MAKAMDAN GÜÇ ALINMAZ MAKAMA GÜÇ KATILIR

Haber Masası'nın konuğu olan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Eskişehir Milletvekili Harun Karacan, "Önemli olan makamdan güç almak değil. O makama güç katmaktır. Ben bunu bilir, bu şekilde hareket ederim. Makamlar gelip geçicidir. Önemli olan insana katkı sunmaktır. Ben her görevimde bu ilkeyi ön planda tuttum." dedi.

MAKAMDAN GÜÇ ALINMAZ MAKAMA GÜÇ KATILIR
07 Ağustos 2017 Pazartesi 10:48

Sivil toplum ve halkla ilişkilerden sorumlu AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Eskişehir Milletvekili Harun Karacan, ‘Esgündem26 Haber Masası’nın konuğu oldu. Karacan ile yeni görevi, Eskişehir ve yaklaşan Ticaret Odası ve Sanayi Odası seçimleri üzerine konuştuk.   
 

 HİÇ BİR ŞEY TESADÜFÎ DEĞİLDİR  

Ticarette müthiş bir başarı. Ticaret dünyasında markalaşan bir isim ardından siyasete girdiniz aynı şekilde ciddi bir yükseliş. Bunun bir sırrı var mı? 

 Bu işin sırrı yok. Önce şurada yazacak (alnını işaret ediyor.) Sonra göreviniz ne ise onu samimi bir azim ile yerine getireceksiniz. Sadece Türkiye’nin değil, tüm Ortadoğu’nun lideri konumuna gelmiş beyefendi (Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan) bizi bu göreve layık gördüyse bu tesadüf değildir. Bize düşen ise bu görevi tam anlamıyla yerine getirmektir. 

 Yeni görevinizin ardından Eskişehir’de en çok konuşulan Harun Karacan’ın gücü oldu 

 Güçten ne anlam çıkarmam gerektiğini bilmiyorum. Ben makam ve koltuğu kendisiyle beraber götüren bir insan tanımıyorum. Ama yaptıkları ile ettikleri ile anılan pek çok değerli isim var. Önemli olan makamdan güç almak değil. O makama güç katmaktır. Ben bunu bilir, bu şekilde hareket ederim. Makamlar gelip geçicidir. Önemli olan insana katkı sunmaktır. Ben her görevimde bu ilkeyi ön planda tuttum.  Hayatımda her zaman bulunduğum makamdan güç almadım, o makama güç kattım. 

 KUMCU ALİ’NİN MİRASI İNSAN BİRİKTİRMEK 

Siyasete girmeden önce de şehrin en aktif kişisiydiniz, gitmediğiniz köy, mahalle kalmadı. Bunun avantajları neler? 

 Ben Hacı Ali’nin, Kumcu Ali’nin mirasını sahiplendim. Babam hep insan biriktirdi. Komşusu hastaysa önce o koşardı. Mahalle de bir şey yapılacaksa önce o el atardı. Akraba sıkışmışsa, babam oradaydı. Ben babamın bu yaptıklarını hayatımın birinci maddesi haline getirdim. Hep insanların arasında, insanlarla beraber oldum. Siyasetçi, ticaret erbabı, sanayici kim olursa olsun şayet insanlardan kopmuş ise ne başarı sağlayabilir ne de insanlara bir faydası olur.  

Gelelim yeni görevinize Sivil toplum ve halkla ilişkilerden sorumlu AK Parti Genel Başkan Yardımcısı görevini devraldınız. Sayısız STK ve diğer taraftan halk ile irtibat. Yeni göreviniz çok daha fazla mesai gerektirecek gibi görünüyor… 

 Makamlar şikayet etme yeri değildir. Şikayetleri dinleme, sonrada çözme yeridir. Görevi devralır almaz çalışmalara başladık. Gerek siyasette olsun, gerek siyaset öncesi TOBB’da görev aldığım dönemde olsun zaten sivil toplum kuruluşları ile ciddi temasımız vardı. Bu noktada geçmişte yapmış olduğum çalışmalar benim için çok önemli bir avantaj. Gittiğimiz her şehirde mutlaka tanıdıklarımız yer alıyor. Bunun dışında 80 milyon ile de irtibatımızı daha kuvvetlendirmek için çalışmaları hızlandırdık. AKİM (AK Parti İletişim Merkezi) de bana bağlı. Burayı daha etkin bir hale getireceğiz. Tabii ki bu çalışmaları yaparken zamanı oldukça iyi değerlendirmek gerekiyor. Hız çok önemli bu yüzden her anı görevimizi yerine getirmek için harcıyoruz 

 HEMŞEHRİLERİMİN HER ZAMAN YANINDA OLACAĞIM 

 Bu yoğun mesaide Eskişehir’e zaman ayırmanız zor gibi görünüyor 

 Kimse öyle bir düşünceye kapılmasın. Hemşerilerimiz ile her zaman irtibat halinde olacağız. Her fırsatta hemşerilerimiz ve şehrin sorunları ile ilgileneceğim. Bundan kimsenin ama kimsenin kuşkusu olmasın. 

 AĞAÇ KAVUĞUNDAN ÇIKMADIK ELBETTE FİKRİM OLACAK 

 Eskişehir Ticaret ve Sanayi Odası’nın seçimleri yaklaşıyor. Bu konuda en çok merak edilen ise Harun Karacan’ın kimin yanında duracağı… 

 Ben hem Sanayi Odası, hem de Ticaret Odası üyesiyim. TOBB’un yönetiminde görev aldım. Ağaç kovuğundan çıkmadık. Elbette ESO ve ETO İle ilgili düşüncelerimizin olması doğal. Birilerinin bize danışması kadar doğal bir şey olamaz. Bu kurumlar ile bir bağım olmasaydı, sadece siyasetçi olsaydım o zaman ismimin anılması garip kaça bilirdi ama dediğim gibi bir dönem Eskişehir Ticaret Odası başkanlığı görevinde bulundum.  Herkese eşit mesafedeyim. Şuan isimler üzerinde bir tasarrufumum yok.  

Son olarak Eskişehirspor ile ilgili görüşlerinizi alalım 

Ben Eskişehirspor’un bu şehir için ne anlam ifade ettiğini bilen biriyim. Amatör kümede dahi maçlarını takip ettim. Eskişehirspor’un yükselmesi şehre büyük katkı sunacaktır. Şehir bunun bilincinde olduğunu düşünüyorum. En azından olmalı. Bu nedenle herkes Eskişehirspor için ne yapabiliyorsa ardına bırakmamalı. Ben Harun Karacan olarak Eskişehirspor için elimden geleni yapacağım.  

 

 

 

 

 

 

 

  

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.