BİR DÖNEM İÇİN GÖREVE GELMEDİM, DAHA YAPACAK ÇOK İŞİMİZ VAR

CHP Odunpazarı İlçe Başkanlığına yeniden aday olduğunu açıklayan Akın Sallarel, “Ben bir dönem görev yapmak için gelmedim buraya. Tekrardan adayım. Odunpazarı’nda daha yapacak işlerimiz var” dedi.

BİR DÖNEM İÇİN GÖREVE GELMEDİM, DAHA YAPACAK ÇOK İŞİMİZ VAR
09 Ağustos 2017 Çarşamba 10:18


CHP Odunpazarı İlçe Başkanı Akın Sallarel, ‘Esgündem26 Haber Masası’na konuk oldu. Sallarel, kongre sürecini değerlendirdi.


CHP’de kongre başladı. Kongre süreci nasıl geçiyor? Tekrar aday mısınız?

Kongre süreci bizim açımızdan iyi geçiyor. Yaklaşık iki senedir başkanlık görevini yürütüyorum. Yıpratmak isteyenler oluyor, dedikodu yapmak isteyenler oluyor, gürültü çıkartmak isteyenler oluyor… Ben bunların hiçbirini ciddiye almıyorum. Kendi işime bakıyorum. Geçmiş dönemde görev yapmış il ve ilçe başkanlarının hepsini ziyaret ettim. Yaptığım görüşmelerde kendilerinden, görev sürem boyunca nerelerde hata yaptığım, neyi eksik bıraktığım konusunda fikir ve önerileri aldım. Onların fikirleri benim için çok değerli. O tecrübelerden faydalanmak istiyorum. Ocu, bucu, şucu, kongre sürecinde bana destek olmuş, olmamış bunları önemsemeden hepsine gittim. Gidemediğim bazı isimler var. Onlar da tatilde olduğu için gidemedim yanlarına. Gelsinler onları da ziyaret edeceğim. Onlarında fikirlerini alacağım.

Geçmişte kaybettiğimiz o mahallelerde bu dönem kazanacağız, bu konuda iddialıyım…


Geçmiş dönemde bizim yanımızda olmayanlar, şuan bizim yanımızda. O süreçte destek verenler ise bazı sebeplerden dolayı yanımızda değil. Bazısının işini halledememişiz, sorunları çözememişiz. Kimseye tutamayacağım ya da yapamayacağım bir şeyin sözünü vermiyorum.  Özellikle geçmişte kaybettiğimiz o mahallelerde bu dönem kazanacağız. Oralarda kazanacağımız konusunda iddialıyım. Yaklaşık 1,5 yıldır kimseyi kırmadım, kimseyi gücendirmedim. Herkes ile görüştüm, sohbet ettim. Kimsenin önünden geçmedim. Herkese saygı duydum.

Bir dönem için göreve gelmedim, daha yapacak çok işimiz var…

Bu 1,5 yıl benim için bir deneyim oldu. Bazı şeyleri gördüm parti açısından. Neyin eksik olduğunu, neyi yanlış yaptığımı, mahallelerde nasıl örgütlenmemiz gerektiğini bu 1,5 yıl içerisinde deneyimledim. Odunpazarı bölgesinde daha yapacak işlerimiz var. Ben bir dönem görev yapmak için gelmedim buraya. Tekrardan adayım tabiki…
 
Ekim’in ortalarında ilçe kongremizi gerçekleştireceğiz…

Basında kongre tarihimiz 19 Eylül olarak veriliyor. Bir önceki genelgede 19 Eylül’dü. Adalet Yürüyüşünden sonra bir hafta ötelendi. 26 Ağustos tarihi itibariyle başlıyor. 24 Eylül itibariyle bizim kongre sürecimiz bitiyor. Ekim ortalarında ise ilçe kongremizi gerçekleştireceğiz.  
 
Görev süreniz boyunca tespit eksiklikler var mı?
Mahallelerde bir örgütlenme eksikliği var. Çalışma ekibi, çalışma grubu… Sadece seçim döneminde 200 ya da 300 kişilik bir ekip oluşturuyoruz. Büyükdere’dekini Vişnelik’e, Vişnelik’tekini Orhangazi’ye gönderirsen o çalışma, çalışma olmaktan çıkıyor. Oranın yapısını, insanını, esnafını, kahvesini, berberini tanıyan insanlar olmalı.
 
En büyük destekçim tabiki Kazım Kurt…

Son seçimde Kazım Kurt’un desteklediği aday olarak isminiz gündeme geldi. Bu kongre sürecinde yine aynı desteği bulacağınızı düşünüyor musunuz?
Belediye başkanımız ile hiçbir sıkıntımız yok. İl başkanımız ile birlikte en büyük desteği sağlayanlardan birisi de belediye başkanımızdır. Tecrübeleriyle, birikimleriyle…’Şöyle yap, böyle yap’ gibi bir yönlendirmesi asla olmadı. Ancak manevi desteğini hiçbir zaman esirgememiştir. Oturup, sohbet ettiğimizde, güncel konuları değerlendirdiğimizde fikirlerini dikkate almışımdır hep. En büyük destekçim tabiki Kazım Kurt. Yanımızda, beraberiz. Sürekli iletişim halindeyiz.
 
Belediye başkanları arasındaki delege kapma yarışı, parti içerisinde çok eleştiriliyor. Bu yarış nasıl sönümlenir, yoksa böyle mi devam edecek?
Bu Cumhuriyet Halk Partisi’nin doğasında var. Kongre sürecimiz böyle yürümezse CHP’lilikten çıkıyoruz. AKP gibi bir parti oluyoruz. AKP geçen delege seçimleri yaptı. Bir gün içerisinde 400 tane delegeyi seçtiler. Mümkün mü? Bu partinin Eskişehir’de 100 binin üzerinde üyesi var. 100 bin üye olacak, bir günde 400 tane delegeyi seçeceksiniz ve buna ‘demokrasi şöleni’ diyeceksiniz. Biz de ilçe başkanlığını ben daha iyi yaparım yarışı var.  Önemli olan kongre bittikten sonra o tartışmaları bitirebilmek. Bu konuyu daha çok gazeteciler kaşıyor. Belediye başkanlarının kongre sürecine müdahil olması kadar doğal bir şey yok. Adalet ve Kalkınma Partisi’nde de oluyor bu.
 
Referandum sonrası gerçekleşen Danışma Kurulu toplantınız da Tepebaşı’ndan bazı isimlerin, sizin bölgenizde ‘referandum çalışması yerine delege çalışma yaptığını’ iddia etmiştiniz? Şuan da Tepebaşı’ndan, bölgenizde delege çalışması yapanlar var mı?
Şahit olmuşluğumuz yok ama yapıldığını duyuyoruz. Bazı üyelerimiz yapıldığını söylüyor, telefon edildiğini söylüyor. Yapacak da bir şey yok. Olabilir. Referandum sürecinde yapılmasının yanlış olduğunu söylemek için ben bu konuyu gündeme getirmiş ve eleştirmiştim. Şuan herkes herkesle görüşebilir. Gayet doğal. Bir problem yok.
 
Kongre de karşınıza rakip bekliyor musunuz? Kimler olabilir?
İsimler geçiyor. Yavaş yavaş yazılmaya başladı. Tanıdığım kişiler. Serhan Taşdemir’in ismi geçti. Gençlik Kollarında görev yapmış bir arkadaşımız. Kendisini de severim. Varsa böyle bir düşüncesi de saygı duyarım. Keşke onun gibi birkaç isim daha çıksa, daha iyi olur. Bu bir yarış.
 
Bu kongreden birlik ve beraberlik çıkacak


Akın Sallarel, kongreden ne çıkmasını umut ediyor? Kongreden ne çıkacak?
2019’da seçimler var. Bence Türkiye’nin en önemli seçim süreci yaşanacak. Kongreden çıkacak yönetim, partiyi 2019 seçimlerine götürecek. Bu kongreden birlik ve beraberlik çıkacak. Şuan süren tartışmaların da biteceğini düşünüyorum.

Yapılmayan işler yapıldığı için, insanlarda bunu gördüğü için Adalet ve Kalkınma Partisi’nde bir telaş var

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, hizmetlerinin sürekli olarak iktidar partisi tarafından engellendiğini iddia ediyor? Sizce iktidar partisi neden böyle bir engelleme yolunu seçsin?
Meyve veren ağaç taşlanır. Odunpazarı Belediyesi’nde bu zamana kadar yapılmayan işler yapılıyor. Köylerde Cumhuriyet döneminden beri yapılmayan yollar, şuan da yapılıyor. Köyler çamurdan kurtulmuş. Eskişehir’de şu sokakta yürürken ne varsa, köylerde de o var. En önemlisi de o. Yapılmayan işler yapıldığı için, insanlarda bunu gördüğü için Adalet ve Kalkınma Partisi’nde bir telaş var. Bu zamana kadar yapmamışlar çünkü. İnsanlar,  ‘10-15 senedir bunlar yapılmadı, bir belediye başkanı geldi, bunları yapmaya başladı’ diyor.  Bu da, bunları telaşe düşürüyor.

Mahkemelerde 200 binin üzerinde icra dosyası var, Hamamyolu projesinden dolayı mı...

Hamamyolu ödüllü bir proje. 29 Ekim’de açılacak. Bu proje ile birlikte o bölge bir cazibe merkezi haline gelecek. Ticari hacim artacak. ‘Dükkanların kapandığını’ iddia ediyorlar. Çetintaş’ın, Hamamyolu’nda dükkanı var. Yılların ticarethanesi, dükkanını kapatıyor. Hamamyolu projesinden dolayı mı kapatıyor. Mahkemelerde 200 binin üzerinde icra dosyası var. Hamamyolu projesinden dolayı mı... Eleştirecek hiçbir şeyleri yok, suni gündem yaratmak için sürekli Hamamyolu projesini eleştiriyorlar. ‘Biz imza atmadık’ diyorlar. Kimin neye imza atıp atmadığını herkes biliyor.
 
2019 seçimlerinde CHP yeniden Odunpazarı’nı kazanabilir mi? Kaybetme riskiniz var mı?
Bizim gittiğimiz yerlerde insanların yüzü gülüyor. Kovulmuyoruz, arkamızdan bardak fırlatılmıyor. Arkasından bardak fırlatılanları da biliyoruz. Bizim Odunpazarı’nda hiçbir sıkıntımız olmaz. Çok net Odunpazarı’nda tekrar kazanacağız. Bıkmadan, usanmadan insanların ayağına gitmeye devam edeceğiz.
 
Genç bir siyasetçisiniz. Siyaset size bu süreçte size neler kazandırdı?
İnsan kazandırdı, dost kazandırdı. Sokaklarda, mahallelerde insanların ne durumda olduğunu görüyorum. Ona üzülüyorum. Esnafı ziyaret ediyorum. Esnaf, ‘emekli olduktan sonra dükkanı kapatacağım’ diyor. Bunları gördükçe siyasete dört elle sarılıyorum.  Sorunları çözmek gerekiyor.
 
İlçe başkanlığından sonrası için siyasi bir hedefiniz var mı?
 
Hedef tabiki de vardır. Bizim partimiz de şu vardır; ‘ben şu olacağım’ dediğinde, olmuyorsun. Bu bir ekip işidir. İnsan tabiki belediye başkanı olmak ister, milletvekili olmak ister. Herkesin gönlünden geçer. Gayet de doğaldır. Ama şimdiden ‘ben şu olacağım’ demenin çok da mantıklı  olduğunu düşünmüyorum. Önümüz açık.
 
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.