ESOGÜ AKADEMİK YILI AÇTI

Osmangazi Üniversitesi 2019-2020 Akademik Yılı açılış töreni, Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.

ESOGÜ AKADEMİK YILI AÇTI
07 Ekim 2019 Pazartesi 17:03

Osmangazi Üniversitesi 2019-2020 Akademik Yılı açılış töreni, Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Açılış etkinlikleri Üniversite Rektörü Prof. Dr. Kemal Şenocak tarafından Atatürk ve Gençlik Anıtı’na çelenk konulmasını takiben, akademik ve idari personelin de katılımıyla gerçekleşen saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Anıttaki törenin ardından Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki açılış törenine geçildi. Tören Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak, Eskişehir Milletvekilleri Harun Karacan ve Jale Nur Süllü, Eskişehir Cumhuriyet Başsavcısı Murat İrcal, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Osman Soydal, Anadolu Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Ali Savaş Koparal, Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, Üniversite yönetimi ve protokolün geniş katılımıyla gerçekleşti.  

Törende konuşan Rektör Prof. Dr. Kemal Şenocak, 2019-2020 akademik yılının Eskişehir Osmangazi Üniversitesi ailesi için üniversitenin kuruluşunun 50. yılı olması dolayısıyla ayrı bir öneminin bulunduğunu belirtti. Şenocak, 50 yıl önce Eskişehir Eski Borsa Binasının küçük odalarında başlayan bilim, eğitim ve öğretim macerasının, bugün 8 ayrı kampüse yayılmış 12 fakülte, 4 meslek yüksekokulu ve 4 enstitü ile devam ettiğini ve üniversitenin ülkemizin önemli ve büyük üniversitelerinden biri haline geldiğini söyledi.

Yeni akademik yılda ülkemizin dört bir yanından katılan öğrencilerle birlikte Eskişehir Osmangazi Üniversitesi ailesinin daha da büyüdüğünü ve güçlendiğini belirten Prof. Dr. Kemal Şenocak, üniversitenin öğrenci sayısının 32 bini geçtiğini kaydetti.

Üniversitenin kurulduğu günden bugüne öncülük, girişimcilik ve yenilikçilik gibi değerleri ilke edindiğini belirten Prof. Dr. Kemal Şenocak, tüm standartlarını uluslararası düzeyde rekabet edebilir bir düzeye taşıyacak yeniliklerle yoluna devam eden Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nin bu yenilikleri hayata geçirirken de gerek eğitim-öğretim faaliyetlerinin gerekse bilimsel araştırma stratejilerinin merkezinde mükemmeliyet ve sürdürülebilir kalite anlayışının yer aldığını ifade etti.

Saygın bir araştırma üniversitesi olma vizyonunu taşıyan üniversitenin kendi sürdürülebilir Ar-Ge ekosistemini tamamlayarak ülkemizin iddialı ve stratejik araştırma geliştirme projelerinde görev almaya başladığını dile getiren Prof. Dr. Kemal Şenocak, ESOGÜ’nün ayrıca “kampüste sanayi” sloganı doğrultusunda pek çok alanda tesis ettiği üniversite-sanayi işbirlikleri ile bilginin akademiden ekonomiye transferini sağladığını söyledi.

Prof. Dr. Kemal Şenocak Üniversitemiz Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi ile Diş Hekimliği Fakültesi Hastanesi’nin de ileri teknolojiye dayalı tedavi ve rehabilitasyon olanakları ile tüm bölge halkına hizmet verdiklerini ve yapılan yeni yatırımlarla her geçen gün hizmet kalitelerini artırdıklarını kaydetti.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi öğretim elemanlarının gerçekleştirdikleri çalışmalarla geçtiğimiz akademik yıl içerisinde birçok önemli başarıya imza atarak değer yarattıklarını ve üniversitelerini gururlandırdıklarını belirten Prof. Dr. Kemal Şenocak, öğretim elemanlarının yaptıkları uluslararası yayınlarla, katıldıkları kongrelerle Üniversitemizi çeşitli mecralarda başarıyla temsil ettiklerini; yayınları, projeleri, sosyal sorumluluk çalışmaları ve sanatsal faaliyetleri ile birçok kamu kurumu ve özel kuruluştan ödüller aldıklarını ifade etti.

Prof. Dr. Kemal Şenocak ayrıca Üniversitemiz projelerinin TÜBİTAK ve Avrupa Birliği gibi kurumlarca önemli miktarlarla desteklenmeye layık görüldüğünü ve bu sayede Üniversitemizdeki araştırma-geliştirme faaliyetlerinin daha da güç kazandığını söyledi. Tüm bu yaratılan değerler çerçevesinde yapılan çalışmalar ve üretilen yayınlarla Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nin ülkemiz üniversiteleri arasında 21. sıraya taşındığını dile getiren Prof. Dr. Kemal Şenocak, Üniversitemizin bu başarısına katkıda bulunan herkese teşekkür etti.

Milli birlik ve beraberliğimizi hedef alan FETÖ, PKK gibi terör örgütleriyle mücadelenin kararlılıkla ve aktif olarak süreceğini de vurgulayan Prof. Dr. Kemal Şenocak, bu vesile ile milli birlik ve beraberliğimiz, demokrasimiz ve istiklalimiz uğruna can veren aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle andığını, gazilerimize şükranlarımı sunduğunu ifade etti. Öğrenci merkezli bir üniversite olarak gençlerin yönetimde söz sahibi olmasına büyük önem verdiklerini belirten Prof. Dr. Kemal Şenocak, Üniversitemiz öğrencilerinin seçtikleri temsilciler ve oluşturdukları Öğrenci Konseyi ile demokratik değerleri özümseyerek yönetim kademelerinde yer almalarını, katılımcı yönetim anlayışının bir gereği olarak değerlendirdiklerini ve desteklediklerini kaydetti. Görev ve sorumluluklarına bağlı, bilim ve teknolojiye hakim, araştıran ve sorgulayan Türk gençlerinin, aklın ve bilimin önderliğinde Güçlü Türkiye hedefine yürüyeceklerine olan inancının tam olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Kemal Şenocak, yeni öğretim yılının öğrenciler, öğretim elemanları ve ülkemize hayırlı olmasını dileyerek konuşmasını tamamladı. 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.