EĞİTİM-SEN'DEN YENİ SİSTEME TEPKİ

Eğitim Sen Eskişehir Şube Başkanı Faik Alkan, Bakan Selçuk’un açıkladığı ‘sistem’in, son yıllardaki, muhafazakar toplum inşası hedefine uygun kuşaklar yetiştirme anlayışının eğitimdeki yansımalarının ‘HEY  Versiyonu’  olduğunu söyledi.    

EĞİTİM-SEN'DEN YENİ SİSTEME TEPKİ
20 Mayıs 2019 Pazartesi 17:14

Eğitim Sen Eskişehir Şube Başkanı Faik Alkan, Bakan Selçuk’un açıkladığı ‘sistem’in, son yıllardaki, muhafazakar toplum inşası hedefine uygun kuşaklar yetiştirme anlayışının eğitimdeki yansımalarının ‘HEY  Versiyonu’  olduğunu söyledi.    

"Son 17 yıldır ülkeyi aynı parti yönetiyor ama eğitim sistemimiz en az 17 kez değişti" diyen Alkan, “İsmini unuttuğumuz  bakanlar eğitim sistemini çağdaş olmaktan çıkardılar. Ülkemizin yakın tarihinde  MEB kadar geleceğimizden   çalan ve en çokta  sorunlar yaratan bakanlık yoktur. Her gelen Bakan ve bürokratlarının hedefinde  bilimsel, laik ve kamusal eğitim olduğu içinde başarısızlık kaçınılmaz olmuştur” diye konuştu.

Alkan sözlerini şöyle sürdürdü: “Örneğin, geçen yıl da isteyen her öğrenci evine en yakın okullardan istediğine girecekti, girdi mi?  El yazısına geçilecekti, geçildi mi? Dershaneye bağımlılık azalacaktı, azaldı mı? Herkes yabancı dil öğrenecekti, öğrendi mi? Cumhuriyet tarihinin en büyük projesi diye lanse edilen FATİH Projesi ve Bilişim Sınıfları ne oldu?  Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’ un açıkladığı , ‘Lisede Ne Yaptık?/Ortaöğretim Tasarım Tanıtım Toplantısı’nda  söylemler de çok güzeldi  ama hepsi zaten denenmişti.  Örneğin kredili sistemi hatırlayalım:  Ders vardı, kitap yoktu. Sınıf vardı, branş öğretmeni yoktu! Altyapıda dünden bugüne ne değişti? 2020 ‘ de uygulanacağı söylenen bu sistemin de sürdürebilir bir yanı yoktur. Din dersi zorunlu olurken matematik, tarih, müzik, resim, beden eğitimi seçmeli olacak. Sanat yok, bilim yok, spor yok, ne var manevi rehberlik . Eğitim sistemiyle bu kadar oynamanın sonucu mutsuz öğrenciler, işini sevmeyen öğretmenler ve maddi manevi sömürülen velileri yarattı. Hangi gelişmiş demokratik ülkede yaz-boz tahtasına dönen bir eğitim sistemi vardır? Üstelik geleceğimizi ilgilendiren böylesi önemli değişiklikler, keşke başta öğretmenler olmak üzere toplumun her kesiminden görüşler alındıktan sonra şekillendirilseydi, ben yaptım oldu mantığı terk edilseydi. Eğitim sistemimizin asıl sorunu, felsefidir.  Önceki gün Bakan Selçuk’un açıkladığı ‘sistem’, son yıllardaki, muhafazakar toplum inşası hedefine uygun kuşaklar yetiştirme anlayışının eğitimdeki yansımalarının ‘HEY  Versiyonu’ dur.   Eğitimde, neyin nasıl öğretileceğinin her birkaç yılda bir ‘sistem değişikliği’ yapmak zorunda kalınmasının asıl nedeni, iktidarın yeni kuşaklara güvenli bir gelecek sunamaması, yeni kuşakların ‘sistemin bekası’ olarak yetiştirilmesindeki başarısızlığıdır. Bu sistem öğrenci ve veliler kadar öğretmenleri de etkileyecektir. 1990’lı yıllarda uygulanan kredili sistemin bir benzeri olan yeni sistemde 70 bine yakın öğretmen norm fazlası olma tehlikesiyle karşı karşıya kalacaktır. Liselere bundan sonra Bakanlık öğretmen ataması yapmayacaktır, bu da öğretmen adaylarının hayallerinin yıkılmasına neden olacaktır. Eğitim vizyonu sıfır olan MEB bürokratları arkalarında içinden çıkılmaz sorunlar bırakacakları bir sisteme imza attılar. Bu sistem  yarım yüzyıldan fazla bir zamandan beri sürdürdüğümüz laik, demokratik, bilimsel, parasız eğitim mücadelesini ilerletmenin vesilesi olacağını, Eğitim Sen' in mücadele  zeminini genişletip keskinleştireceği de Eskişehir kamuoyunun bilmesini isteriz.”

 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.