün mesleki belgelendirmesini yaparak,bu alanda büyük bir ihtiyaca cevap verecek.

2021 yılının ilk günlerinde sanayiciye müjde

Eskişehir OSB Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli,2021 yılının ilk günlerinde Eskişehir sanayisine müjdeli bir haber vermenin gururunu yaşadıklarını aktararak, MYK yetki belgesinin alınmasının ardından, ESBEM’in sadece Eskişehir’e değil,çevre illerle birliktetüm Türkiye’ye hizmet verecek önemli bir merkez olacağını dile getirdi. Başkan Küpeli, “2019 yılı içerisinde lansmanını yaparak kamuoyuna duyurduğumuz merkezimiz yönetim kurulu arkadaşlarımız ve çalışanlarımızın üstün gayretleriyle kısa sürede büyük yol kat etti. ISO 17024 TÜRKAK Akreditasyon sürecinin ardından MYK sürecini de başarıyla tamamlayan merkezimiz personel belgelendirme hizmeti vermeye hak kazandı. ESBEM’in Eskişehir’deki tek yetkili merkez olmasında emeği geçen tüm arkadaşlarımızı canı gönülden kutluyorum. Eskişehir sanayimiz için hayırlı uğurlu olsun. Sanayicimize ve halkımıza söz verdiğimiz bir yatırımı daha böylece hayata geçirmiş olduk” dedi.

Eskişehir sanayisinin ihtiyacını karşılayacak

Sanayicinin ihtiyaç duyduğu sektörlerde hizmet vereceklerini aktaran Başkan Küpeli, “Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) yetkilendirme sürecinin de başarıyla tamamlanmasıyla birlikte Eskişehir’deki iş dünyasının ihtiyaç duyduğu çelik kaynakçısı, direnç kaynak ayarcısı, metal kesimci ve metal kesim operatörü, metal levha işleme tezgah işçisi ve operatörü, CNC tezgah işçisi ve operatörü, plastik enjeksiyon işçisi ve operatörü ile köprülü vinç operatörü alanlarda çalışanların belgelendirilmesini, artık ESBEM Sınav ve Belgelendirme Merkezimiz tarafından yapılacak. Sanayimizdeki çalışanların mesleki bilgi kalitesinin arttırılmasına önemli katkı sağlayacak olan merkezimizde ilerleyen dönemde yeni meslek dalları da ilave edilerek çok sayıda meslek dalında belgelendirme hizmeti verilmeye devam edilecek” şeklinde konuştu.

İstihdam kolaylığına katkı sağlayacak

Eskişehir OSB Yönetim Kurulu Üyesi ve ESBEM Başkan Vekili Yavuz Ayva iseESBEM’in Eskişehir sanayisinin önemli bir açığını kapatacağını belirterek, “Merkezimiz TÜRKAK ISO 17024 Akreditasyonu ve Mesleki Yeterlilik Kurumundan (MYK) yetkilendirme işlemlerini tamamlayarak Eskişehir’de sanayicinin ihtiyacına cevap verebilecek tek personel belgelendirme kuruluşu olarak faaliyetlerine başladı. Merkezimiz metal, makine, lojistik ve plastik-kimya olmak üzere 4 ana sektörü kapsayacak şekilde, bu sektörlerle ilişkili 12 meslek dalında ve 26 alt mesleki uzmanlıkalanında belgelendirme hizmeti verecektir. Daha önce ilimizdeki sanayi kuruluşları, bu hizmeti Bursa, Ankara ve İstanbul gibi çevre şehirlerdeki kuruluşlardan almak zorunda kalıyorlardı. ESBEM sayesinde saydığımız meslek dallarında Eskişehirli sanayicimizin şehir dışından hizmet almasına artık gerek kalmayacak. Ayrıca merkezimiz sadece Eskişehir’e değil, çevre iller başta olmak üzere Türkiye’nin tamamında hizmet verebilecek, iş gücü piyasasının gelişimine, niteliğinin artırılmasına ve istihdam kolaylığına katkı sağlayacaktır. Eskişehir OSB Yönetim ve Denetim Kurulu olarak, il sanayimizin geleceği için çalışmaya devam ediyoruz” ifadelerinde bulundu.

Başkan Vekili Ayva, teknoloji ve akıllı sistemler ile hızlı, tarafsız ve güvenilir sınav ve belgelendirme hizmeti sunulacak olan merkezde sanayicilerden gelecek olan talep doğrultusunda kapsam listesinin genişleteceğini aktardı.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.