AKTAŞ: “İKİNCİ SINIF VATANDAŞ MUAMELESİ YAPILMAKTA”

Büro Memur Sen Eskişehir Şube Başkanı Ali Selim Aktaş yemekhanelerde uygulanan amir- memur ayrımcılığına tepki gösterdi

AKTAŞ: “İKİNCİ SINIF VATANDAŞ MUAMELESİ YAPILMAKTA”
05 Nisan 2019 Cuma 10:29

Büro Memur Sen Eskişehir Şube Başkanı Ali Selim Aktaş yemekhanelerde uygulanan amir- memur ayrımcılığına tepki gösterdi. Aktaş, müfettiş, grup müdürü, müdür, müdür yardımcısı ve amir konumunda olanlara yemek servisi yapılmakta diğer memurlar ise kuyruğa girerek yemeklerini aldıklarını söyledi.

Aktaş sözlerini şöyle sürdürdü:

Eskişehir kamuda memurlar ile amirlerin farklı kapılardan girdiği ( Protokol kapısı) bu kapılardan geçen en alt yöneticinin müdür Yardımcısı olduğu memurların giremediği dahası yemekhanelerinin bazılarında uygulanan amir memur ayrımcılığı devam etmekte.  Protokol yemekhanesi veya bölümü adı altında ayrı bölümler oluşturularak bu bölümlerde müfettiş, grup müdürü, müdür, müdür yardımcısı ve amir konumunda olanlara yemek servisi yapılmakta diğer memurlar ise kuyruğa girerek yemeklerini almaktadırlar. Bu da kamuda çalışanlarımızın o bakanlığa ve sorumlu bakana bakış açışını ve kurumsal çalışma performansını etkilemektedir. Kendi çalışanıyla aynı masada yerlerse laf atar korkusunda olan amirler!”

“İKİNCİ SINIF VATANDAŞ MUAMELESİ YAPILMAKTA”

“Kamu kurum ve kuruluşlarına bağlı kurumlar başta olmak üzere tüm kamu dairelerinin yemekhanelerinde olması gereken kamu personelinin, öğle yemeğini, insan sağlığına uygun, kaliteli, hesaplı ve sağlıklı bir şekilde temin edilmesi, hazırlanması ve sunulmasıdır. Yoksa hizmetli, şoför, memur, şef, gibi adında müdürü altındaki kamu görevlilerine yemekhanelerde ikinci sınıf vatandaş muamelesi yapmak olmamalıdır. Yemek ücreti tüm kamu çalışanları arasında eşit olmasına rağmen, yemekhanelerde amir statüsünde bulunan kamu çalışanlarına özel bir bölümde masalarına yemek servisi yapılırken, genel idare hizmetleri sınıfı olan memur ve hizmetlilerin Engelli personel dahil kuyruğa girerek yemeklerini almaları yemekhanelerde kamu çalışanları arasında ayrımcılık, küçümsenme ve aşağılanma şeklinde algılanmaktadır. Bazı Yemekhanelerde uygulanan bu çağdışı ayrımcılık bir an önce kaldırılmalı sadece engelli kamu personeli olarak çalışan personele özel bir bölüm ayrılarak masalarına yemek servisi yapılmalı çünkü engelli bireylere iyi bir yaşam sunmanın ahlaki bir sorumluluktan öte zorunlu bir görev olduğunu hatırlatmak isteriz, Öte yandan yemekhanelerde uygulanan bu çağdışı uygulamayı kabul etmeyen kamu çalışanları ile beraber yemek sırasına girerek yemeklerini alan kendilerini ayrı masalarda değil 8 saat beraber çalıştığı saygı duyduğu çalışanının yanında olan Müdür yardımcıları, Müdür, İl Müdürü ve Grup müdürleri gibi gönül insanları da bulunmakta olup bu amirlere de tüm kamu çalışanları adına teşekkürlerimizi sunarız.Bu işin takipçisi olacağız çözüm getirmeyen kurumları Ulusal medyada deşifre edeceğiz her platforma taşıyacağımızı ve sonuna kadar takip edeceğizimizi yetkili olduğumuz kurumlarda bu konuları yargıya taşıyacağız.”

Array

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
isim - 1 yıl önce
çok doğru bir tespit Cumhurbaşkanımız her kurumda işçilerle beraber oturup yemek yer ama idraciler büyüdükçe kipir kipir az naif olun Cumhurbaşkanımızı örnek alın alçak gönüllü olun
Avatar
ayse - 1 yıl önce
o yöneticiler senin uyelerin kendilerini kaf dağında gören kibirli insanlar
Avatar
Kemal - 9 ay önce
Tebrik ediyorum çok doğru bir konuya değinilmiş hangi sendika bilmiyorum ama adam 10 numara