banner79

BAŞARININ SIRRI DİSİPLİN VE GÜLERYÜZ

Bayanlar da erkekler kadar çok iyi işler yapabilir hatta bazen daha iyi de yapabilir. Çünkü bayanlar duygusaldır, girişimciliğimizin yanında duygusallığımızı da işin içine katıyoruz bu da artı olarak yansıyabiliyor işimize.

BAŞARININ SIRRI DİSİPLİN VE GÜLERYÜZ

Türkan Tünerir, FİZYOMER Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi kurucusu. Birçok kadına örnek olacak bir girişimci, idealist ve işin manevi kısmının yaşattığı hazdan sonsuz mutluluk duyduğunu söyleyen başarılı bir iş kadını. Tünerir, bize başarı hikâyesini anlattı ve bu hikâye birçok kadına ilhan verebilecek, cesaretlendirecek türden.


 
Çok önemli bir sağlık merkezinin kurucususunuz. Girişimcilik hikâyeniz nasıl başladı?

1992 yılında Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı olarak İhtisasımı tamamladım. Eskişehir Devlet Hastanesi’ne tayin oldum.  Orada Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Kliniği’nde hastalarla birebir ilgilenmeye başladım. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon o yıllarda yeni yeni tanınıyordu. 8 yıl özel muayenehanemde ve Devlet Hastanesi’nde çalıştım. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon dal merkezinin olmadığını gördüm. Kalıcı bir kurum olmasını istedim.  Bu kurumda bendeki bilgi birikimini gençlere aktarmak, daha çok hastanın bundan faydalanmasını sağlamak üzere. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon merkezini kurmaya karar verdim. Eskişehir ve Türkiye’de bir ilk oldu. 5-6 kişi ile başladık şu an merkezimiz 80 üzerinde kişiye istihdam sağlıyor.
 
Merkezinizde yeni Fizyoterapistler yetiştiriyor musunuz?

Mezun olmuş Fizik Tedavi teknikerlerini, Fizyoterapistlikten yeni mezun olan arkadaşlarımızı alıyoruz  burası  bir okulun devamı gibi oluyor onlar için. Hem çalışıp para kazanıyorlar hem de  eğitim  alanında kendilerini geliştiriyorlar.
 
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’ne şehir dışından hastalar geliyor mu?

Bozüyük, Bilecik, Kütahya, Konya, Ankara ve İstanbul gibi birçok ilimizden hastalarımız merkezimize tedaviye geliyor.
 
Başka illerde Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi açmayı düşünüyor musunuz ilerleyen süreçte?

Şuan için hayır. Biz hem Türkiye’de odak bir marka olmak istiyoruz hem de dünyaya açılan bir marka olmak istiyoruz.  Çünkü artık yurt dışından da hastalarımız gelmeye başladı. Benim idealimdi böyle bir merkez açmak ve idealim gerçekleşti.
 
İlk kurulum aşamasında yaşadığınız sıkıntılar oldu mu?

Tabi başlangıçta bayan olduğum için açtığım kurumu yürütemeyeceğimi düşünenler olmadı değil. Başarma arzusu, çalışkanlığı ve hırsı gördüklerinde desteklemeye başladılar artık. Bütün kurumlar olarak özellikle bayan işletmeci olduğum için yardım ettiler.  Bir artımız oldu bu anlamda ve pozitif ayrımcılığı bayanlar lehine kullandılar bu defa. Biz burayı 2010 yılında kurduk. 17 yıllık bir kuruluşuz.  İlk kurulduğumuzda sadece özel hastalara bakıyorduk. 2013 yılında da devletle anlaşma sağladık özel yönetmelik çıkmıştı.  Bize Sağlık Müdürlüğü, Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü destek verdiler.  Tüm kuruluşlar ile hep birlikte çalıştık.  


 
Diğer girişimci bayanlara cesaretlendirmek adına ne gibi tavsiyelerde bulunmak istersiniz?

Şöyle bir özelliğim var benim; siz kadınsınız yapamazsınız dendiğinde ben hırslanmıştım ve o eleştirilerden pozitif anlamda yararlanmıştım.  Bayanlar da erkekler kadar çok iyi işler yapabilir hatta bazen daha iyi de yapabilir. Çünkü bayanlar duygusaldır, girişimciliğimizin yanında duygusallığımızı da işin içine katıyoruz bu da artı olarak yansıyabiliyor işimize.  Başarmak için çok çalışmak gerekiyor bunu kabul etmek gerekiyor.  Kendinizden ödün vermeniz gerekiyor ama amaç uğruna verirseniz; özellikle topluma faydalı olacağım gibi bir idealiniz olursa başarı zaten geliyor. İlk öncelik para kazanmak hedefleri olmamalı, o işi üretmek için yaparlarsa para zaten ardından gelir. 
 
Başarınızda olmazsa olmazlarınız var mı?

Çalışma hayatında dürüst ve çalışkan insanlarla çalışmayı ilke edindim. İşler ekip halinde ilerlediği takdirde başarıyı da beraberinde getiriyor. Bizim de bu anlamda iyi bir ekibimiz var.  Ekibimize aşıladığımız tek şey güleryüz.  Aşırı disiplinli bir yapım var. Bir işin düzenli yürüyebilmesi için hele ki bu sağlık ise disiplin şart diye düşünüyorum.
 
Dünyaya açılmayı hedeflediğinizi söylediniz bununla ilgili attığınız adımlar var mı?

Geçen yıl BEBKA ile sağlık turizmi projesi gerçekleştirdik. Özellikle engelli, çocuk ve yaşlıların yurt içinde Eskişehir dışındaki hastalarımızın da bize gelerek tedavi edilmesini destekledik bu amaçla engelli aracı aldık. Onun dışında Bilgisayar üzerinden online programlar yaptık, bütün dünyadan bize her hasta röntgen ve tahlillerini göndererek bir fikir isteyebiliyor. Doktorlarımız ile görüşüp danışabiliyorlar. Bu BEBKA Projesi kapsamında yurt dışından rehabilitasyona gelen hastalarımız oldu. Buradaki hizmetlerden çok memnun kaldılar. Kıymetli sağlık personelimiz olduğunu gördüler Türkiye’deki sağlık hizmetinin çok gelişmiş olduğunu gördüler.
 
Çok yükseği hedeflerseniz bir altı da olsa yine yüksek bir hedefiniz oluyor”

Biz Eskişehir e büyük bir yatırım yaptık sağlık projesi kapsamında. Tıp Merkezi,  Sağlık Bakanlığı’nın en zor izin verdiği merkezlerden biri. Koridorunuzun genişliğinden, engelliler için sağladığınız özelliklerden, bina özelliklerinden, personel özelliklerine  birinci sınıf olarak nitelendirilen bir merkez ve biz bu merkezin ruhsatını aldık, çalıştırdık. Eskişehir’imiz, Türkiye’miz bunu hak ediyor diye düşündük. Avrupa ve Dünya standartlarında hizmetler almayı bizim insanımız hak ediyor. Dünyada var bizden neden olmasın dedik. İnsanın ideallerini en üst seviyede tutmasıyla bunlar oluyor. Çok yükseği hedeflerseniz bir altı  da olsa yine yüksek bir hedefiniz oluyor. Olamayacak gibi düşündüğümüz hayallerimizin olduğunu gördük.


 
FİZYOMER’in teknik özellikleri hakkında neler söyleyeceksiniz?

Yaşlıların nörolojik hastalıklarında, felçlerde çok başarılıyız. 1,5- 2 ayda  hastaları yürütebiliyoruz. Birçok yerde olmayan çok yüksek donanımlı cihazlarımız var. Yüksek yoğunluklu robotik lazer cihazımız var bu cihazla bel, boyun fıtığı tedavilerinde çok başarılıyız.   Robotik Arjantin Track dediğimiz  Türkiye’de  sayılı yerde bulunan cihazımız ile bel ve boyun fıtıklarını çekerek tedavi ediyoruz. SGK ile anlaşmalı olarak hastalara fayda sağlıyoruz. Engellilerden katkı payı almıyoruz. Hastalar ücretsiz servislerle hastaneye taşınıyor tedavileri bittikten sonra evlerine bırakılıyor.
 


Türkan Tünerir kimdir?

1962 Aydın Söke doğumlu.  İlk, orta ve lise hayatını Söke’de bitirdi.  Üniversite’yi Uludağ Üniversite’si Tıp Fakültesi’nde okudu.1985 yılında Uludağ Üniversitesi  Tıp Fakültesinden Tıp Doktoru olarak mezun oldu. 1992 yılında Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesinden Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı unvanını aldı. Eskişehir Devlet Hastanesinde 12 yıl Fizik Tedavi Uzmanı olarak görev yaptı. 2000 yılında ülkemizde bir ilk olan Özel Fizyomer’in Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Dal Merkezini kurdu. 15 yıl boyunca aynı kurumda sayısız yurtiçi ve yurtdışı kongreye ve çalışmalara katıldı. Fizyomer Dal Merkezinde modern tedavi uygulamaları ile ülke sağlığına katkıda bulundu. 2015 yılında Fizyomer Terapia markasıyla 5000 m2 kapalı alana sahip Türkiye’nin en büyük ilk Özel Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Tıp Merkezini marka şehir Eskişehir’de Türkiye’nin hizmetine sundu. Vakit buldukça tiyatro ve konserlere gitmekten ve seyahat etmekten hoşlanan Tünerir, evli ve bir kız çocuğu annesidir.
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.