AMACIMIZ ETO’YU ASLİ GÖREVİNE DÖNDÜRMEK

Eskişehir Ticaret Odası, ‘Ticaret Odası altın çağını yaşıyor’ diyor. Biz taş devrini yaşıyoruz. Eskişehir’in ihracatı 960 milyon dolar. İhracatta 19’uncu sıralardayız. Normal büyüklükte ise 36’ıncı sıradayız. Anadolu’nun coğrafi olarak en güzel noktasında olan Eskişehir’in ticarette bu kadar sığ olması Ticaret Odası’nın ayıbıdır.

AMACIMIZ ETO’YU ASLİ GÖREVİNE DÖNDÜRMEK
05 Temmuz 2017 Çarşamba 13:36

Eskişehir Ticaret Odası başkanlığı için adaylık çalışmalarına başlayan işadamı Ayhan Sezer, ‘Haber Masası’na konuk oldu. Ayşe Kaytan Uçak, Soner Uçak ve Gözde Çelik’in sorularını yanıtlayan Sezer, ETO’daki eksikliklere dikkat çekti. 
 
“750 trilyon” dediler çıtayı düşürdüler

Eskişehir Ticaret Odası’nın zaafları çok fazla. Kent ticaretini hareketlendirecek, yön verecek, vizyon katacak elle tutulur herhangi bir projeleri yok. Elle tutulur şuan bir fuar alanı var o da Eskişehir ticaret erbabının cebine bir şey getirmeyecek. İlerleyen dönemde de söylenen rakamların 10’da biri Eskişehir’in ticari hayatına kalsın şapkayı havaya atarım. Böyle bir rakam yok. Amerika’yı keşfe tekrar gerek yok. Fuarcılık sektörü Türkiye’de ve dünyada bellidir.  Buradan ilk çıkış 200 milyon dolardı ben bunun hayal olduğunu söyledim.  Şimdi sürekli çıtayı aşağı çekiyorlar.  Çıtayı 600 trilyona çekmişler.  İlk çıkışları 750 trilyondu.  Fuar alanlarının kiralama yerleri bellidir bu hangi gelirini taksiciye, hizmet sektörü,  gıda sektörü, otelcilik sektörelerinde katkı sağlayacağını düşünürseniz düşünün o rakamları yakalaması mümkün değil.
 

 
Ticaret Odası çarşı mağazacılığı için ne üretiyor?

Bizim hedefimizi Eskişehir ticaretini durağanlıktan aktif hale getirmek. Ticaret Odası çarşı mağazacılığı için ne üretiyor? Ne gibi projeleri var? Şu anki yönetimin böyle bir projesi olamazda.  Oysa diğer illere baktığımızda Eskişehir’in nüfusu genç nüfus. 80-850 bin merkez nüfusa sahibiz. Bu nüfusun belli bir gelir düzeyi de var. Bu parayı Eskişehir’de bırakmak için çarşıda bir hareket yaratmak gerekiyor.  Bunu Ticaret Odası yapmalı. Hafta sonları, ay sonları, bayramlarda, mevsim geçişlerinde; tekstil grubu olur,  gıda grubu olur farklılaştırarak ticaretle uğraşanların cebine koyma noktasında çok daha güzel projeler üretebilirler. 
 
Ticaret Odası üyeleri aidatlardan dertli

Eskişehir Ticaret Odası ile ilgili çok fazla şikâyet var.  Aidat konusu şikâyet edilen konular arasında. “Aidat toplamaktan başka bir şey yapmıyor” diye şikâyetler var. Doğru mu? Doğru. Bizim dönemimizde bu olmayacak.  Yönetmeliğin getirdiği aidat bir sefer alınacak onun haricinde herhangi bir evrak ücreti alınmayacak.
 
 
İnsanlar artık sivrilmiş, popüler olmuş kimseleri istemiyorlar

Odaya kayıtlı 16 bin 260 tane üye var. 700 tane fabrika Ticaret Odasına üye. Ticaret Borsası’ndaki arkadaşlar da Ticaret Odasına üye. İnsanlar artık sivrilmiş, popüler olmuş kimseleri istemiyorlar, benimsemiyorlar. Türkiye’nin her hangi bir sanayi sitesine bakarak çevre yollarına yan yollar var, trafiğe fazla takılmadan ulaşımlarını sağlıyorlar.  Eskişehir’de bu olay yok. İnsanlar şehre gelip giderken anayolu kullanarak birbirinin iaşesini sağlıyorlar.  Bunların yapılması gerek.  Alt yapı problem, üst yapı, donatılar, sosyal donatılar bunun gibi bir çok eksiklikler var. Ticaret Odası’nın ana kütlesini oluşturan EMKO, TEKSAN ve BAKSAN’daki üyelerimize hizmet veremiyoruz.
 
 
Eskişehir nüfusunun büyümesi lazım

Eskişehir Ticaret Odası’nın,  Eskişehir ticaret hayatını canlandırmak için ortak paydada buluşma noktası yok. Herkes bahane üretiyor. Ticaret Odası, Sanayi Odası ne yapıyor? Eskişehir nüfusunun büyümesi lazım. Büyümesi lazım derken kalifiye nüfusun büyümesi lazım. Eskişehir’de sosyal hayat on numara bunun ticari ayağını da güçlendirmek lazım. Bunu yapmak için de amatör ruh ve profesyonel bir çalışma olmalı.  Başarıya susayan arkadaşlar ile olacak bir iş bu. Artık belirli bir kademeye gelmiş insanlar bu başarıyı sağlayamazlar.  Sahanın içinden, mutfağın içinden gelen arkadaşların fikirleri hayata adapte olursa daha iyi sonuç alırız.
 
Anadolu’nun coğrafi olarak en güzel noktasında olan Eskişehir’in ticarette bu kadar sığ olması Ticaret Odası’nın ayıbıdır…

Eskişehir Ticaret Odası, ‘Ticaret Odası altın çağını yaşıyor’ diyor.  Biz taş devrini yaşıyoruz. Eskişehir’in ihracatı 960 milyon dolar. İhracatta 19’uncu sıralardayız. Normal büyüklükte ise 36’ıncı sıradayız.  Anadolu’nun coğrafi olarak en güzel noktasında olan Eskişehir’in ticarette bu kadar sığ olması Ticaret Odası’nın ayıbıdır.  Şu an biz iki ayak üzerinde duruyoruz. Üçüncü sacayak olan ekonomik istikrar Eskişehir’de yok. Bunun için de herhangi bir çaba yok.

 
Biz kültür müdürü müyüz? Sosyal işler müdürü müyüz?
 
Eskişehir’de Ticaret Odası, sosyal faaliyetlerde var. Pul sergisi,  pul koleksiyonu, resim sergisi, diksiyon dersi bunlarda var. Ama iş dünyasını büyütmek, iş dünyasına hedef koymak, iş dünyasına vizyon açmak,  iş dünyasının gelirini artırmak… Bunları yapamadıktan sonra istediğin sosyal proje içinde var ol. Bu sosyal projeler elbette olacak ama gelir düzeyini artırmak önemli.  Biz ticaret hayatını zenginleştirmek için varız.  Amacımız Ticaret Odasını asli görevine döndürmek. Biz kültür müdürü müyüz? Sosyal işler müdürü müyüz? Biz ticaretle uğraşan arkadaşlarımızın gelirlerini her yıl yükseltemiyorsak Ticaret Odası’nda oturmanın bir anlamı yok.
 
Eskişehir Ticaret Odası kimsenin oyuncağı değil

Eskişehir ticareti ülke sıralamasında 20’inci sıralarda.  Biz ilk aşamada o sıralamayı 10’uncu sıraya indiremezsek o görevde duramayız. Eskişehir’de şu an Ticaret Odası’nın işleyişi ticari anlamda çok yavaş.  Eskişehir ticaretinin 20’lerde olmaması lazım. Bunu öne çekmek için en ufak bir çaba görmüyoruz.  Bunu yapmak için ya. Birileri bizim gibi çıkıp “kral çıplak “diyecek ya da sürünceme devam edecek.  Bu hepimizin geleceğini etkiliyor. Orası kimsenin oyuncak alanı değil. 
 
Küçük esnafı, Küçük Sanayi de mağdur eden Ticaret Odası’dır…
 
Küçük Sanayi Sitesi’ndeki birçok esnaf, Ticaret Odası’na üye. Küçük Sanayi yılan hikayesine döndü.  Küçük Sanayi için ETO ne proje üretmiş? Ne öneri sunmuş belediyelere? Hiçbir şey yok. Belediye ile esnafın ortasına girip arayı bulması gerekirdi. İlgilenmek istemiyor, angarya olarak görüyor. Küçük esnafı, küçük sanayide mağdur eden Ticaret Odası’dır.
 

 


Etiketler; #ayhan sezer #eto

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.