YENİ GÜNDEMİMİZ 2019 SEÇİMLERİ

AK Parti Tepebaşı İlçe Başkanı İbrahim Yılmaz Kaynarca, ‘Esgündem26 Haber Masası’na konuk oldu. Kaynarca, referandum sonuçlarını, 2019 stratejilerini ve Tepebaşı bölgesiyle ilgili soruları yanıtladı.

YENİ GÜNDEMİMİZ 2019 SEÇİMLERİ
12 Mayıs 2017 Cuma 16:22


Eskişehir’deki referandum sonuçlarını nasıl yorumluyorsunuz? AK Parti, Eskişehir’de başarısız oldu mu? 


Kendi bölgemizle ilgili hem sandık,  hem de mahalle bazlı değerlendirmelerimizi yaptık.  Referandum sürecinde Tepebaşı’na inanılmaz bir hareket geldi. Bunu Tepebaşı’nın ilçe başkanı olduğum için söylemiyorum. Bunu Tepebaşı’nda görev yapmış bir AK Parti sevdalı olarak söylüyorum.  Referandum süresi boyunca Tepebaşı’nda girilmedik ne sokak ne de konut kaldı. Dinamik ve heyecanlı bir çalışma süreci geçirdik.  Gönüllü olarak 1600’e yakın arkadaşımız çalışmalara katıldı. Biraz daha takviye ve revizyon ile önümüzdeki seçimlerde de görev almaya devam edecekler. AK Parti’nin genel taktiği ‘bir seçim bittikten sonra hemen diğer seçime hazırlanmak.’ Biz değerlendirmelerimizi yaptık. Meclis üyelerimiz ve yönetim kurulu üyelerimiz ile 2019’a nasıl gireceğimizi planladık. Yeni gündemimiz 2019 seçimleri. 

Tepebaşı’nda sizin insanlarla temasınız çok sıcak. İnsanlara dokunmanız övgüler alıyordu ama buna rağmen referandumda sizin bölgenizde ‘hayır’ oyları daha yüksek çıktı. Bunu neye bağlıyorsunuz?

Bununla ilgili Cumhurbaşkanımız gerekli cevabı verdi.  Yüzde ‘48 partilerin oyu değil’, ‘yüzde 51 buçuk da AK Parti'nin oyu değil’, bunu böyle kabul ediyoruz. Bizim ikna edebildiğimiz seçmenimiz de olmuştur, MHP’den, CHP’den ikna ettiğimiz seçmenimiz de olmuştur. Bu değerlendirmeyi önceki seçimler gibi değerlendirmek hata olur.  Değerlendirme yaptığımızda AK Partiye hiç oy vermeyen kişilerin evet verdiğini de görüyorsunuz, AK Partili olup da hayır oyu verenleri de görüyoruz. Dolayısıyla bundan yola çıkarsak biz değerlendirmemizi yereldeki argümanlar ve değişkenleri de hesaba katarak yapıyoruz. Benim sahada gördüğüm büyük kesim siyasi düşünce ve kızgınlıklar ile oy verdi. Örneğin Devlet Bahçeli'ye kızanlar, Tayyip Erdoğan'a kızanlar gibi… Maddelere bakanlar çok azdı oy verme konusunda. Ama şundan memnunum, son gün 37 -38 tane çadır kurduk Eskişehir'de. Gerçekten insanlar teveccüh gösterdi, tepki gösterenler bile bizim ilgimizi görünce bizimle sohbet ettiler, neden ‘hayır’ dediklerini anlattılar. Biz onlara neden ‘evet’ dediğimizi anlattık.  Evet ve hayır çadırları yan yana kuruldu. Kavga olmadan, Eskişehirlilik imajı ile Türkiye'ye örnek oldu.  

Referandum sonrası, AK Parti’de uzun bir sessizlik söz konusu oldu. Tepebaşı ve Eskişehir AK Partisinin gündemi ne oldu?

Öncelikle şunu söyleyeyim; sizin sessizlik olarak gördüğünüz dönem bizim çok yoğun bir çalışma dönemimizdi. Bizim tarzımız,  sandık kapanır kapanmaz hemen bir sonraki seçime hazırlanırız.  Ama önce bu seçimden alınması gereken dersler varsa bunun değerlendirmesini yaptık. 700 tane sandığımız Tepebaşı bölgesinde, il genelinde1900-200 sandık var. Bu sandıkların değerlendirilmesi, seçimlerle kıyas yapılması gibi bir süreç işledi. Yerel değerlendirme bir disiplin içinde yapılır ve Genel Merkezimizin açıklamaları dışında açıklama yapmayız. Türkiye'nin ses birliğinin işe yarayacağını düşünürüz hep. Düşüncelerimizi toplantılarda söyleyip, ortak şekilde açıklarız.  Meclis üyelerimiz ile toplandık. Her birimiz kendimiz de eleştirdik, bir sonraki seçim için dinamik şekilde güç topladık.

Bu süreçte hangi konuları değerlendirdiniz? 

Önümüzde yeni bir süreç var. Cumhurbaşkanımız ve kurucu Genel Başkanımız partisine geri dönüyor. Onunla ilgili hazırlıklarımız sürüyor. Kongrelerimiz olacak, yerelde kongrelerimiz olacak. Gündemimiz çok yoğun. Önümüzdeki 1,5 -2 yıl çok daha yoğun geçecek onun hazırlığını da yapmak gerekiyor. 2019'a giderken bir strateji yenilenmesi, yerelde neler yapılması gerekiyor gibi konular var? Bununla ilgili programlar yapıldı. Ben Tepebaşı bölgesi için söylüyorum bunu, Odunpazarı için hazırda bir harita vardı o da revize dildi bir göz gezdirildi. Tepebaşı’nda da kendi anlayışımızı yansıtmak adına 2 yıllık çok ciddi bir program ortaya çıktı. Haftalık programlar, günlük programlara kadar ayrıntılı bir taslağımız var elimizde. Bizi tanımayan, tanımadıkları için de ön yargıları olan insan guruplarına ulaşmaya yöntemlerini konuştuk. Onlarla ilgili çalışmalarımızı da önümüzdeki süreçte hayata geçireceğiz. 

“İNŞAAT SEKTÖRÜ KAN AĞLIYOR”

Tepebaşı insanı kapınızı en çok hangi konuda çalıyor?


En fazla belediye hizmetleri ile ilgili şikâyetler geliyor. Hükümet ile ilgili şikâyetleri alıyoruz, çözülebilecek ise çözülüyor. Ama belediye hizmetleri ile ilgili çok şikâyet alıyorum. Özellikle kenar mahallelerin ve köyden dönüşen mahallelerin belediye hizmetlerini alamadığı ile ilgili ciddi şikâyetler geliyor. İnşaat sektöründeki arkadaşlar kan ağlıyor. Onlarla ilgili ciddi şikâyetler geliyor. Öncelikle inşaat ruhsatı almak ve iskan ruhsatı almak ile ilgili ciddi şikayet var. Bu süreçlerin Türkiye'deki benzer belediyelerin, benzer örneklerinin, benzer sayılarının 4 katı, 6 katı uzadığını söylüyor arkadaşlarımız. Sektörün içinden gelen biri olarak da bende işin içinde olduğum için biliyorum. Yakın zamanda geniş kapsamlı bir basın açıklaması yapacağım. Belediye ile ilgili ciddi sorunlar var. Bunlarla ilgili bizim elimizde birikmiş olan veriler var. Ben tarz olarak şunu belirledim ve göreve geldiğimde ilan ettim; benim derdim “önce Eskişehir, önce Tepebaşı” diyorsam öncelik üzüm yemek. Dolayısı ile bir sorun olduğunda bunu siyaseten bir avantaja çevirmek yerine sorun olduğunda belediyeye gideceğim, öncelikle sorunu bildireceğim eğer sorun çözülür ise ne ala, sorun düzelmedi ise ve benim gideceğim başka bir makam kalmadı ise belediye dışında ve gideceğim tek merci olan halk ile paylaşacağım. Eleştirmek için eleştirme siyasi tavrını takınmayı doğru bulmuyorum. Bugüne kadar böyle yaptım. Bana gelen inşaat ile ilgili şikâyetleri de değerlendireceğim.

Tepebaşı Belediyesi mali anlamda kötü yönetiliyor mu? Bu konu çok konuşulur oldu?

Tepebaşı Belediyesini kendi büyüklüğündeki belediyeler ile kıyasladığımızda tamamı borç olan bir belediye yok. Karşılığında halka hizmet dediğimiz asli hizmetler çok zayıf. Türkiye’de tüm belediyeleri topladığımızda bu belediyelerin asli hizmetlere ayırdıkları bütçenin yarısını Tepebaşı Belediyesi asli hizmetlere ayırıyor. Muttalip yolunun köstebek gibi olması bizi utandırdı. Belediye bunu düşünmüyor ama ben bir Tepebaşılı olarak utandım ve Dündar Başkan'ın araya girmesi ile Karayolları o yolu yaptı. Bu devirde geri dönüşümden, elektrik enerjisi panellerinden bahseden bir belediye bizim gözümüzü boyuyor ve altındaki asıl mesele ortada yok. Evinize HD tv almaya çıkmışsınız ama buzdolabınızda karnınızı doyuracak yiyeceğiniz yok böyle bir durumdayız anlayacağınız.

“KÜLTÜR GEZİLERİ BİR KILIFTIR”

Kültür gezilerini de eleştirdiğinizi biliyoruz. Hala aynı noktada mısınız?


Kültür gezilerine karşı olan biri değilim. ‘Kültür gezileri’ görünümünde bir kılıf oluşturulmasına karşıyım. Bu kılıf altında CHP Genel Başkanına ve CHP Grubuna taraftarları götürüyor. Belediyenin parası her birimizin. O bütçe devlet tarafından her vatandaşa hizmet edilsin diye gönderiliyor. Neden sadece CHP’ye kültür gezisi kılıfı altına girerek hizmet ediliyor? Bunun gibi sıkıntıları anlatıp, uyarıp bekleyeceğimiz bir dönem olacak. Her bir konuyu çok sıkı takip edeceğiz. Burdan kazanan Tepebaşı ve Eskişehir olacak. Geleceğimiz burada şekilleniyor.

HALKIN İÇİNDE AMA BELEDİYEYE UZAK

Tepebaşı Belediyesi’nde değişmesi gereken en önemli şey nedir sizce? 


Bir kere anlayış sıkıntılı burada. En temel sıkıntı Belediye Başkanı kendini Tepebaşı’ndan ayrı görüyor ve belediyeye hakim olmayışı. Tepebaşı’ndan,  Büyükşehir’e geçme umudu, hayali var.  Ve çalışmaları oraya yönelik. Tribünlere oynuyor. Bu temel hizmetlerden bizim uzak kalmamıza neden oluyor. Çok daha büyük projelerden bahsedebilirim size. 2019-2020’de Odunpazarı’ndan daha büyük bir ilçe haline geleceğiz belki de, hızlı bir nüfus artışı söz konusu.  Tepebaşı, Eskişehir’in çok daha modern yüzü, Odunpazarı ise tarihi yüzü. Bizim bunu kullanarak daha vizyoner şeyler yapmamız gerekirken 250 metrekarelik yerlerde tribünlere oynayan faaliyetler, daha büyük işler gibi gösteriliyor. Temel işler dururken borçtan sırtınızı kaldıramıyorsunuz. Borç içinde hayal kurulur mu hiç? Parası bol olmadığı halde parası bolmuş gibi yaşayan şımarık bir evlat gibi belediye şuan. Bunları tek tek anlatacağım halkımıza. Halkımız görüneni kabul ediyor böyle de bir şey var. Karşı taraf bir kıyaslama gösterir ise bir şeylerin farkına varılıyor. Biz de o kıyasları belgeler ve bilgiler ile yapacağız. Mecliste soru soruluyor Sayın Ataç’a, hiçbir zaman cevap vermiyor. Çünkü hakim değil. Başkalarından cevap vermesini bekliyor sürekli.  CHP’li belediyelerde halkın arasında gezmezler, daha elitist bir tavır takınırlar, fildişi kulelerde gezerler. Şimdi belediye başkanı halkın içinde geziyor sıkıntı yok ama bu seferde belediyeden kopmuş durumda. Belediyeyi unuttu. Birçok alandan haberdar değil, bilirkişi raporlarını içerideki sıkıntıları sonradan öğreniyor. Bize gelen sorunların temelinde başıboş bırakılmış bir belediye görünüyor. Biz bundan sonraki eleştirilerimizi belediye ile ilgili yapıcı olarak da yapacağız. Eksikleri söyleyip çözüm üretmeye çalışacağız. Tercih insanların kafasında oluşacak. Bizi dinlerse Ataç sıkıntı yok. Bizi dinlerse zarar etmez. Milletimiz de zarar etmez.

Kongre süreci de başlıyor bir hedefiniz var mı?

AK Parti’de her şey nettir. Bize verilen ilk görevi layığı ile yapmak gibi bir derdimiz var. Benim ilk hedefim görevlerini layığı ile yerine getiren Tepebaşı İlçe Başkanı olmak, benim derdim bu. Ama ben bu güne kadar İlçe başkanı olarak Tepebaşı’na üçüncüye aday gösterildim. Hiç kendim talep etmemiştim, bunlar sürecin bana getirdikleri oldu. Yeni bir şey söylemiyorum. Tüm gücüm ile iyi bir Tepebaşı ilçe başkanı olma derdindeyim. AK Partinin Tepebaşı’nda iyi bir misyon ve vizyon sahibi olduğu kendini iyi anlatabildiği, AK Parti’nin Türkiye’de yaptığı işlere yakışır bir ilçe başkanı olabilmek.   AK Parti’de kavgadan uzak bir yapımızı var. Aday gösterilelim, gösterilmeyelim büyük bir aşkla çalışıyoruz. Biz adayız diye çıkmıyoruz temayül yoklaması ile ismimiz çıkıyor ve bizi göreve layık görüyorlar ise göreve başlıyoruz.

Siyaset dışında özel hayatınızda neler yapıyorsunuz?

60 güne yakın ailemi göremedim. Çok özlediğim bir şey varmış onun farkına vardım. Ofisimde kitap okumayı inanılmaz özledim. Türk Dili edebiyatı mezunuyum. Merakım var edebiyata. Bunun güçlü sebebi büyük dedem. Dedemin kitapları vardı onları okuyamadığımı fark ettim çünkü Arapça. Beni etkiledi bu durum Divan edebiyatına merak sardım. Doğayı seviyorum. Yürüyüşü seviyorum. Siyasette başarılı olmak için size enerji veren şeylere zaman ayırmak gerekiyor. Hala öğrenciliğim devam ediyor, üniversiteye gidince orası beni dinlendiriyor. Siyasetin yanı sıra o alanla ilgili de yapacak çok işim var. İyi bir okuyucuyum. Meraklıyımdır. 

 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.