ENGELLENEN PROJELERİ BROŞÜRE BASTIRIP HALKA DAĞITACAĞIZ

Kanlıpınar bölgesinde Odunpazarı bölgesi düzenleme yaptı. Fiziki düzenleme ile orada yaşanan yasa dışı olayların önüne geçildi. Şimdi oradan belediyeyi çıkarmak yine yasa dışı olaylara mahal verecek. Bu hayati değil de ne? DSİ’nin, Şehri Derya’yı düzenleme gibi görevleri yok. Yasal görevi sulama göleti. Yılmaz Hoca, engellenen projelerin dokümanlarını hazırlıyor broşür halinde tüm Eskişehir’e dağıtacağız ve eylemler yapacağız.

ENGELLENEN PROJELERİ BROŞÜRE BASTIRIP HALKA DAĞITACAĞIZ
24 Temmuz 2017 Pazartesi 16:24

CHP İl Başkanı Sinan Özkar, ‘Esgündem26 Haber Masası’na konuk oldu. Özkar, gazeteciler Ayşe Kaytan Uçak, Soner Uçak ve Gözde Çelik’in gündeme dair sorularına yanıt verdi.

 
 
Kılıçdaroğlu’nun başlattığı ve miting ile son bulan ‘adalet’ eylemini nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Bu yürüyüşün en önemli hedeflerinden biri Türkiye’deki hukuksuzluklara, anti demokratik uygulamalara dikkat çekmekti. Bu amaca da ulaşıldı. Yürüyüş birbirleriyle bugüne kadar yan yana gelmemiş, selam vermemiş çok farklı kesimleri bir araya getirdi.  Son Maltepe mitinginde ise insan seli yaşandı. Adalet eylemi Genel Başkanın, Türkiye’de muhalefetin lideri konumuna geldiğini gösteren en önemli gösterge.
 
Adalet yürüyüşü sırasında Odunpazarı ve Tepebaşı Belediyesi personelinin zorla yürüyüşe götürüldüğü iddia edildi. Bu iddialarla ilgili ne söyleyeceksiniz?
 
Personelden yoğun bir katılım yok. Tabi ki belediye personelinden de partimizin üyesi olanlar var. Ama belediye personelinin alınıp, götürülmesi gibi öyle kitlesel bir katılım olmadı. Zaten belediyede çalışan kişiler diğer eylem ve mitinglere de katılıyorlar, gayet doğal.
 
Adalet yürüyüşü sizce amacına ulaştı mı? İktidardan o beklediğiniz yankıyı alabildiniz mi?

İktidardan, o yürüyüşün karşılığında antidemokratik uygulamalara son vermesi, mahkemelere, hakimlere müdahale etmemesi, yargı bağımsızlığı uğruna olumlu bir şey yapması beklenemez ama ben şunu kesin ve net olarak biliyorum; Tayyip Erdoğan sürekli anket yaptırıp, anketlere göre davranan biri. Eğer yaptırdığı anketlerde kendinde bir açılma görüyorsa yaptıklarında ve uygulamalarında bir farklılık olacaktır.

 
Genel Başkanınız Kılıçdaroğlu, sokak eylemlerine devam edeceğini söyledi. Bundan sonraki süreç nasıl işleyecek?
 
Meclis’e getirdikleri iç tüzük değişikliği tamamen muhalefetin sesini kısmaya yönelik. Muhalefet, Meclis’te de sesini yükseltemiyorsa geriye meydanlar, sokaklar, yollar kalıyor. Ve bunda da hiç tereddüdümüz yok. Emin olun artık ‘ne olacaksa da olsun’ gibi bir psikoloji içindeyiz.
 
Adalet yürüyüşü öncesi parti içinde Kılıçdaroğlu’na muhalif bir kesim vardı, adalet yürüyüşünden sonra CHP’de liderlik tartışması yaşanır mı?

Uzun süre olmaz, zannetmiyorum. Bizim partide bu işler kalıcı değildir. Fakat uzun süre Kılıçdaroğlu’nun liderliği tartışmaya açılmaz. Kaç tane muhalif il başkanımız vardı. Adalet mitinginden sonra il başkanları toplantısı yapıldı, muhalif olanlar Kemal Bey’i yere göğe koyamadılar.
 
Kongre süreci başladı. Süreç nasıl ilerliyor?
 
Listeler asıldı. 15 Ağustos’tan sonra delege seçimleri başlayacak.
 
 
“Makam mevki işgal eden ilçe başkanı olmasın…”
 
Genel siyasetten gelelim yerel siyasete. Kongre süreciniz başladı. Merkez iki ilçe yönetimlerinde bir değişiklik yaşanacak mı?
 
İstek ve düşüncem çalışkan yöneticiler ve çalışkan yönetimlerdir. Makam mevki işgal eden ilçe başkanı olmasın.  İsim önemli değil. Biz arkadaşlarımızla birlikte meydanın boş kaldığı yerlerde o boşluğu dolduracak, bulunduğu yerin siyaseti ile ilgili, örgütlenmesi ile ilgili her gün bir çalışma yapacak arkadaşımızın seçilmesi için çalışmalar yapacağız.
 
 
“Düşündüğüm şeyleri nispeten il başkanlığımın ilk zamanlarında yapabildim…”
 
İl Başkanlığınız süresince, önünüze koyduğunuz hedefleri gerçekleştirebildiniz mi?
 
Hayır gerçekleştiremedim.  Çünkü 1 Kasım seçimi,  kongre,  mitingler, yürüyüşler,  referandum yani bunlar o kadar fazla zamanımızı aldı ki. Düşündüğüm şeyleri nispeten il başkanlığımın ilk zamanlarında yapabildim. Gelir gelmez üye güncelleme anket formu hazırladım.12 bin üyenin 6 binine mesaj gidiyordu diğer 6 bin kayıptı. O kayıp üyeleri bulduk, anket formu ve üye güncellemeleri ile. Onun ötesinde üyemiz ne iş yapar, kaç çocuğu var, ortalama geliri nedir bunlara ilişkin elimizde bilgi yoktu. Mahalle temsilcilerimiz tek tek mahalleleri gezerek bunlarla ilgili bilgileri elde etti. Bunu sağladık. Mesaj gitmeyen, iletişim bilgileri olmayan üyemiz yok gibi. Tam olarak bitiremedik.  Mesela partimizin bir e-mail adresi yoktu. Bunları da elde ettik.  Üye eğitimi yaptık. Sandık çevresi sorumluları belirledik. İnşallah önümüzdeki dönemde görev nasip olursa en önemsediğim şeyler bunlar.  Parti örgütü ile yaşar. Bir işaretiniz ile on binleri yığmak istiyorsanız o mahallelerde örgütlü olmanız çok önemli. O nedenle en baş hedefimiz örgütlenme ve parti içi eğitim.
 
Önümüzdeki kongrede yeniden aday olmayı düşünüyor musunuz?
Emin olun il başkanlığı yorucu bir iş. Yani yoruldum ama hedeflerime ulaşamadım.  2 yıl daha başkanlık yapmak isterim. Ama o 2 yıldan sonra tekrar düşünmem.
 
İl kongresinde rakip çıkar mı size karşı?
 
Çıkar. Bizim parti rakipsiz olmaz. Önemli olan medeni bir yarış olması. Geçen kongrede rakipler vardı ama bir sıkıntı yaşamadık. Genel itibari ile kongrelerimiz medeni bir yarış halinde ilerler.
 
Geçtiğimiz kongrede Büyükerşen ve Kurt’un desteklediği aday siz, Ataç’ın desteklediği aday ise İlker Özokcu olarak biliyoruz. Bu kongrede de başkanlar aday konusunda ikiye bölünecek mi sizce? 
 
Olabilir. Bunda yadırganacak bir şey yok. Belediye başkanları siyasetle oralara gelen insanlar, partimizin üyeleri. Herkes nasıl kongre süreçlerinde bir taraflarda yer alıyorlarsa, belediye başkanlarımız da bir taraflarda yer alır. Bu doğaldır. Yadırganacak bir durum yok. Onlar da Kongre süreçlerinde kendi duygu ve düşüncelerine göre adaylarını destekleyebilirler.  Hiçbir mahsur yok.

 
Şu an adaylık için aldığınız bir destek var mı?

Adaylıkla ilgili sürecin başında olduğumuz için henüz konuşulmuş bir şey yok. Ama bazı şeyler söylenmez hissedilir. Yılmaz Hoca’dan da, Kazım Bey’den de, Ahmet Bey’den de yana bir sıkıntı yok.
 
Vekilleriniz performansını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Onu parti içinde değerlendirebiliriz ancak. Kamuoyuna yansıyacak şekilde değerlendirme yapamam. Ama milletvekillerimiz çalışıyorlar, üstlerine düşen görevleri yapıyorlar, gittiğimiz yerlerde vekillerimiz beğeniliyor.
 
Rakibiniz AK Parti, 2019’da ‘Eskişehir’de değişim gerekli’ diyerek 3 belediyeyi işaret ediyor. CHP, 2019 için çalışmalara başladı mı?

Eskişehir’de bence de değişim gerekli. Kırsalda bizim açığımızı kapatmamız gerekiyor. Yoğum biçimde kırsalda o çalışmayı yaptık, referandumda da meyvesini aldık. Oralarda çalışmalarımızı yoğunlaştıracağız. Eskişehir’de tabloyu değiştireceğiz. 12 kırsal ilçeden en az 7 tanesini alacağımızı düşünüyorum. Onların kent merkezlerinde yapacakları bir şey yok.  Belediye başkanlarımızın başarısı ortada. Ama kırsal aynı performansı gösteremiyor. AK Parti yönetimindeki ilçelere bakıyorum fiziki ortamlar son derece kötü, hizmet kalitesi düşük.
 
10 ilçede CHP istediği sonucu elde edemedi, buradaki adaylar sizce doğru adaylar mıydı? 2019’a nasıl adaylar ile gidilirse CHP kırsalda istediği başarıyı elde eder?
 
Tabi o dönemin eksikleri. Ben il başkanıyım. Kimse babamın oğlu değil, olsa da fark etmez. Kim orada başarılı olacaksa, kim tutuluyorsa, kim oranın kamuoyunda iyi isimle anılıyorsa onlar belediye başkanı adayı olacak. Ciddi anlamda bu konuda direnç göstereceğim. Birilerine yakınlık, adaylığı belirlemeyecek.
 
“Ön seçim yıllardır Eskişehir’de yapılmıyor. Parti içinde bunun sıkıntısını yaşıyoruz…”

Yeniden il başkanı seçilirseniz ön seçimi destekleyecek misiniz?

Ön seçim bizim önceliğimiz, partimize yakışan bu. Birçok yerde Türkiye’de ön seçim yapıldı. Vekillere bakıyoruz gayet başarılılar. O beğeniyi ve gücü almış insanlar. Ön seçim yıllardır Eskişehir’de yapılmıyor. Parti içinde bunun sıkıntısını yaşıyoruz. Eskişehir’de ön seçim yapma konusunda Genel Merkezi ikna etmek de tabi ki bana düşüyor, ederim diye düşünüyorum.
 
“İnsanlar arasında rekabet olur. Bu rekabet bazen su yüzüne çıkar…”
 
Belediye başkanları, il yönetimi ve vekillerin birbirleri ile sürekli bir sıkıntı içinde olduğu konuşuluyor bu sorunu nasıl çözeceksiniz?
 
Sorun yok. İnsanlar arasında rekabet olur. Bu rekabet bazen su yüzüne çıkar. İddia ile söylüyorum 3 belediye başkanını, ilçe başkanlarını, kadın ve gençlik kolları başkanlarını yanına alarak, basın toplantısı yapan il başkanı yok. AK Parti dâhil. Göremezsiniz. Biz tartışırız ama bir araya geliriz. Küskünlük yok. Siyasi tartışma ve rekabet nedeni ile ortaya görüş ayrılıkları çıkabiliyor. Son derece demokratik. Bizde partinin bölünmesi, birilerinin bir taraflara çekilmesi söz konusu değil.

 
“Doğu ve Güneydoğu’dan aday olabilecek yegâne aday Yılmaz Büyükerşen…”
 
Yılmaz Büyükerşen, sizce cumhurbaşkanlığına aday gösterilir mi?
 
Yılmaz Büyükerşen’in,  Cumhurbaşkanı adayı olmasını canı gönülden isterim. Burada tanıyıp, birlikte olduğumuz için değil, gerçekten Türkiye’nin adayı olabilecek bir kişi. Doğu ve Güneydoğu’dan aday olabilecek yegâne aday Yılmaz Büyükerşen. Ülkenin her kesiminin beğenini topluyor. Örneğin Trabzon ziyaretinde insanların gösterdikleri ilgiyi Trabzon il başkanımız tarafından dinlemeniz gerekir.
 
 
“Engellenen projeleri broşür halinde bastırıp tüm Eskişehir’e dağıtacağız”
 
CHP’li belediye başkanlarınız, projelerinin belediye meclisinde AK Partililer tarafından sürekli engellendiğini söylüyor. Siz bu engellemeler konusunda ne düşünüyorsunuz?
 
Kanlıpınar bölgesinde Odunpazarı bölgesi düzenleme yaptı. Fiziki düzenleme ile orada yaşanan yasa dışı olayların önüne geçildi.  Şimdi oradan belediyeyi çıkarmak yine yasa dışı olaylara mahal verecek. Bu hayati değil de ne? DSİ’nin, Şehri Derya’yı düzenleme gibi görevleri yok. Yasal görevi sulama göleti. Yılmaz Hoca, engellenen projelerin dokümanlarını hazırlıyor broşür halinde tüm Eskişehir’e dağıtacağız ve eylemler yapacağız.
 
 
Sinan Özkar siyaset dışında ne yapar?

Uğraş alanım çoktu. Tavuklarım, koyunlarım vardı ama işler yoğunlaştıkça Seyitgazi de derbentte bahçem var. Gezmeyi severim. Sivrihisar ve çevre ilçeleri gezerim. Sivrihisar’da nefes almak bile çocukluğumdaki huzuru hissettirir. Siyaset dışında eve ekmek götürmek zorundayım dolayısıyla avukatlık mesleği de büyük oranda zamanımı alıyor.  
 
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.