KADINLARDA SAÇ EKİMİ İLE AÇIK ALIN DARALTMA NASIL YAPILIR?

Kadınlarda saçlar ve kaşlar güzellik ile altın oranı belirleyen neredeyse en önemli unsurlardan biridir...

KADINLARDA SAÇ EKİMİ İLE AÇIK ALIN DARALTMA NASIL YAPILIR?
03 Mart 2021 Çarşamba 20:35

Kadınlarda saçlar ve kaşlar güzellik ile altın oranı belirleyen neredeyse en önemli unsurlardan biridir. Estetik bir bakış açısıyla bakıldığı zaman orantılı alın yapısı ve saç çizgisine sahip olan kadınların toplumda belirsizce çok daha fazla yer edindiklerini görüyoruz. Bunun nedeni altın orana sahip kadınların güzelliklerinin bilincinde olmaları bu nedenle özgüvenlerinin oldukça yüksek olmasından kaynaklanmasıdır. Ancak bazı kadınlarda alın bölümü kalıtsal faktörlerden dolayı geriye doğru açılma eğilimindedir. Kadınlarda saç ekimi ile alın daraltma yapılabildiğini belirten Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Leyla Arvas, alın daraltma ile yüzün daha orantılı, daha estetik, daha çekici göründüğünü de sözlerine ekliyor. Op. Dr. Leyla Arvas geniş alın daraltma operasyonunu sizler için detaylandırdı;

Kadınlarda Saç Dökülmesi Nedenleri Nelerdir?

Kadınlarda saç dökülmesinin en temel sebepleri genetik faktörlerden dolayı olmasıdır. Bunun yanı sıra yaş alımına hormonlardaki iniş çıkışlar, hamilelik, stres ve protein, vitamin ve mineral bakımından yetersiz beslenme, saç boyalarının içinde bulunan kimyasallar da olabilir. Genel saç dökülmeleri ve verteks bölümü dökülmeleri çok rastlansa da alın açıklığı da sık görülen saç dökülme türlerinden biridir. Özellikle alın bölgesindeki saçların dökülerek bu bölümün açılması kadınlara erkeksi ve sert bir hava verir. Tıp dilinde ‘Androjenik Alopesi’ olarak adlandırılan bu sorun neticesinde kadınlarda ciddi oranda özgüven eksikliği ve stres görülür.

Kadın Saç Ekiminin Farkı Nedir?

Kadınlarda saç ekimi erkeklere uygulanan saç ekiminden biraz farklıdır. Erkeklerde saç ekiminde donör bölgedeki saçlar tamamen kazınarak işleme hazır hale getirilir. Kadınlarda ise ense bölgesinden ya da iki kulak arasından yapılan bölgesel donör toplama işlemi uygulanır. Kadınlarda erkeklerdeki gibi tamamen bir kazıma gerçekleşmez, küçük bir alandan verici greftler toplanır. Toplanan alan diğer saçların kamufle edilmesiyle kapanarak dışarıdan kesinlikle belli olmaz.

Kadın Saç Ekimi Öncesinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Kadın saç ekimi operasyonundan en az bir hafta önce kan sulandırıcı niteliği bulunan ilaçların, yeşil çay gibi bitkisel çayların, E vitamini katkılı multivitamin desteklerinin kullanımına ara verilmesi gerekir. Kişinin sigara ve alkol gibi kullanımı varsa alkol ve sigara içiciliğinin bırakılması gerekmektedir.

FUE Yöntemi Nedir? Nasıl Uygulanır?

FUE yönteminde saçlar ense bölümünden ya da ensenin biraz üstü iki kulak arasındaki bölümden bir bir alınır. FUE tekniğinin en belirgin özelliği işlem yapılan bölgede iz kalmamasıdır. Donör bölgeden alınan saç kökleri hedef bölgeye yine bir bir nakledilir. Nakil işlemi sırasında saçların çıkış yönü ve saç çıkış açısı hekim tarafından dikkatlice değerlendirilmeli ve işlemden sonra naturelliğin korunmasını sağlayacak şekilde profesyonel olarak çalışılmalıdır.

FUE tekniğinde mikromotor başlık sayesinde verici bölgeden greftler toplanarak ekim yapılana kadar özel solüsyon içinde bekletilir. Mikro motor kıl folikülünü deri ile beraber yuvarlak şekilde kesilerek kıl kökünü toplanmaya elverişli hale gelmesini sağlar. Foliküler üniteler halinde toplanan greftler saçların dökülme gösterdiği alandaki önceden açılmış kanallara yerleştirilir. Kanallar kişinin saç folikül yapısına uygun açıyla, uygun genişlikte ve derinlikte açılmalıdır. Bu da hekimin profesyonelliğine bağlıdır. Uygun şekilde yapılan kanal açma işlemiyle yerleştirilen saçlar uzadığı zaman naturelliğini yitirmez.

Kadın Saç Ekimi Sonrası

Kadınlarda saç ekimi sonrasında 3 ile 4 gün arasında yıkama yapılmaz, alıcı alana temas edilemez. İlk yıkama saç ekimi yapılan kurumdaki sağlık çalışanları tarafından özenle ve dikkatlice yapılır. Daha sonra yıkanmanın ne şekilde yapılacağı hastaya ayrıntılı olarak anlatılır. Bu yıkamaları hasta içinde paraben, renklendirici ve kimyasal madde bulunmayan bebek şampuanıyla yapması gerekir.10 gün sürecek kabuk dökme döneminde günde 2 ve daha fazla yıkama işlemi hastanın kendisi tarafından yapılır. Şok dökülme yaşandıktan sonra saçlar 3 ay içinde kendini toplar ve uzamaya başlar. Bir yılın sonunda saçlar istenilen uzunluğa gelir.

Kadın Saç Ekimi Sonrasında Neler Yapılmamalı

Kadın saç ekiminden sonra oluşacak olan kabuklanmalar ellenmemeli ve yolunmamalıdır. Ekimden sonraki ilk 3 gün su değdirilmez ve ekim yapılan bölgeye kesinlikle elle, parmakla ya da kalem gibi bir eşyayla dokunulmaz, bastırılmaz.

Saç ekimi sonrasındaki en az bir ay boyunca güneş banyosu, buhar banyosu, solaryum, deniz, havuz gibi kullanım alanlarına girilmemeli, terlemeye neden olacak cinsel birliktelik ve spor yapmaktan kaçınılmalıdır. Saç ekim bölgesine etki edecek yoğun sıcaklık ekim yapılan greftleri etkileyebilir. Prosedürden bir hafta sonrasına kadar olan sürede sigara ve alkol kullanılmaz. Bu bölümün darbelerden korunması da saç kökleri bakımından önemlidir.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.