Bİ’ŞEY YAPMALI!


İbrahim Arslan

İbrahim Arslan

27 Şubat 2018, 09:40

Buna karşın, anayasal değişikliklere karşı çıkan ve referandumda HAYIR çalışması yapan siyasal partiler ise bu ilkesel duruşlarını sürdürerek, yapılacak seçimlere kendi siyasal stratejilerine uygun şekilde katılacaklarını açıklamaktadırlar.

Oysa referandumdan hemen sonra birbirlerine nezaket ziyaretleri gerçekleştiren siyasal parti sözcüleri; “ Söz konusu vatansa, gerisi teferruattır” diyerek HAYIR bloğunun bir arada tutulması ve genişletilmesi için her türlü özveriye ve çalışmaya hazır olduklarını belirtmelerine karşın, aradan geçen zaman diliminde bir araya gelerek toplumun önüne bir gelecek vizyonu koyamamış, daha çok başkan adayı kim olsun? kısır tartışmaları içine sürüklenmişlerdir.  

Hiç kuşku yok ki kimin başkan adayı olacağı önemlidir ve her siyasal yapı içinde bu anlamda çok değerli isimler kamuoyunca konuşulmakta ve tartışılmaktadır. Ancak aranan ve hepimize gerekli olan ‘ büyük bir işbirliği ve güç birliği içinde ortak hareket etme iradesinin ortaya konularak, seçimi kazanacak ORTAK BAŞKAN adayının bulunup, çıkarılmasıdır.    

Bu konuya ilişkin düşünce ve önerimi 24 Ekim 2016 tarihinde, yine esgündem26 aracılığıyla; “ L’ULIVO=ZEYTİN AĞACI” başlıklı yazımla paylaşmıştım. Konunun güncelliğini koruması nedeniyle bugüne dair önerimi yinelemek ve sizlerle paylaşmak istiyorum.  

Öncelikle hiçbir siyasi görüş ayrılığı gözetilmeksizin; ülkemizin içinde bulunduğu durumu onaylamayan partiler bir araya gelerek CUMHURİYET İTTİFAKI oluşturma iradesini ortaya koyabilmelidir. Bu kapsamda önerim,

1-Öncelikle başta CHP olmak üzere referandumda HAYIR diyen ve bu ilkesel tutumunu sürdüren tüm siyasal partiler bir araya gelerek, “ Cumhuriyetin temel değerleri, demokratik parlamenter sistem, Demokrasi, Hukuk ve Adalet, Laiklik, Özgürlük ve Eşitlik” gibi çok temel başlıklardan oluşturulacak ORTAK BİR İTTİFAK PROGRAMI belirlemeli ve kamuoyuna açıklamalıdır. Bu ortak programın yanı sıra ORTAK BAŞKAN ADAYININ da doğrudan vatandaşlarımızın EĞİLİM YOKLAMASIYLA belirleneceği karar altına alınmalıdır.  

2-Açıklanan ittifak programı, “ Ben de varım!” diyen her kesimi içine alacak genişleme ve yaygınlaşma çalışmalarına yönelmedir. (Sendikalar, Meslek örgütleri ve diğer demokratik toplum kuruluşları)

3-ORTAK BAŞKAN ADAYI tüm ülkede il ve ilçelerde kurulacak sandıklar ve ortak kurulca belirlenecek zaman diliminde, partilerin aday adayı olarak önereceği isimler içinden vatandaşlarımızın kullanacağı oylarla yani VATANDAŞIN EĞİLİM YOKLAMASIYLA belirlenmelidir.

4-İttifak içinde yer alacak siyasal yapılar, yeni seçim kanuna göre oy pusulasında ittifak bölümünde ayrı ayrı gösterileceği, vatandaşın kullanacağı oylar hem ittifaka hem de oy kullandığı partiye de sayılacağı için milletvekili listelerini oluşturulurken, ortak listeler yapabileceği gibi partilerin kendi listeleri ile de seçimlere katılabilmesi olanaklı olabilecektir.

Böylesine büyük bir gelecek programı ortaya konulamadığı takdirde, elde edeceğiniz kısmi küçük başarılarınızın, koruduğunuzu düşündüğünüz koltuk ve makamlarınızın, çıkaracağınız 50-100 milletvekilinin hiçbir ‘ kıymet-i harbiye’ si olmayacaktır.

Bir özlü sözle yazımızı tamamlayalım.

Kuyunun içindeki kurbağalar, gökyüzünü kuyunun ağzı kadar sanırlarmış!

Oysa gökyüzünün uçsuz bucaksız mavi enginliğine, yardımlaşma, dayanışma, işbirliği ve güç birliği içinde kuyudan çıkmayı başaran kurbağalar tanıklık ederler…

Gökyüzünün mavi enginliğine kavuşmak ümidiyle…

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.