BELEDİYELERİN HANGİ HAYATİ YATIRIMLARI VAR DA BİZ ENGELLEDİK?

Büyükşehir Belediyesi, Eskişehir’i belli bir noktaya getirmiş olabilir. O noktadan sonra Büyükşehir Belediyesi’nin neler yapıp, yapamayacağını biliyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanı, 2019 yılında aday olduğunda neler yapıp yapmayacağını biliyoruz. Bizim artık yeni bir vizyona, yeni bir anlayışa ihtiyacımız var. Eskişehir’in yeni bir döneme girmesi gerekiyor.

BELEDİYELERİN HANGİ HAYATİ YATIRIMLARI VAR DA BİZ ENGELLEDİK?
11 Temmuz 2017 Salı 10:22

 
AK Parti İl Başkanı Dündar Ünlü, ‘Haber Masası’na konuk oldu. Ünlü ile AK Parti’yi, 2019’u ve Eskişehir’deki yatırımları masaya yatırdık.
 
 
“İlçe başkanları ve yönetimlerin nezdinde devam etmek istemeyen arkadaşlar olabilir.  Yorulmuş olan arkadaşlar olabilir…”
 
Kongre süreci ne zaman başlayacak? Kadrolar da bir değişiklik olacak mı?
 
Kongre sürecimiz 4 Temmuz itibari ile başladı. Devamında delege seçimleri yapılacak. 19 Ağustos itibari ile de ilçe kongrelerimiz başlayacak. Bu Kasım’a kadar devam edecek. Kasım itibari ile 25 Şubat’a kadar il kongreleri tamamlanmış olacak.  İlçe başkanları ve yönetimlerin nezdinde devam etmek istemeyen arkadaşlar olabilir.  Yorulmuş olan arkadaşlar olabilir. İl ve ilçe kadrolarımızı güçlendirip, güçlendirilmiş kadrolarla 2019 seçimlerine gideceğiz. 
 

 
Siyaseti asla koltuk ve makam için yapmıyorum. Bu tür hiçbir beklenti söz konusu değil…”
 
İl ve ilçe kadrolarında herhangi bir değişiklik olacak mı?
 
İlla ki değişiklikler olacak.  Biz bir görevde o koltuğu işgal etmek için durmuyoruz. ‘İl başkanlığını muhafaza edeyim gibi bir derdim’ asla yok. İl başkanlığını, ‘bana itibar kazandırsın’ diye de yapmıyorum. Siyaseti asla koltuk ve makam için yapmıyorum. Bu tür hiçbir beklenti söz konusu değil. Eskişehir’de, partimizin birlik ve beraberlik içinde bir başarısı olsun diye mücadele ediyoruz.  Kendi vicdanımız ile şunu sorgulamalıyız; beyin olarak, vücut olarak, zihin olarak bu atmosferi,  bu çalışmayı yürütebilir miyiz, yürütemez miyiz? Bu ağırlığı taşıyabilir miyiz, taşıyamaz mıyız? Bunu bizim öncelikle kendimize sormamız lazım. İl Başkanı olarak, il yönetimi, ilçe başkanı ve ilçe yönetimleri olarak bu soruyu kendimize sormamız lazım. Önce kendimiz buna karar vermemiz lazım.
 
“Bizim artık yeni bir vizyona, yeni bir anlayışa ihtiyacımız var.  Eskişehir’in yeni bir döneme girmesi gerekiyor…”
 
Eskişehir’de AK Parti, 2019 için nasıl bir yol haritası izleyecek?
 
Biz Eskişehir’e ciddi yatırımlar yaptık. Türkiye’de yapılan yatırımlara baktığımızda en çok kamu yatırımı yapılan il Eskişehir’dir. Stadyum bunun bir örneği. Diğer illerde stadyum TOKİ’ye verilmiş ve oradan elde edilen gelirle yeni stadyum yapılmış. Ama bizim burada eski stadyumun yeri şehre bırakıldı. Şehre yeni bir meydan kazandırılacak. Eskişehir’de 20 yıldır Büyükşehir Belediyesi’nin hiçbir meydan çalışması olmadı.  Yine bizim katkılarımızla demiryolunu yeraltına aldık, İstasyon Köprüsü’nün orada bir alan oluştu. Bunun dışında Büyükşehir Belediyesi ‘yeni bir alan açayım, şehir de yeni bir dönüşüm yapayım’ dedi mi? Demedi.  Eskişehir’de üç belediyenin imar konusunda sağlıklı bir çalışması var mı? Yok. Büyükşehir Belediyesi, Eskişehir’i belli bir noktaya getirmiş olabilir. O noktadan sonra Büyükşehir Belediyesi’nin neler yapıp, yapamayacağını biliyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanı, 2019 yılında aday olduğunda neler yapıp yapmayacağını biliyoruz. Bizim artık yeni bir vizyona, yeni bir anlayışa ihtiyacımız var.  Eskişehir’in yeni bir döneme girmesi gerekiyor.
 
‘AK Parti gelirse bizim yaşam alanımız ihlal edilir mi, müdahale olur mu, olmaz mı’ gibi bir düşünce olabilir…”
 
Eskişehir huzurlu bir kent, kimsenin yaşam alanına müdahale edilmiyor. ‘AK Parti gelirse bizim yaşam alanımız ihlal edilir mi, müdahale olur mu, olmaz mı’ gibi bir düşünce olabilir.  Aslında bu düşünce AK Parti 2002’de iktidara geldiğinde de sorgulanmıştı.  “Ne oluyoruz haremlik, selamlık mı? Şeriat mı geliyor? İran mı oluyoruz?” gibi algılar oluşturulmaya çalışıldı. Ama bugün geldiğimiz noktada Türkiye ciddi yatırımlarla modern bir ülke haline geldi. 
 
“Eskişehir’de yaşam tarzı ne ise biz de onu yaşıyor ve savunuyoruz…”
 
Yaşadığımız ortamda da modern şekilde yaşıyoruz. Kimsenin hayat hakkına hiçbir şekilde tecavüz edilmiyor. Eskişehir’de de kimsenin hayat hakkına herhangi bir müdahale olması söz konusu olamaz. AK Parti’nin yerel yönetimlerde iktidar olduğu dönemde de yine huzurlu, insanların birbirleriyle barışık, kimsenin kimseye müdahale etmediği, hatta herkesin yaşam hakkına çok saygılı olduğu ve bu durumun ciddi anlamda muhafaza edilmesi konusunda çok hassasım. Türkiye’de böyle bir durum olmadığı gibi Eskişehir’de de kimse buna müsaade etmez. Eskişehir’de yaşam tarzı ne ise biz de onu yaşıyor ve savunuyoruz.
 
 
Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Meclis’te projelerinin AK Partili Meclis üyeleri tarafından engellendiğini söylüyor. Yine Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, sık sık bürokratik engellere takılıyor. Bu konu da siz ne düşünüyorsunuz?
 
Belediyelerin hangi hayati yatırımları var da biz engelledik?
 
En son İpekböcekçiliği Projesi?
 
Komedi o ya. Ne o? Ne ipekböcekçiliği? İpekböcekçiliğini bir firmaya verip, o firma üzerinden bunu yapacaklar. Firma kendisine para kazandıracak. Böyle bir şey yok. Sarıcakaya Belediyemiz bunu yakından takip ediyor. İşin ne olduğunu çok iyi biliyorlar.
 
Oradaki tesisin atıl kaldığı söyleniyor?
 
Öyle bir şey yok. Sarıcakaya Belediyesi bununla ilgili çalışmalarını yapıyor. Sen önce ilçelerin yollarını, altyapısını yap. Yollar bitirilmemiş halde. Muttalıp’ta altyapı yapıldı, ancak halen asfalt yok. Yazıktır, günahtır. “Teleferik dediler”, onay verdik. “Tramvay kapasite artırımı” dediler, onay verdik. “200 otobüs” dediler, onay verdik. Otobüsler nerede? Garajda. Belediyelerin insanların hayatına dokunacak projeleri var mı da biz hayır mı dedik? İnsanların hayatlarına dokunacak hiçbir projeleri yok, hizmet yok. Sadece kurum yürütüyorlar.
 
İller Bankası’ndan kesinti olduğu söyleniyor?
 
İller Bankası’ndan sürekli borç alırsanız, kaynaklarınızı verimli kullanmazsanız, vatandaşa sağlıklı şekilde götürmezseniz bu defa borç batağında olursunuz. Üç belediye de şuan borç batağında. Hangi işi yaptın da borç batağına saplandın?  
 

Eski stadyumun yeri konusunda şuan bir çalışma var mı?
Yaptığımız çalışmalarda belediyelerden sürekli bir engelle karşılaştığımız için bu konuda endişeliyiz. 2019 yılı itibariyle hızlı bir şekilde hayata geçeceğini düşünüyorum. Belediyeler yapıcı bir tavır haline girsin ki biz de oraların yapımını hızlandıralım.
 
 
Karapınar’da, TOKİ’den dolayı insanları mağdur olduğu söyleniyor. İktidar partisinin bir temsilcisi olarak bu mağduriyetin giderilmesi konusunda bir girişiminiz olacak mı?
 
Kazım Kurt, Odunpazarı Belediye Başkanı seçildiğinde TOKİ ile ilgili, ‘Eskişehir’in bağrına hançer gibi saplandı” demişti. “TOKİ ile iş yapmayız, çalışmayız” demişti. Siz bu anlayışla başlamışsınız. Şimdi  “TOKİ burayı yapmıyor” diyorsunuz. Sen TOKİ’ye yol göstermiyorsun, işbirliği yapmıyorsun, yerden yere vuruyorsun. Sonra da “vatandaşlar mağdur, burası neden olmuyor” diyorsun. Bunların hepsi yeni bir dönemde çözülür. Bu yeni döneme Eskişehir’in ihtiyacı var. Bu yeni dönemle hiçbir sorun beklemez.  Bu sorunlar çözüldüğü gibi Eskişehir çok daha yeni yatırımlara kavuşur.
 
 

 
Yunus Emre Devlet Hastanesi bahçesine yapılan 600 yataklı hastane uzun süredir tamamlanamadı. Bu gecikmenin nedeni nedir?
 
Orada müteahhitle ilgili bir sıkıntı oldu. Kısa sürede çözüme kavuşacak. Hastanenin faaliyete geçmesine az kaldı.
 
AK Parti’nin, Eskişehir’e bu kadar çok yatırım yapmasına rağmen üç belediyeyi kaybetmesini başarısızlık olarak görüyor musunuz?
 
Yatırım yaparak değil de partisel sistemle alakalı bir durum. 2004 yılından başlayan bir sıkıntı bu. 2004 yılında yapılan bir dizaynla ilgili kırılma noktası var. Doğru bir aday, kişiselleştirilmeyip partinin kazanması adına bir aday belirlenseydi, biz bugün bunları konuşmuyor olurduk. Geçmişte yaptığımız hataları yapmayacağız. 2009 yılında seçime 45 gün kala aday belirledik. 45 günlük bir aday ile burada rektörlük yapmış, akademi başkanlığı yapmış, çok tanınan birine karşı seçim kazanılması mümkün mü? Tepebaşı Belediyesi için de mevcut adaya karşı tam manayla yarıştığımızı söyleyemem. 2009 ve 2014’te ‘adaylarımız Ahmet Ataç’a karşılık adaydır’ diyeceğimiz bir durum yok. 2004, 2009 ve 2014’de Büyükşehir Belediye adayları tamam ama diğer belediyelerde adaylarla yarıştık diyemeyiz.
 
 
“Benim vekillerimizle hiçbir sorunum yok. Kendi içimizde hiçbir sorun yok. Böyle bir dünya yok. Bizde tüm vekillerin birbiri ile arası iyi…
 
Parti içi disiplin partiye ket vuruyor mu?
 
Parti içinde istediğimiz gibi konuşuyoruz.  Her şeyi doğaçlama yapıyorum.  Kimse bana konuş konuşma demiyor. Yapılması gereken ne varsa yapıyorum. Parti disiplini yönünden herkesin kendi iç disiplini var. Güçlü bir partiysek, bu parti içi disiplinle alakalı bir durum. Benim vekillerimizle hiçbir sorunum yok. Kendi içimizde hiçbir sorun yok. Böyle bir dünya yok. Bizde tüm vekillerin birbiri ile arası iyi.  Şöyle bir prensibim var; Milletvekilleri arkasında koşmam, il başkanlığı makamında otururum. Gerektiğinde katılmamız gereken ortak programlara katılırım. Vekillerin peşinden gezmem.
 

 
Plak dinler, güvercin besler, kalem biriktirir, edebiyat dergisi okur…
 
Dündar Ünlü, siyasetin dışında ne yapar?
 
Siyaset yaparken çok fazla vaktimiz yok. Güvercinlerim var. Çok severim. Onlar beni bekliyor, ‘İl Başkanlığı bitsin de bize dönsün’ diye. Hafta sonları vakit buldukça ilgileniyorum. Plak merakım var. En çok dinlediğim Samime Sanay. Onu dinlemeyi çok severim. Onun dışında Emel Sayın, Zeki Müren, Ajda Pekkan ve Sezen Aksu dönem plaklarını dinlerim. Zaman zaman İstanbul Kadıköy’deki plak çarşısından alırım. 1974 model pikabım var. Kalem merakım var. Kırtasiyelerde uzun zaman geçiririm. Koleksiyoner değilim ama çok fazla kalemim var. Hepsini kullanırım. Kitap okumayı ve Edebiyat Dergisi okumayı severim. Kendimle kalıp yalnız başıma zaman geçirmeyi severim. Hafta sonları vakit buldukça gezmeyi severim. Kendimle barışık bir yapıdayım. Siyaseti çok uzun vadede yapmayı düşünmüyorum. Siyasetin hayatımın bir parçası olmasını arzu etmiyorum. Temel hedefim siyaseti gerektiği yerde bırakıp,  Allah sağlık verdikçe huzurlu yaşamımı sürdürmek istiyorum.
 
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
volkan emem mahallesi - 4 yıl önce
Kucuk sanayi bolgesinin durmasi tum emek ve 71 evler mahallelerinin bir hayati sorunu idi sizler yillarca insanlara kaldiracaz diye vaat verdiniz ama hicbirsey yapmadiniz suanki belediye yapayim dedi onada mecliste gene siz engel oldunuz bu mahalle halkini kenar mahallelikten ve sehrinden alikoyuyorsunuz hepimizin yasamiyla boyle oynuyorsunuz