“EBA başarısı %48.33”

Salgın döneminde eğitimde yaşanan eşitsizliklerin bir neslin kaybına yol açtığını belirten Eğitim Sen Eskişehir Şube başkanı Faik Alkan, “Her yer açıkken, tatil için bankalar kredi verirken okulların kapanmasını doğru bulamadığımız açıkladık” dedi.

“EBA başarısı %48.33”
14 Şubat 2021 Pazar 15:13

MEB’in 15 Şubat’ta, köy ve benzeri seyrek nüfuslu yerleşim yerlerinde 1 Mart’tan itibaren ise tüm resmi ve özel ilkokullarda ve bu ilkokulların bünyesindeki ana sınıfları ile özel eğitim sınıflarında, haftada 2 gün yüz yüze eğitim yapılacağını duyurduğunu hatırlatan Alkan,

“Neredeyse salgın koşullarında 1 yıldır eğitimde sorunlar olduğu gibi çözülmeden ortada durmaktadır. Sadece Bakanlık, Eskişehir Milli Eğitim Müdürlüğü algı yönetimi ile pandemi sürecini yürütüyor.

Bizde ısrarla 1 yıldır hiç çözüm üretilmese de açıklamalar yapıyoruz Eğitim Sen Şube olarak.

Her yer açıkken, tatil için bankalar kredi verirken okulların kapanmasını doğru bulamadığımız açıkladık. Yine şartlar oluşturulmadan okullar açılıyor. Göreceğiz bu şartlarda eğitim yapmaya kalkanlar, okulları ilk önce kapatacaklar. Salgının bulaş hızı çok arttığında kısıtlamalar artacak kuşkusuz, bundan okullar da etkilenecektir” dedi.

Şimdiye kadar yapılması gereken ancak yapılamayanları sıralayan Alkan, “Eğitim,bilim emekçileri,öğrenciler aşılanmadı.

Seyreltilmiş sınıf uygulamasına geçilemedi.Eğitime ek bütçe ayrılmadı.

Her okula sağlık personeli sağlanmadı.

Koruyucu ekipman, düzenli test yapılmadı

Okullar fiziki olarak hazırlanmadı.Özel eğitim gereken öğrenci ve velilerin sorunları çözülmedi. Eşitsizlikler giderilmedi” dedi.

ESKİŞEHİR 14.SIRADA EBA' YA 10. 594 ÖĞRENCİ GİREMEDİ

Covid-19 salgınında 81 ilin eğitime erişim durumu İl Milli Eğitim Müdürlüklerinin, MEB'e gönderdiği EBA Erişim Raporu ile ortaya çıktığını belirten Alkan, “Türkiye'de 2.4 milyon öğrenci EBA'ya hiç erişemedi.

Uzaktan eğitim için altyapı sorunu çözülmedi. Eskişehir de toplam 2600 civarında tablet dağıtabilmiştir. Bu da ihtiyaçı karşılamada yetersizdir. İnternet bedava olması gerekirken yapılan vergi zamlarıyla daha da pahalı hale gelmiştir. Eskişehir de EBA ya giremeyen öğrenci sayısı 10.594 olarak MEB raporunda açıklanmıştır. Bu durum destek noktalarıyla kapatılamamıştır. Bu nedenle EBA başarısı %48.33, iller bazında da Türkiye 14’üncü olan bir Eskişehir tablosu ortaya çıkmıştır” dedi.

‘ÖNLEMLER ALINSIN OKULLAR AÇILSIN ’

Gerekli önlemlerin alınması gerektiğini belirten Alkan,

“Okul ve sınıf mevcutlarını düşürmek için okul ve derslik yapılmalı , öğretmen ve diğer eğitim emekçilerin istihdamı bir an önce gerçekleştirilmelidir. 20 kişilik sınıf mevcutları için acilen 60 bin öğretmen ataması gerçekleştirilmelidir.İlçelerde ve köy okullarında çalışan öğretmenlerin acilen aşılama programına Şubat sonu beklenmeden alınmalıdır.Okullar açıldığında veriler kamuoyu ile şeffaf olarak paylaşılmalıdır. Geçmişte gördük bazı okullarımızda bulaş oranı neredeyse üçte bir orana ulaştıktan sonra önlemler alındı.Taşımalı sistem içinde olan öğrenciler için araç içi hijyen, maske ve mesafe sorunu dikkate alınmalıdır. Araç sürücüleri de aşılama kapsamına alınmalıdır. Sağlık emekçilerinin çocuklarını gönderebileceği okullar olmalı, bunun için gerekli önlemler alınmalıdır.” dedi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.