SAĞLIKTA ŞİDDETİ ÖNLEME YASASI ÇIKARTILSIN

Eskişehir-Bilecik Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Akif Aladağ, “17 Nisan sağlıkta şiddete karşı mücadele günü ilan edilsin” dedi. 

SAĞLIKTA ŞİDDETİ ÖNLEME YASASI ÇIKARTILSIN
16 Nisan 2019 Salı 15:38

Aladağ  sağlıkta şiddeti önleme yasası çıkartılması gerektiğini ifade ederek, “Dr. Ersin Arslan 17 Nisan 2012 günü ameliyattan çıkıp servisine geldiğinde vahşice bıçaklanarak öldürüldü. O gün Türk Tabipleri Birliği ve Eskişehir-Bilecik Tabip Odası olarak “Hiç kimse bu cinayeti ‘cehalet’le, ‘tepki’yle, ‘münferit olay”lıkla açıklamaya kalkmasın, Dr. Ersin Arslan, taammüden öldürüldü, göz göre göre öldürüldü” demiştik. Yıllardır, sağlık ortamının vahşi bir şiddet ortamına dönüştüğünü, sürekli olarak saldırıya uğradığımızı, hekimlere-sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin artık dayanılmaz boyutlara geldiğini, can güvenliğimizin olmadığını söyledik, söylüyoruz. “Durumun vahametini kavrayıp tedbir alması gereken yetkililer ise kulaklarını tıkadılar, gözlerini yumdular, olan biteni seyretmekle yetindiler; daha da kötüsü hastaları hekimlere-sağlık çalışanlarına karşı kışkırtmaya devam ettiler.” diyerek kamuoyuna sağlık alanındaki şiddetin ciddiyetini aktarmaya çalıştık. Aradan yedi yıl geçti. Maalesef, Türk Tabipleri Birliği’nin tüm çabalarına rağmen sağlıkta şiddeti önlemeye yönelik ciddi bir adım atılmadı” dedi. 

“Sağlık alanındaki şiddeti durdurana kadar mücadelemize devam edeceğiz diyen Aladağ, “Bu nedenle Dr. Kamil Furtun, Dr. Aynur Dağdemir ve Dr. Fikret Hacıosman görevleri başında öldürüldüler; sağlık kurumları basıldı, kimimiz onlarca hasta yakınının saldırısına maruz kalıp yoğun bakımlara düştü, binlerce meslektaşımız ciddi saldırılara maruz kaldı, birçoğu ölümden kıl payı kurtuldu. Geçtiğimiz yıl temmuz ayında bir meslektaşımız çalıştığı hastanede saldırıya uğrayıp kafasında parke taşı kırıldığında bütün tabip odaları ile birlikte Şanlıurfa’dan meslektaşlarımıza seslendik; “Türk Tabipleri Birliği’nin aklı, yüreği ve gözü hekimlerin üzerindedir. Onlara yönelen şiddet hekimlik ve insanlık değerlerine yönelmiştir. Bunu kesinlikle kabul etmeyeceğiz ve sağlık alanındaki şiddeti durdurana kadar mücadelemize devam edeceğiz!” dedik. Dr. Fikret Hacıosman’ın İstanbul’da görevi başında öldürülmesinden sonra yetkililer tarafındsn kamuoyuna Sağlıkta Şiddet Yasası olarak ilan edilen düzenlemenin ise samimiyetten uzak bir göz boyama manevrası olduğunu, hiçbir işe yaramayacağını açıkladık ve illerde bir hafta boyunca tuttuğumuz nöbetlerle tepkimizi belirttik. Ne yazık ki yine haklı çıktık; söz konusu Yasanın getirdiği “saldırıya uğrayan sağlıkçının ifadesinin karakola gitmeden, çalıştığı kurumda alınması” düzenlemesi bile işletilmedi. Türk Tabipleri Birliği’nin olarak sağlıkta şiddetin geldiği noktanın dayanılmaz ağırlığını her seferinde Meclis’e, Sağlık Bakanlığı’na ısrarla ilettik ve sağlıkta şiddeti sona erdirecek önlemlerin alınmasını istedik. Ancak, başta konunun birincil muhatabı Sağlık Bakanlığı olmak üzere siyasi yetkililer “Görmedik, Duymadık, Bilmiyoruz!” taktiğiyle hekimlerin taleplerine kulaklarını tıkadılar. Ama artık yeter! Yetkililerden, Dr. Ersin ARSLAN’ın ölüm günü olan 17 Nisan’ın ‘Sağlıkta Şiddete Karşı Mücadele Günü’ olarak ilan edilmesini ve Türk Tabipleri Birliği’nin hazırlayıp Meclis’teki bütün siyasi partilere sunduğu “Sağlıkta Şiddeti Önleme Yasası” nın derhal çıkarılmasını istiyoruz” şeklinde konuştu. 

Aladağ, “Bu talebimizden asla vazgeçmediğimizi ve vazgeçmeyeceğimizi bir kez daha göstermek için Dr.Ersin Arslan’ın 7. ölüm yıldönümü olan 17 Nisan 2019 Çarşamba günü bütün Türkiye’de uyarı eylemleri gerçekleştirilecektir. İlimizde de, Eskişehir-Bilecik Tabip Odası olarak; tüm meslektaşlarımızı, 17 Nisan 2019 Çarşamba günü, ilimizde tüm sağlık birimlerimizde (ASM, TSM, Yunus Emre Devlet Hastanesi ( poliklinik giriş kapısı önünde), Şehir Hastanesi ( B Blok ana giriş kapısı Atatürk Anıtı önünde), ESOGÜ Tıp Fakültesi (Mermer Salon giriş kapısı önünde), Özel Tıp Merkezleri ve Özel Hastanelerde), 08.30’da kaybettiğimiz bütün meslektaşlarımız anısına 1 dakikalık saygı duruşunda bulunmaya ve saat 18.00-20.00 arasında Köprübaşı’nda eski İl Sağlık Müdürlüğü önünde; “Sağlıkta Şiddeti Önleme Yasasını Arıyorum” talebiyle beyaz önlüklerimizle nöbet tutmaya çağırıyoruz. Şiddetin her türlüsüne karşı olan değerli Eskişehir halkını da hekimlerine ve sağlık çalışanlarına sahip çıkmak üzere aramızda görmek istiyoruz” ifadesinde bulundu. 
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.