ELMANIN DİĞER YARISI: SÜTLÜCE

Sütlüce'nin sokakları bizi yine eskilere götürdü, bisiklet sevdadır diyen 35 yıllık bisiklet ustası Sebahattin Peder ile söyleştik. Muhtar Mehmet Dipçin ile enine boyuna konuştuk ve çok eskilerden tuğla ocakları ile sütçülerin bölgesi olan ama şimdi apartmanların labirentine dönüşen Sütlüce’de sokakları dolaşıp, geçmişi yadettik.

ELMANIN DİĞER YARISI: SÜTLÜCE
11 Haziran 2017 Pazar 15:19

O güzelim bahçeli, tek katlı evler bitmiş ve apartmanlardan oluşan labirent bir mahalleye dönüşmüş Sütlücemiz. Son kalan tek kat bahçeli evlerde yıkım sırasını beklemekteler.

Tepebaşı mahallelerinde en son Esentepe’yi yazmıştık. Çok sağ olsunlar gönül dostlarından duygu dolu tepkiler aldık ve bir kez daha o güzelim Esentepe den esen rüzgârın tadını hissettik.

Esentepe’ye gidip, Esentepe’yi yazıp Sütlüce’yi ayırmak mümkün değildir.

Buna yaparsak kalem yarım kalır, tuşlar basmaz olur. Dahası maziye saygısızlık etmiş oluruz.

İşte bu duygularla bizde anlamı, önemi olan ve yanan kahveden girişte sağa bakınca duygulandıran Esentepe’nin karşı tarafı, aşağısı Sütlüce’yi adımladık bu yazımızda.

Yani bir başka tarif ile elmanın diğer yarısı, insanı aynı, havası aynı, şekli aynı, hatırası aynı, geçmişi bir, geleceği bir Esentepe ile Sütlüce bir bütünün tamamı.

Sokakları bizi yine eskilere götürdü, bisiklet sevdadır diyen 35 yıllık bisiklet ustası Sebahattin Peder ile söyleştik.

 Muhtar Mehmet Dipçin ile enine boyuna konuştuk ve çok eskilerden tuğla ocakları ile sütçülerin bölgesi olan ama şimdi apartmanların labirentine dönüşen Sütlüce’de sokakları dolaşıp, geçmişi yadettik.

APARTMANLARDAN OLUŞAN LABİRENTTE TURLUYORUZMehmet Dipçin Eskişehir’in ekonomik ve sosyal yaşamının lokomotifi TÜLOMSAŞ’ı tedrisatından emekli bir muhtarımız.

2004 yılında seçildiği görevini 3. döneminde heyecanla, şevkle yürütüyor.

Önce Sütlüce ismini soruyoruz diyor ki; “zamanında buralar hep besihane ve tuğla ocağı doluydu, Eskişehir’in günlük sütü bu besihanelerden giderdi mevki olarak Sütlüce olan isim 1954 yılında resmi mahalle kurulunca hiç düşünülmeden mahalle ismi oluvermiş. Eskişehir’in kuzey ilçe ve köylerinden gelen ailelerin genelde olduğu bir yapıya sahip mahalle büyümeye başlamadan her insanın birbirini tanıdığı, bildiği durumdaydı”

Ama gel gör ki; o eski Sütlüce’den nerdeyse eser kalmamış o güzelim bahçeli, tek katlı evler bitmiş ve apartmanlardan oluşan labirent bir mahalleye dönüşmüş Sütlücemiz.

Son kalan tek kat bahçeli evlerde yıkım sırasını beklemekteler. Yani hatıralar, geçmiş, güzellikler gitmiş. Betondan dar bir gökyüzüne bakılan yeni bir mahalleye dönmüş Sütlücemiz. Küreselleşmenin acı örneğine de rastlıyoruz mahallede. İki katlı evinin terasını GSM şirketine, baz istasyonuna kiraya verecek kadar balkon sefasından geçmiş durumda insanlarımız diye düşünüyorum.

Bu noktada muhtardan aldığım teknik bilgileri aktarayım size. Sütlüce 10200 nüfuslu, 2961 haneli, 8000 bağımsız bölümü olan, 97 sokak 3 ana cadde, 4 cami, 2 okulu, 1 belde evi olan mahallede 8000 civarı seçmen yaşıyor. Cuma günleri Demirkapı Sokağa kurulan meşhur pazarında mutfağın kaygıları kol gezinen mahallede 51 Nolu belediye otobüsü ve mahalle içinden geçen dolmuşlar ile toplu ulaşım sağlanmaya çalışılıyor.

 Esentepe mezarlığı ve Sakintepe tarafındaki yeşillik bahçeleri Sütlüce’nin ayrı bir rengi. 1954 yılında kurucu Efsane Muhtar Recep Örde ile başlayan süreç 1989 Osman Dipçin amca,1999 da Avlamış Efesi İbrahim Taş ve 2004 yılında Mehmet Dipçin ile devam ediyor. Burada sıralamaya bakınca Sütlüce’nin tüm muhtarları ile mesaimiz olmuş ve birer çaylarını içmek, onları tanımak nasip olmuş diye düşünüyorum.Mehmet Dipçin muhtar ilk zamanlarda tanıdığım heyecanından hiçbir şey kaybetmediğini yaptıklarını, yapacaklarını sıraladıkça çok açık gösteriyor.

 Yakın zamanda muhtar becerisi, belediye desteğiyle Sütlüce’de hem çevreyolu kenarında, hem mezarlık tarafında yeni tesisler ve sosyal alanlar olacağını ben buradan detaya girmeden Sütlüceli hemşerilerimize müjdelemiş olayım.

Yine bu noktada “eksiksiz mahalle olmaz” diyor ve şunları ekliyor Dipçin Muhtar:
-İstiklal Caddesi girişine sinyalizasyon.
-Tepebaşı Belediyesi ve Kaymakamlığına doğrudan ulaşım hattı.
-Anadolu Üniversitesinin mahalleye bakan tarafından dolayı Sütlüceye biraz ilgi göstermesini mahalleli adına bekliyoruz.

Her zamanki hoş sohbeti, muhabbeti ve sakinliği ile tam bir beyefendi örneği Mehmet Dipçin in yanından ayrılırken, Sütlüce’nin şanslı olduğunu bir kez daha teyit etmenin duygusunu yaşıyoruz. Her zaman söylerim muhtar mahallenin gözü, kulağı ve vicdanıdır diye.

Sütlüce’de büyüklerimizden dinlediğimiz ve aklımızın erdiğinden bu güne yabancılık çekmeden, bilerek ve sanki oranın yerlisiymişiz gibi dolaşıyoruz.

Ayaklarımız bizi 1991 yılında Rahmetli Başbuğ Alparslan Türkeş Beyin yağmurlu bir günde elleriyle açtığı Esentepe-Sütlüce Ülkü Ocağı’nın olduğu binaya götürüyor. Demirkapı sokaktaki o meşhur bina şimdi bir inşaat firmasının irtibat ofisi olmuş, boğazımız düğümleniyor ama ne çare mekanlar ile makamlar gelir geçer davalar ölmez, bir kez asılan bayrak ebedi inmez diyerek devam ediyoruz.

Anadolu Üniversitesi’nde okuyan abilerimizin öğrenci evlerinin olduğu Sütlüce’de bize anlattığı hatıralardı aslında boğazımızı düğümleyen, mahallede yaşayan ve vatan, millet, mukaddesiyat mücadelesinde ömür çürüten büyüklerimizin varlığının sıcaklığıydı hissettiğimiz.
 

 
BİSİKLET BİR KÜLTÜRDÜR

Eski adı Sakarya, yeni adı Eğitimciler Caddesi’ne çıkıyoruz, dostlar ile sohbet ederek, selamlaşarak.

Geldiğimiz yer önünde sıra sıra bisikletlerin, motorların ve son zaman revaç aleti ATV’lerin olduğu bisikletçi 1965 doğumlu emekli Sebahattin Peder in dükkanı.

Yazımızın Esnaf kısmını düşünürken hep aklımdaydı Sebahattin Usta, yıllardır mahallede olduğu biliyordum bunun toplamı 35. Yılındaymış 1982 de abisinin yanında başlayan meslekte bir çeyrek ömrü tüketmiş durumda ama mutlu ve severek yaptığı bir iş olduğunu, özellikle bisikletin yerini hiçbir şeyin tutmasının mümkün olmadığı söylüyor.

“Bisiklet hissedilmese de bir kültürdür” diyor ve insanların kesesine göre bu kültürü yaşadıklarını söyleyerek, ülkeyi yönetenlerin bisiklet ile işe gidip geldiklerini gördüğü günün kendini en mutlu edecek gün olduğunu da espri ile ifade ediyor.

Bisiklet insanı hem bedenen sağlıklı yapar hem cep sağlığına katkı sağlar diye ekliyor.

Sütlüceye yakın tüm mahallelerden müşterisi olduğunu ve sağlığı elverdiği müddetçe bu işe devam edeceğini söylüyor Sebahattin Usta.

Hayırlı işler dileyerek ayrılıyoruz dükkandan.

Evet, elmanın diğer yarısı Esentepe’nin aşağısı, karşısı ve gönül dostlarının mahallesi Sütlüce’yi adımladık, hatıralar ile beraber.

Aynı hava aynı duygular ile değişim mecburi değişim hoyratça ama ruh sabit, temennimiz dostluk, iyilik, dayanışma, birlik sabit olsun ve hatıralar yıllar geçtikçe hatırlansın.

Sağlıkla, muhabbet ile Eskişehirli kalınız, bir sonraki mahallede buluşmak üzere…
 
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Başar ibrahim - 7 ay önce
Senle gurur duyuyoruz başarıdan başarıya inşaAllah
Avatar
Murat Atalay - 7 ay önce
Kalemine Sağlık Sayın BAŞKANIM