KURDUĞU DEĞER YAŞAM MERKEZİYLE TOPLUMSAL DEĞİŞİMİ HEDEFLİYOR

Bence kadınlar öncelikli olarak doğurgandır; bu onun yapısıdır, bu doğurganlık sadece çocuk doğurmak değil hayata dair doğurmaktır. Bütün kadınlar doğurmalıdır. Kadınların bir artısıdır bu kadınlar her türlü doğurmayı becerebilir. Yeter ki o güce sahip olduklarının farkında olabilsinler.

KURDUĞU DEĞER YAŞAM MERKEZİYLE TOPLUMSAL DEĞİŞİMİ HEDEFLİYOR
14 Haziran 2017 Çarşamba 12:55

banner92

 
Zeynep Uymur Kocal, içinde kültürün, sanatın , nörolojinin, insanın , toplumun ve evrene dair her şeyin var olduğu  bir merkezin kurucusu.Değer Yaşam Merkezi’nin kuruluş hikâyesini bize anlatır mısınız?

Bizim koçluğumuzda değer çok önemli bir kavram; değerlerimize ulaşmak için yaşarız.  Hepimiz mutlu olmak için yaşıyoruz ben de burayı mutlu olmak için açtım. Kendime ait bir şeyler yapmak benim için önemliydi, buranın 5 yıl öncesine dayanan bir programı vardı hep istiyordum ama geçtiğimiz 5 yıl öncesine kadar buna hazır değildim. Çünkü bu işi yapmak için öncelikle kendinize odaklanmanız gerekiyor. 
 
Koçluk hakkında biraz bilgi verir misiniz?

Ericsson Koçluğunun merkezi Kanada’dır, Türkiye şube temsilcisi Zerin Başer’dir. Denge Yaşam Merkezi'nin kurucusu aynı zamanda Ericsson Koçluğunun Türkiye temsilcisidir.  İstanbul ve Ankara şubeleri var. Ericsson Koçluğunun asıl kurucusu Marilyn Atkinson. Kendisi Kanada'dadır. Dünyanın yaklaşık 40 ülkesinde Ericsson koçluğu kullanılıyor. Avrupa ülkelerinin birinde Ericsson Koçları hapishanelerde mahkûmlara koçluk yapıyor, devletle ortak çalışmalar var.  Büyük bir ayak.
 
 
Sizin Ericsson Koçluğu ile tanışmanız nasıl oldu?

Benim sürecim bundan 4 yıl önce çok hastalanmaya başladığım bir çalışma yılının sonunda bir gece gördüğüm rüya ile başladı.  Çok etkileyici bir rüyaydı.  Eğer o şekilde yaşamaya devam etseydim bunun sonu ciddi bir hastalık ya da yok olmaya gidecekti.  Böyle bir süreç ile başladım önce istifa ettim çalıştığım kurumdan. İnsan kendini dinlemeyi ancak biraz durarak öğreniyor. Bir yıl dinlendim. O süreçte kendimi dinledim, kendime yolculuk ettim, müthiş bir yolculuk idi.  Dingin bir yıl geçirdim. Diyet yapmadan Çok ciddi kilo verdim çünkü o kilo hali başka dolgunluklarla alakalı imiş, yemekle alakası yok ruhum başka şeylerle dolmuştu. Pozitif şeyler aramaya yöneldim bir gün internette denge merkezinin Marilyn Atkinson tarafından verilen bir eğitimi olduğunu gördüm. Başvurdum ve kabul edildim ve kurucu olan Marilyn'den eğitim almak benim için şanstı.
  
Neden Ericsson ekolü?

Marilyn çünkü koçluk yapıyor ve kendisi bir psikolog. O şapkayı koçluk yaparken hep dışarda bırakırım diyen biri.  Çünkü koçluk bugünden yarına çalışır bizim geçmişle işimiz yok. Ericsson prensiplerinde dün dünde kaldı ora ile deneyimini elde ettin daha fazla vakit harcamana gerek yok. Bu çok hoşuma gitti.  Günlük hayatta beni kendime getirdi bu prensipler.  Çağımızın en büyük vebalarından biri sağlıksız ego.
 
Ericsson Ekolü hakkında  biraz bilgi alabilir miyiz?

Ericsson prensibinde birinci madde her insan tam ve bütündür. Yaklaşık 1,5 yıllık eğitim sonrası kendi özüme indim kendimdeki gelişimin farkındaydım evet ama çevrem de etkilendi bu gelişimden.
İkinci prensip her insan o an için bildiğinin en iyisini yapar.
Üçüncü prensip de yetişkin yetişkin prensibi. Ebeveyn çocuk ilişkisi bizde çok kurulur. Her yerde bu gözlemlenir. Kadın ya da erkek, birisi ebeveyn birisi çocuk olur bu ikili ilişkiler ya da iş ortamında, sosyal ortamda böyledir. Ericsson ekolü ile yetişkin yetişkin ilişkisi prensibi ile ilişkiler kurulur. Herkes kendi sorumluluğunu kendi taşır, hiç kimse bir başkasının sorumluluğunu üstlenmemelidir mantığı var. Bizim koçluğumuzda o nedenle tavsiye verilmez çünkü o bana göre doğrudur.  Yargılamak yoktur bizim koçluğumuzda.


 
Değer Yaşam Merkezi’ne kimler gelebilir?

Koçluk almak için büyük problemleriniz olmasına gerek yok. Örneğin ergenlikteki çocuğuyla iletişim kuramayan aileler, diyet yapıp kilo veremeyen kişileri; zayıflatmayız ama daha farklı ne yapılabiliri anlatabiliriz, sınav kaygısı olanları vs.. seçenekler çoğaltılabilir koçluğun konusu olabilir. Hayatınızda çözemediğiniz problemlerinizde Koçluk alabilirler. Buraya gelenlerle sadece koçluk yapmak değil halka ulaşmayı da hedefliyorum.  10 kişiyi etkilersek 10 bin kişiyi de etkileyebiliriz. Pozitife odaklı isem karşıdakinin beyni de onu aynalıyor ve değişiyor dolayısı ile sen değiş dünya değişsin doğru bir şeydir.
 
Değer Yaşam Merkezi ‘nin  belediyelerle ilgili yürütmeyi planladığı  ortak projeler var mı?

Belediyelerle ilgili projelerim elbette  var.  Kadınlar çocukları yetiştirenlerdir. Bir anne ne kadar pozitife odaklı kullanırsa potansiyelini o toplum o kadar pozitife odaklı bir toplum haline gelir ve mutlu bireyler olur. Belediyeler aracılığı ile kadınlara ulaşıp onlara bilgileri deneyimlendirerek aktarmalarını sağlamak istiyorum. Daha mutlu kadınlar ile üretken kadınlara, üretken kadınlardan mutlu ailelere, mutlu ailelerden mutlu toplumlara ulaşmayı hedefliyorum.  Bununla ilgili eski Türk  geleneğinde Potlaç günü diye bir şey var. Bende fazla olan şeyi sana verdiğim, sende fazla olan şeyi bana verdiğin bunun için buluştuğumuz geleneksel bir buluşma  günü planlıyorum.  Hatta bunu gelenekselleştirmeyi düşünüyorum. Bunun için kadın kitlelerine ulaşmak konusunda belediyelerin desteğine  ihtiyacım var. Parklar , bahçeler, meydanlar şehrin birçok noktasını kullanmak istiyorum. Biraz ütopik belki ama koçluk standı açmak istiyorum. O stantlarda kısacık görüşmelerde kişilerin hayatlarında farkındalık oluşturmak istiyorum.
 
İlerleyen süreçte Değer Yaşam Merkezi’ni nerede görmek istiyorsunuz?

Değer Yaşam Merkezi dememin nedenlerinden biri eski medrese mantığını çok beğenirim. Odalar, ortada bir sofa. Herkesin eşit olduğu zaman zaman bir araya geldiği, mütevazi ama o anladığınız anlamda mütevazilik değil bilgeliğe erişmiş ya da erişme yolunda çıraklık yapan insanları bir araya getirmek. Odalarda kültür, sanat , insana dair her şey, evren bilgisi her odada bir şeylerin yaratıldığı, üretildiği bir merkez o nedenle Değer Yaşam Merkezi ismin verdim. Büyüyecek. Koçluk eğitimi vermek için belli sayıda  görüşme yapmak gerekiyor ilerleyen süreçte bunu da planlıyorum.
 
Yaşadığınız sorunlar var mı bir iş kadını olarak?

Piyasada çok fazla yaşam koçu diye gezen insan var, koçluk algısı ile ilgili, bir kirlenme var , üç beş günlük sertifikalarla insanlar yaşam koçuyum diye gezebiliyor bununla ilgili bir şeyler yapılmalı.
 
 
Girişimci bir kadın olarak kadınlara ne gibi  önerileriniz var?

Kadınlar ne yapmak istediklerini düşünerek emin şekilde işe başlasınlar. Kimi para kazanmak için, kimi hem para kazanayım hem de manevi anlamda tatmini bol olsun ister. Ne istediğinizi bilmeniz lazım. Kendine güvenip karşıya güven vermek çok önemli. Bilgili olmak ile bilge olmak çok farklı şeyler. Bilgiyi içselleştirmek büyük bir şey. Bence  kadınlar öncelikli olarak doğurgandır; bu onun  yapısıdır, bu doğurganlık sadece çocuk doğurmak değil hayata dair doğurmaktır. Bütün kadınlar doğurmalıdır. Kadınların bir artısıdır bu kadınlar her türlü doğurmayı becerebilir. Yeter ki o güce sahip olduklarının farkında olabilsinler.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.