ALPU YOLU PROJEYIO BEKLİYOR HAN'A DOĞALGAZ KONUSUNDA KÖTÜ HABER

İl Koordinasyon Kurulu Toplantısında Eskişehir Alpu Karayolu hakkında bilgi veren Karayolları Bölge Müdürü Rıza Mucukgil, yolun tek yoldan bölünmüş yola çevrildiğini söyleyerek proje tadilatının devam ettiğini söyledi. Han’ın doğalgaz beklentisi ise nüfus yetersizliği neden gösterilerek başka bahara kaldı.

ALPU YOLU PROJEYIO BEKLİYOR HAN'A DOĞALGAZ KONUSUNDA KÖTÜ HABER
10 Temmuz 2018 Salı 16:57

Eskişehir 2018 Yılı 3. İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Vali Yardımcısı İsmail Soykan başkanlığında gerçekleşti.  Valiliğin Yunus Emre Toplantı Salonu'nda bir araya gelen il müdürleri, belediye başkanları ve kurum başkanları koordinasyonda yaşanan sıkıntıları dile getirdiler. Eskişehir'de devam eden ve yapılması planlanan projelerin bedelleri hakkında açıklama yapan Soykan, “İlimizdeki kamu yatırımlarına 2018 yılı ikinci dönem sonu itibariyle baktığımızda; 22 yatırımcı kuruluşun gerçekleştirdiği yatırımların toplam proje bedelleri 5 milyar 736 milyon 595 bin liradır. 2018 yılı ödeneği 807 milyon 887 bin, dönem sonu itibariyle harcama 281 milyon 15 bin liradır. Toplam 459 adet projenin 52'si tamamlanmış, 241'i devam etmekte, 57'si ihale aşamasında, 6'sı hazırlık aşamasında olup, 103 projeye henüz başlanmamıştır. Bu projelerin dönem sonu itibariyle ortalama fiziki gerçekleşme oranı yüzde 59, ortalama nakdi gerçekleşme oranı yüzde 39'dur. Mahalli idarelerimizce ise 122 adet yatırım projesi yürütülmekte olup, bu projelerin toplam bedeli 989 milyon 439 bindir. 2018 yılında bu projelere 646 milyon 404 bin ödenek ayrılmış ve bu ödeneğin 66 milyon 498 bin lirası harcanmıştır. Bu projelerin 16'sı tamamlanmış, 58'i devam etmekte, 11'i ihale aşamasında olup, 37'sine ise başlanmamıştır” dedi.

PROJE DEĞİŞTİ

Alpu Kaymakamı Ömer Özbay’ın “Eskişehir Alpu Karayolunun ihalesi yapılmış fakat henüz herhangi bir çalışma yapılmadı. Bu konuda bilgi verir misiniz?” sorusunu yanıtlayan Karayolları Bölge Müdürü Rıza Mucukgil, “Eskişehir Alpu yolu tek yol olarak proje ihalesi yapıldı. Fakat daha sonra yol bölünmüş yol haline geldi. Bu sebeple projemiz A’dan Z’ye değişti. Alt geçitler, üst geçitler, köprüler küçük ve büyük menfezler olmak üzere şu An proje tadilatı devam ediyor. Proje bu noktada” diye konuştu.

HAN'IN NÜFUSU YETMEDİ

Han Belediye Başkanı Erdal Şanlı ise bütün müracaatlara rağmen ilçeye doğalgazın gelmemesinden dert yandı. ESGAZ Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Ceyhan da "Han'a doğalgazın gitmesi 20 milyon lira maliyetinde olacak. Bin civarı nüfuslu bir yere o maliyeti yapamıyoruz. 10 bin ila 20 bin nüfuslu yerlere doğalgazı götürebiliyoruz. Devlet buna müsaade ediyor" diyerek Şanlı’ya yanıt verdi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.