BOSNA HERSEK ANKARA BÜYÜKELÇİSİ'NDEN ESKİŞEHİRLİ İŞADAMLARINA ÇAĞRI

Bosna Hersek'in Ankara Büyükelçisi Bakir Sadoviç, Eskişehir’e geldi. Büyükelçi, Vali Özdemir Çakacak, Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Savaş Özaydemir ile Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler’i ziyaret etti. Görüşmelerde Bosna Hersek ve Eskişehir arasındaki ticari ilişkiler konuşuldu.

BOSNA HERSEK ANKARA BÜYÜKELÇİSİ'NDEN ESKİŞEHİRLİ İŞADAMLARINA ÇAĞRI
08 Mart 2018 Perşembe 14:32

Vali Özdemir Çakacak ile bir araya gelen Ankara Büyükelçisi Bakir Sadoviç, programlar dahilinde Eskişehirli iş adamları ile görüşüp ticari ilişkilerin gelişmesi konusunda görüş alışverişinde bulunacağını, Bosna Hersek ve Türkiye arasındaki kardeş ülke ilişkilerinin her zaman süreceğini söyledi. Büyükelçi Sadoviç, iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirmeye ihtiyacı olduğunu kaydetti.

Vali Çakacak ise Eskişehir’in sanayisi, kültürel zenginliği, nitelikli eğitim kalitesi ve sağlık alanında yapılan yatırımları hakkında Büyükelçi Sadoviç’e bilgi verdi.

Büyükelçi Bosna’yı anlattı

Bosna Hersek Büyükelçisi Bakir Sadoviç ve beraberindeki heyet Eskişehir Sanayi Odası’nda Başkan Savaş M. Özaydemir’i de ziyaret etti. Büyükelçi Sadoviç, “İki ülke arasındaki tarihi ve kültürel ilişkilerin ekonomik alana daha çok taşınmasını arzu ediyoruz” dedi.
Eskişehir’e, TÜMSİAD’ın davetlisi olarak geldiklerini ve şehrin sanayisini de yakından tanımaktan mutlu olduklarını ifade eden Sandoviç, “Bosna’da binlerce insan Türkçe öğreniyor. Bu ekonomik ilişkilerin gelişmesinde önemli bir etken olacaktır. Ayrıca ülkemizin AB’ye üyelik sürecinde aldığı yol ileriki dönemlerde yeni fırsatlar doğuracaktır” diye konuştu. Bosna’da özellikle enerji, turizm, eğlence, gıda, bankacılık, tekstil ve inşaat gibi sektörlerin şimdilik orta ölçekte olduğunu ama ciddi bir büyü potansiyeli taşıdığını ifade eden Özaydemir, “Kuracağımız diyalog ve işbirlikleri ile bu alanlarda gelişim sağlayabiliriz. Karşılıklı işbirliklerimizi sürdürmeliyiz” dedi.

“Eskişehir’in ihracatı 2.3 milyar dolara ulaştı”

Bosna Hersek’in Ankara Büyükelçisi Bakir Sadoviç beraberindeki heyet ile birlikte karşılıklı ticareti değerlendirmek üzere Eskişehir Ticaret Odası’na konuk oldu. ETO Başkanı Metin Güler, Eskişehir’in ihracatının 2.3 milyar dolara ulaştığını belirterek, şehrimizin ihracatında ileri teknoloji imalatının giderek arttığını kaydetti. Havacılık sektörünün 300 milyon dolar ihracata ulaştığını kaydeden Güler, raylı sistemler, seramik, beyaz eşya, maden, yapı elemanları sektöründe de Eskişehir’in önemli bir yere sahip olduğunu kaydetti.

“Son 7 yılda Bosna Hersek ile Eskişehir arasındaki ticaret hacmimiz yaklaşık 4 kat artış gösterdi”

Eskişehir ve Bosna Hersek arasındaki ticaret hacmini de değerlendiren Güler, “ Son 7 yılda Bosna Hersek ile Eskişehir arasındaki ticaret hacmimiz yaklaşık 4 kat artış gösterdi. Bu artışta odamızın 2014 yılında Bosna Hersek Ekonomi Odası ve Bosna Hersek Dış Ticaret Odası ile gerçekleştirdiğimiz temaslar da etkili oldu. Şu an için 12 ihracatçı firmamız Bosna Hersek ile ticaret yapıyor. Eskişehir’den daha çok firmamızın Bosna Hersek’e ticaret yapabilmesini arzu ediyoruz. Kardeşlik bağlarımızın, dostane ilişkilerimizin ticaret hacmimize daha çok yansımasını umuyoruz. Eskişehir Ticaret Odası olarak karşılıklı ticaretimizin gelişmesi adına destek vermek ve her türlü alt yapıyı sağlamak için üzerimize düşen görevi yerine getirmeye hazırız” diye konuştu.

 “Karşılıklı işbirliğini geliştirmek istiyoruz”

Bosna Hersek’in Ankara Büyükelçisi Bakir Sadoviç ise Türkiye ile ticari ilişkilerini daha da geliştirmek istediklerini belirterek, İtalya, Çin, Avusturya, Almanya, Sırbistan, Hırvatistan, Slovenya’dan sonra Türkiye’nin en büyük ticari partnerlerinden biri olduğunu söyledi. Türkiye ile imzalanan serbest ticaret anlaşmasından sonra iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin büyük aşama kaydettiğini belirten Sadoviç, orta ve uzun vadede karşılıklı işbirliğini artırmak ve ticaret hacmini geliştirmek istediklerini söyledi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.